DZIŚ JEST:   18   MARCA   2019 r.

Św. Edwarda, króla
Św. Cyryla Jerozolimskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Kościół ma być bardziej synodalny. Papież zabiera się za reformy

Kościół ma być bardziej synodalny. Papież zabiera się za reformy
fot. REUTERS / FORUM

Stolica Apostolska zastanawia się nad konkretnymi formami wprowadzenia w Kościele większej synodalności. Chodzi o nadanie lokalnym episkopatom większych kompetencji, o czym mówił niedawno papież Franciszek.

 

Sekretariat Synodu Biskupów zwołuje na luty seminarium poświęcone problemowi synodalności Kościoła, w którym udział wezmą specjaliści z zakresu prawa kościelnego i eklezjologii. O planach poinformował w rozmowie z „L’Osservatore Romano” kard. Lorenzo Baldisseri. Seminarium ma służyć pogłębieniu rozumienia synodalności Kościoła i wspomóc rozwój badań w tym zakresie.

 

W trakcie ostatniej sesji Synodu Biskupów odbyły się obchody 50. rocznicy powołania tej instytucji do życia. Z tej okazji papież Franciszek podkreślił, że w całym życiu Kościoła należy silniej urzeczywistnić zasadę synodalności. Uzasadnił to wskazując na dokumenty II Soboru Watykańskiego i pisma Jana Chryzostoma, według którego „Kościół i Synod są synonimami”.

 

Kard. Baldisseri ujawnił, że Watykan pracuje nad reformą „Ordo Synodi Episcoporum” regulującego pracę zwyczajnego Synodu Biskupów. Lutowe seminarium ma być w tych pracach dodatkową pomocą.

 

Źródła: katholisch.de, „L’Osservatore Romano”

pach

 

 


DATA: 2016-01-03 09:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@siergiej: A nie przyszło Ci do głowy, że możemy pożegnać się definitywnie z Episkopatem Polski... a Episkopat Niemiec będzie witany "chlebem i solom".
ponad 3 lata temu / ma
 
To kiedy pożegnamy się definitywnie z episkopatem Niemiec?
ponad 3 lata temu / siergiej
 
"To idzie mlodość, mlodość, mlodość/ i śpiewa. Leć w górę piosenko, jak wiatr/ i spadnij, jak burza, jak w maju ulewa,/ po której odradza się świat!/ Dla budowy młode dłonie, dla budowy młoda myśl./ Potrafimy jutro bronić tego, co tworzymy dziś!/ To idzie mlodość, mlodość, mlodość/ i śpiewa, bo młodość odrodzi świat!" Co my tam mamy niedługo... Ha, Dni Mlodzieży pod światłym przewodnictwem "naszego drogiego papieża Franciszka". Jednym słowem: "mlodość Kościoła". Każdy będzie papieżem...
ponad 3 lata temu / ma
 
Kolegialność KK to jedna z masońskich idei na zrobienie REWOLUCJI FRANCUSKIEJ w KK.Inne to "wolność religijna" i "prawa człowieka"
ponad 3 lata temu / Arek
 
Kościół nie jest Kolegialny tylko hierarchiczny.Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa.Kolegializm błąd VATICANUM SECUNDUM."SWĄD SZATANA DOSTAŁ SIĘ PRZEZ SZCZELINĘ DO KOŚCIOŁA"PAPIEŻ PAWEŁ VI "MILCZĄCA APOSTAZJA"PAPIEŻ JAN PAWEŁ II "WILKI W OWCZEJ SKÓRZE"BENEDYKT XVI.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
[email protected] Kościół Rzymsko-Katolicki nie jest Kolegialny tyko hierarchiczny.Kolegializm wprowadzono dopiero po VATICANUM SECUNDUM czyli rewolucji francuskiej w Kościele.Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa a nie kolegium biskupów.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.