24 lipca 2020

Kościół na Ukrainie kwitnie. Odnowiono sanktuarium, konsekrowano nowy kościół pw. św. Jana Pawła II

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Himsan))

Z udziałem przedstawicieli wysokich władz kościelnych oraz państwowych konsekrowany został kościół pw. św. Jana Pawła II w Sokolnikach niedaleko Lwowa. Kościół na Ukrainie wzbogacił się również o nowe Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia w Tartakowie.

Konsekracji świątyni pw. św. Jana Pawła II w Sokolnikach dokonali: wysłannik Stolicy Apostolskiej ks. kardynał Konrad Krajewski oraz zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Ukrainy ks. abp. Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz Polski. Obecny był wicepremier Jacek Sasin, który przekazał parafii zdobioną monstrancję, sekretarz stanu Jan Dziedziczak oraz ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki. Stronę ukraińską reprezentował wicegubernator Lwowa Jurij Chołod.

Konsekrowany kościół został zbudowany nieopodal lwowskiego hipodromu gdzie papież Jan Paweł II odprawił Mszę świętą w czasie swojej pielgrzymki na Ukrainę w czerwcu 2001 roku. Podczas homilii kardynał Konrad Krajewski powiedział: „Jeśli chcesz być świętym, żyj Ewangelią, a będziesz najpiękniejszą świątynią na świecie”.

Wesprzyj nas już teraz!

W ostatnich dniach Kościół na Ukrainie wzbogacił się również o nowe Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia w Tartakowie. Ten zaszczytny tytuł otrzymała świątynia pw. św. Michała Archanioła. Kościół w Tartakowie posiada słynący łaskami obraz Matki Bożej. Podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium jedna z młodych kobiet odczytała świadectwo swojego cudownego uzdrowienia po modlitwie w obliczu obrazu Matki Bożej Tartakowskiej. Mszy św. przewodniczył ks. abp. Mieczysław Mokrzycki.

Kościół pw. św. Michała Archanioła w Tartakowie wzniesiono w latach 1600-1603 z funduszy Potockich. Świątynia została ozdobiona malowidłami słynnego artysty Stanisława Stroińskiego. W 1764-1944 znajdował się tam obraz Matki Boskiej Tartakowskiej Uzdrowicielki Chorych, który w 1777 roku uznano za cudowny. Obecnie czczony w kościele obraz jest jego kopią. Sanktuarium tartakowskie stało się miejscem pielgrzymek katolików z Wołynia, Galicji oraz Chełmszczyzny.

 

Źródła: kresy24.pl / słowopolskie.org / Twitter
Adam Białous

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram