DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Kościół ma być bardziej synodalny. Papież zabiera się za reformy

Kościół ma być bardziej synodalny. Papież zabiera się za reformy
fot. REUTERS / FORUM

Stolica Apostolska zastanawia się nad konkretnymi formami wprowadzenia w Kościele większej synodalności. Chodzi o nadanie lokalnym episkopatom większych kompetencji, o czym mówił niedawno papież Franciszek.

 

Sekretariat Synodu Biskupów zwołuje na luty seminarium poświęcone problemowi synodalności Kościoła, w którym udział wezmą specjaliści z zakresu prawa kościelnego i eklezjologii. O planach poinformował w rozmowie z „L’Osservatore Romano” kard. Lorenzo Baldisseri. Seminarium ma służyć pogłębieniu rozumienia synodalności Kościoła i wspomóc rozwój badań w tym zakresie.

 

W trakcie ostatniej sesji Synodu Biskupów odbyły się obchody 50. rocznicy powołania tej instytucji do życia. Z tej okazji papież Franciszek podkreślił, że w całym życiu Kościoła należy silniej urzeczywistnić zasadę synodalności. Uzasadnił to wskazując na dokumenty II Soboru Watykańskiego i pisma Jana Chryzostoma, według którego „Kościół i Synod są synonimami”.

 

Kard. Baldisseri ujawnił, że Watykan pracuje nad reformą „Ordo Synodi Episcoporum” regulującego pracę zwyczajnego Synodu Biskupów. Lutowe seminarium ma być w tych pracach dodatkową pomocą.

 

Źródła: katholisch.de, „L’Osservatore Romano”

pach

 

 


DATA: 2016-01-03 09:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@siergiej: A nie przyszło Ci do głowy, że możemy pożegnać się definitywnie z Episkopatem Polski... a Episkopat Niemiec będzie witany "chlebem i solom".
ponad 3 lata temu / ma
 
To kiedy pożegnamy się definitywnie z episkopatem Niemiec?
ponad 3 lata temu / siergiej
 
"To idzie mlodość, mlodość, mlodość/ i śpiewa. Leć w górę piosenko, jak wiatr/ i spadnij, jak burza, jak w maju ulewa,/ po której odradza się świat!/ Dla budowy młode dłonie, dla budowy młoda myśl./ Potrafimy jutro bronić tego, co tworzymy dziś!/ To idzie mlodość, mlodość, mlodość/ i śpiewa, bo młodość odrodzi świat!" Co my tam mamy niedługo... Ha, Dni Mlodzieży pod światłym przewodnictwem "naszego drogiego papieża Franciszka". Jednym słowem: "mlodość Kościoła". Każdy będzie papieżem...
ponad 3 lata temu / ma
 
Kolegialność KK to jedna z masońskich idei na zrobienie REWOLUCJI FRANCUSKIEJ w KK.Inne to "wolność religijna" i "prawa człowieka"
ponad 3 lata temu / Arek
 
Kościół nie jest Kolegialny tylko hierarchiczny.Kościół jest Mistycznym Ciałem Chrystusa.Kolegializm błąd VATICANUM SECUNDUM."SWĄD SZATANA DOSTAŁ SIĘ PRZEZ SZCZELINĘ DO KOŚCIOŁA"PAPIEŻ PAWEŁ VI "MILCZĄCA APOSTAZJA"PAPIEŻ JAN PAWEŁ II "WILKI W OWCZEJ SKÓRZE"BENEDYKT XVI.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 
[email protected] Kościół Rzymsko-Katolicki nie jest Kolegialny tyko hierarchiczny.Kolegializm wprowadzono dopiero po VATICANUM SECUNDUM czyli rewolucji francuskiej w Kościele.Kościół to Mistyczne Ciało Chrystusa a nie kolegium biskupów.
ponad 3 lata temu / Tomasz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "40331"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.