DZIŚ JEST:   17   LUTY   2019 r.

VI Niedziela zwykła
Św. Siedmiu Założycieli Zakonu Serwitów NMP
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   TEMAT NUMERU: ODRZUCONE DZIEDZICTWO KONSTANTYNA

Corrado Gnerre

Kościół konstantyński to esencja chrześcijaństwa


Jednym z najczęściej formułowanych pod adresem katolicyzmu oskarżeń jest zbytnie rzekomo uwikłanie w związki z władzą polityczną, jakie miało się stać jego udziałem na przestrzeni wieków, od chwili proklamacji edyktu mediolańskiego przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Mówi się – a celują w tym zwłaszcza protestanci, choć nie tylko – że do czasów Konstantyna Kościół realizował własną misję, później natomiast miał się stać czymś w rodzaju instrumentum regni, czyli narzędzia sprawowania władzy politycznej.


Czy można się zgodzić ze stwierdzeniem, że Konstantyn Wielki zredukował Mistyczne Ciało Chrystusa do instytucji politycznej? Bynajmniej! Stało się wprost przeciwnie. W istocie bowiem Konstantyn był nikim innym jak narzędziem Opatrzności: człowiekiem wybranym po to, by pojąć prawdziwy sens chrześcijaństwa, które wszak w żadnym wymiarze nie stoi w sprzeczności ze światem – rozumianym jako rzeczywistość dana ludzkości do zarządzania i porządkowania.
Istnieją przynajmniej cztery powody, które legły u podstaw konieczności zaangażowania chrześcijaństwa w sprawy społeczne: wiara w istnienie grzechu pierworodnego, chrześcijańska koncepcja człowieka, Tajemnica Wcielenia oraz wolność przekonań, z której wynika prawo do posiadania autonomii politycznej i ekonomicznej.

Wiara w istnienie grzechu pierworodnego


Świadomość grzechu pierworodnego zawsze stanowiła antidotum na każdą utopijną ideę wywodzoną z chrześcijaństwa. Raj ziemski bowiem – czego dowodzi przykład Adama i Ewy – nie chroni od grzechu, gdyż człowiek po to został wyposażony w wolną wolę, by suwerennie wybierał dobro bądź zło.
I tu właśnie pojawia się miejsce na misję Kościoła. Nikt nie zaprzeczy, że w zdrowej moralnie rodzinie łatwiej wychować dobrze ukształtowane dzieci. Podobnie rzecz się ma ze zdrowym społeczeństwem – w strukturze społecznej nagradzającej dobro i karzącej zło łatwiej osiągnąć raj. Pius XII powiedział: Od świętości struktur politycznych zależy zbawienie ludzi.
Co więcej, odrzucenie każdego rodzaju utopii sprawia, iż chrześcijaństwo w sposób realistyczny poświęca uwagę społeczeństwu – nie po to, aby uczynić je idealnym, ale by dbać, aby było ono zorientowane na Prawdę, na troskę o dobro wspólne, na obronę tych, którzy sami się obronić nie mogą.

Chrześcijańska koncepcja człowieka

Chrześcijaństwo głosi, iż człowiek został stworzony przez Boga jako byt składający się z duszy i ciała. Oznacza to odrzucenie zarówno materializmu jak i spirytualizmu na rzecz poszukiwania równowagi. Oczywiście, między duszą a ciałem istnieje układ hierarchiczny – dusza ma za zadanie kierować ciałem, a jednak człowiek nie jest bytem wyłącznie duchowym, lecz również najzupełniej cielesnym. Stąd zainteresowanie chrześcijaństwa sprawami społecznymi...

Corrado Gnerre


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Funkcjonariusze Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kazachstanu zatrzymali w obwodzie turkiestańskim cztery osoby podejrzewane o działalność terrorystyczną i rozbudzanie konfliktów religijnych.

 
 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez niemiecką gazetę „Die Welt”, do Niemiec wraca co trzeci nielegalny imigrant wydalony z tego kraju. „Bezpośrednio po wydaleniu wsiada się w autobus powrotny do Niemiec. To niedopuszczalne” - mówi Armin Schuster z CDU.

 

Senat stanu Kentucky przegłosował ustawę zabraniającą przeprowadzenia aborcji po wykryciu bicia serca nienarodzonego dziecka. Dokument trafi następnie do stanowej Izby Reprezentantów, gdzie Republikanie stanowią większość. Głos bijącego serca jest słyszalny dla lekarza już około szóstego tygodnia życia dziecka. 

 

Polski premier podsumowując konferencję bliskowschodnią ocenił, że Polska znalazła się w centrum wydarzeń i procesów, które ukształtują nowy światowy porządek. Jego zdaniem, dziś mówi się o „procesie warszawskim” jako nowej drodze do wzmacniania pokoju na świecie.

 

Celem działań polskiego Kościoła jest „zero przypadków pedofilii” - powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik. Chodzi także o walkę z pedofilią nie tylko na łonie Kościoła – przekonuje.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.