DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kościół na Islandii dynamicznie się rozwija! Także za sprawą polskich imigrantów

Kościół na Islandii dynamicznie się rozwija! Także za sprawą polskich imigrantów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Kościół katolicki na Islandii przeżywa czas rozwoju. Fakt uczęszczania na Msze coraz większej ilości osób islandzka wspólnota zawdzięcza zarówno coraz gorliwszej wierze samych Islandczyków jak i napływowi imigrantów, głównie z Europy Wschodniej.

 

Katolicy nadal stanowią na Islandii mniejszość. W mocno zsekularyzowanym społeczeństwie najliczniejszą grupę stanowią luteranie (ewangelicy). Ich wspólnota ma charakter kościoła narodowego. Należy do niego ok. 75 proc. społeczeństwa.

 

Kościół katolicki przeżywa jednak prawdziwe odrodzenie. Katolicy w liczbie ponad 13 tys. stanowią drugą najliczniejszą grupę wyznaniową. Dla porównania w 1970 roku było ich jedynie tysiąc.

 

Tym samym katolicy stanowią 4 proc. islandzkiego społeczeństwa liczącego ok. 338 tys. osób. – Jesteśmy najszybciej rozwijającą się wspólnotą w krajach nordyckich – podkreśla ordynariusz Rykjaviku bp David Tencer.

 

Islandzki Kościół tworzą ludzie młodzi. – Przynajmniej 80 proc. siedzących w ławkach to ludzie młodzi. Jest to niespotykany u nas wcześniej fenomen – dodaje franciszkański biskup. Jak podaje, w zeszłym roku (2018) udzielił 150 chrztów. Z kolei pogrzebów poprowadził jedynie 20.

 

Za taką sytuację odpowiada nie tylko ożywiona wiara samych Islandczyków, ale także napływ imigrantów, głównie z Polski. – Mamy członków Kościoła, którzy przybyli z wielu krajów świata. Naliczyliśmy około 100 języków – oznajmił bp Tencer i podkreślił, że najliczniejszą grupę przybyszów stanowią Polacy. Dodatkowo, zdaniem islandzkich duszpasterzy, Polacy należą do tych najbardziej tradycyjnych, przy czym sam Kościół na Islandii można określić mianem konserwatywnego. Niczym niezwykłym jest przyjmowanie Komunii Świętej na kolanach czy śpiewanie chorałów gregoriańskich.

 

Pomiędzy dwiema najliczniejszymi grupami wyznaniowymi na Islandii występuje konflikt na tle światopoglądowym. Wspólnota ewangelicko-luterańska w kwestii aborcji opowiada się po stronie liberalnej narracji państwowej. Islandia jest niechlubnym rekordzistą pod względem przeprowadzania aborcji eugenicznych na dzieciach z wykrytym zespołem downa. Zabija się tam 100 proc. takich dzieci. Tymczasem Kościół katolicki twardo staje na stanowisku ochrony każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

Wyzwaniem dla islandzkiego Kościoła jest kwestia uczęszczania na coniedzielną Eucharystię. Mimo określania siebie jako „katolicy”, jedynie 20-25 proc. z nich regularnie uczestniczy w niedzielnej Mszy świętej.

 

 

Źródło: ncregister.com    

PR               

 

  


DATA: 2019-02-12 08:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli na razie tzw katolicyzm kulturowy. Nie autentyczne pragnienie więzi z Chrystusem (poprzez sakramenty) - tylko ze wspólnotą (językową, narodową). To nie jest trwałe. W innych krajach po 1 pokoleniu już zanika
2 miesiące temu / steelkw
 
Pytanie na jaką wiarę się nawracają? Czy z ambon głoszona jest niezmutowana, tradycyjna wersja katolicyzmu? Czy liturgia jest zgodna z nakazem Piusa V zawartym w Quo Primum Tempore? Czyli Msza Wszechczasów zamiast NOM i zdrowa doktryna zamiast posoborowych błędów.
2 miesiące temu / Leaf427
 
@Marek Ale chyba liczba muzułmanów w NOK rośnie szybciej aniżeli katolików
2 miesiące temu / Leszek
 
Owszem KK "rośnie" ale nie dzięki nawróceniom wśród rdzennej ludności (a o to chyba chodzi?) tylko poprzez imigrację. Na Islandii mieszka ponad 10 tys Polaków i 2 tys Litwinów. Do tego trochę Czechów i Słowaków, Włochów, Węgrów, Filipińczyków itp. (Dane za 2015 r.) No i mamy owe "13 tysięcy". No to ja się pytam ilu w teej liczbie rdzennych Islandczyków nawróconych z agnostycznego luterskiego "kościoła" lub z czegokolwiek innego?
2 miesiące temu / wowuś
 
W Norwegii podobnie, KK powoli, ale systematycznie rośnie.
2 miesiące temu / Marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66062"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.