DZIŚ JEST:   18   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Czwartek
Św. Ryszarda Pampuri
Św. Galdina, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   TEMAT NUMERU: Wierność Kościołowi

Sławomir Skiba

Kościół nie jest więzieniem sumień!

Kościół nie jest więzieniem sumień!

Czy wierny nauczaniu Kościoła katolik może poddawać krytyce wypowiedzi i zachowania poszczególnych biskupów, a nawet samego papieża? Czy dla dobra Kościoła nie lepiej milczeć w obliczu zgorszeń duchownych lub udawać, że tych zgorszeń po prostu nie ma? A może w trosce o jedność Kościoła, własne zbawienie i niegorszenie maluczkich należy twierdzić, że zawsze i we wszystkim należy podążać za opiniami i wypowiedziami biskupów, niezależnie od treści ich stwierdzeń? Jakie są granice nieomylności papieża? Czy rozciąga się ona na wszystkie jego wypowiedzi i działania? Czy wolno – nie narażając się na popełnienie grzechu – twierdzić, że papież lub biskupi mogą popełniać błędy?

Takie lub podobne im pytania stawiają sobie dzisiaj wierni katolicy w obliczu wielkiego zamętu, jaki opanował już nie tylko świat, ale i za sprawą wspomnianego przez papieża Pawła VI szatańskiego swędu ogarnia Kościół Chrystusowy. A przecież niech wasza mowa będzie tak, tak – nie, nie! A co nadto jest, od Złego pochodzi (Mt 5, 37) – mówi do nas stale sam Pan nasz Jezus Chrystus.

 


Doprawdy, trudno byłoby pośród wiernych znaleźć aż takich optymistów, którzy by utrzymywali, że obecnie nie ma żadnego zamieszania w Kościele i wszystko jest dzisiaj jasne i podporządkowane jednemu Magisterium. Do braku jasności i wierności tradycyjnemu nauczaniu dołączają się jeszcze liczne skandale z udziałem ludzi Kościoła, które za pośrednictwem wrogich katolikom mediów coraz częściej dostarcza się opinii publicznej. Sytuacji nie poprawiają też sprzeczne informacje, doktrynalnie powierzchowne komunikaty i enigmatyczne stanowiska tej czy innej konferencji episkopatu bądź rozmaitych rzeczników, prezydiów czy z rzadka poszczególnych hierarchów. Bo trzeba zauważyć, że głosu pojedynczych biskupów, zwłaszcza w naszym kraju, coraz trudniej uświadczyć. Stąd, zamiast oczekiwanych listów pasterskich i nauczania poszczególnych pasterzy, mamy przegłosowane przez większość na forum Konferencji komunikaty i sprawozdania podpisane en masse przez kardynałów, arcybiskupów i biskupów obecnych na którejś z kolei sesji Konferencji Episkopatu Polski.

 

Tymczasem za depozyt wiary i nauczanie moralne oparte na jednym Magisterium odpowiedzialni są przecież poszczególni biskupi i sam papież, nie zaś jakaś większość. Bo co ze stanowiskiem tych biskupów, którzy za czymś nie zagłosowali? Czy wierni w ich diecezjach mogą się oprzeć na ich zdaniu? W historii Kościoła wielu świętych i ich dzieła przepadłoby z kretesem, a wiara by zaginęła, gdyby zamiast zgody i wsparcia poszczególnych ordynariuszy dla dzieł świętych decydowała – jak obecnie – większość na forum episkopatów…


W każdym razie, wszystko to (wraz z balansującymi nieraz na granicy herezji lub wprost sprzecznymi z dotychczasowym nauczaniem Kościoła wypowiedziami poszczególnych członków kolegium kardynalskiego i dziwnymi informacjami ze Stolicy Apostolskiej) rodzi apokaliptyczne zamieszanie w sumieniach wiernych, a czasem zgorszenie czy wręcz utratę wiary.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. – Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół – podkreślił metropolita krakowski.

 
 

Middlebury College (Vermont) postanowiła odwołać wykład prof. Ryszarda Legutki dotyczący zagadnienia totalitaryzmu. Władze uczelni ugięły się pod żądaniami części studentów określających działalność profesora jako człowieka, który zbudował swoją karierę na „homofobicznym, ksenofobicznym, rasistowskim i mizoginistycznym dyskursie”.

 

Kardynał Gerhard Müller w ostatnim wywiadzie z portalem Life Site News omówił list Benedykta XVI opublikowany 10 kwietnia 2019 roku. Stwierdził, że jego esej wyraża większą mądrość niż wypowiedzi ekspertów z niemieckiego Episkopatu oraz uczestników rzymskiego szczytu o nadużyciach.

 

Dzięki interwencji kościelnych policja w Nowym Jorku aresztowała 37-letniego mężczyznę, który najprawdopodobniej chciał podpalić XIX-wieczną Katedrą Św. Patryka. „W chwili zatrzymania mężczyzna zbliżał się do katedry z dwoma kanistrami łatwopalnej substancji” – informuje ABC News.

 

Nie widzę problemu antysemityzmu w Polsce. Na marginesie każdego społeczeństwa istnieje antysemityzm, ale w Polsce go nie dostrzegam – powiedział podczas dyskusji na Uniwersytecie Nowojorskim premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu podkreślił, że Polska dba o kulturę żydowską, a relacje z polsko-żydowskie ocenił jako bardzo dobre.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.