DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 31  >   TEMAT NUMERU: ODRZUCONE DZIEDZICTWO KONSTANTYNA

Corrado Gnerre

Kościół konstantyński to esencja chrześcijaństwa


Jednym z najczęściej formułowanych pod adresem katolicyzmu oskarżeń jest zbytnie rzekomo uwikłanie w związki z władzą polityczną, jakie miało się stać jego udziałem na przestrzeni wieków, od chwili proklamacji edyktu mediolańskiego przez cesarza Konstantyna Wielkiego. Mówi się – a celują w tym zwłaszcza protestanci, choć nie tylko – że do czasów Konstantyna Kościół realizował własną misję, później natomiast miał się stać czymś w rodzaju instrumentum regni, czyli narzędzia sprawowania władzy politycznej.


Czy można się zgodzić ze stwierdzeniem, że Konstantyn Wielki zredukował Mistyczne Ciało Chrystusa do instytucji politycznej? Bynajmniej! Stało się wprost przeciwnie. W istocie bowiem Konstantyn był nikim innym jak narzędziem Opatrzności: człowiekiem wybranym po to, by pojąć prawdziwy sens chrześcijaństwa, które wszak w żadnym wymiarze nie stoi w sprzeczności ze światem – rozumianym jako rzeczywistość dana ludzkości do zarządzania i porządkowania.
Istnieją przynajmniej cztery powody, które legły u podstaw konieczności zaangażowania chrześcijaństwa w sprawy społeczne: wiara w istnienie grzechu pierworodnego, chrześcijańska koncepcja człowieka, Tajemnica Wcielenia oraz wolność przekonań, z której wynika prawo do posiadania autonomii politycznej i ekonomicznej.

Wiara w istnienie grzechu pierworodnego


Świadomość grzechu pierworodnego zawsze stanowiła antidotum na każdą utopijną ideę wywodzoną z chrześcijaństwa. Raj ziemski bowiem – czego dowodzi przykład Adama i Ewy – nie chroni od grzechu, gdyż człowiek po to został wyposażony w wolną wolę, by suwerennie wybierał dobro bądź zło.
I tu właśnie pojawia się miejsce na misję Kościoła. Nikt nie zaprzeczy, że w zdrowej moralnie rodzinie łatwiej wychować dobrze ukształtowane dzieci. Podobnie rzecz się ma ze zdrowym społeczeństwem – w strukturze społecznej nagradzającej dobro i karzącej zło łatwiej osiągnąć raj. Pius XII powiedział: Od świętości struktur politycznych zależy zbawienie ludzi.
Co więcej, odrzucenie każdego rodzaju utopii sprawia, iż chrześcijaństwo w sposób realistyczny poświęca uwagę społeczeństwu – nie po to, aby uczynić je idealnym, ale by dbać, aby było ono zorientowane na Prawdę, na troskę o dobro wspólne, na obronę tych, którzy sami się obronić nie mogą.

Chrześcijańska koncepcja człowieka

Chrześcijaństwo głosi, iż człowiek został stworzony przez Boga jako byt składający się z duszy i ciała. Oznacza to odrzucenie zarówno materializmu jak i spirytualizmu na rzecz poszukiwania równowagi. Oczywiście, między duszą a ciałem istnieje układ hierarchiczny – dusza ma za zadanie kierować ciałem, a jednak człowiek nie jest bytem wyłącznie duchowym, lecz również najzupełniej cielesnym. Stąd zainteresowanie chrześcijaństwa sprawami społecznymi...

Corrado Gnerre


Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W ubiegłym roku na świecie zginęło co najmniej 4 305 chrześcijan a ponad 1,8 tysiąca świątyń zostało zniszczonych lub przynajmniej zaatakowanych. Dane powyższe przedstawił w rozmowie z madryckim dziennikiem „ABC” Jaime Menéndez Ros, dyrektor krajowego oddziału papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP).

 
 

Dziesięć osób nie żyje, a trzydzieści zostało rannych po tym, jak mężczyzna z premedytacją wjechał w dziecięcą procesję wielkanocną w Gombe na terenie północno-wschodniej Nigerii. Wśród zabitych jest ośmioro dzieci oraz sprawca i jego kolega, których wstrząśnięty zbrodnią tłum zlinczował na miejscu.

 

Już dziesięć lat trwa batalia prawna rodziców w sprawie zachowania życia ich syna Vincenta Lamberta, który przebywa w stanie śpiączki. Najpierw dyrekcja francuskiego szpitala postanowiła odłączyć go od aparatury podtrzymującej funkcje organizmu. Później zakazała podawania choremu pokarmów i postanowiła zagłodzić. Tego typu wyroki śmierci szefostwo placówki podejmowało już czterokrotnie. Za każdym razem rodzicom wspieranym przez obrońców życia udawało się syna ratować.

 

W środę czasu lokalnego północnokoreański przywódca Kim Dzong Un wsiadł do pociągu pancernego i udał się do Rosji na swój pierwszy szczyt z prezydentem Władimirem Putinem. O co będzie zabiegał?

 

Promotorzy tak zwanej sprawiedliwości środowiskowej i „postępowi” prawnicy, dążący do ustanowienia sprawnego, ponadnarodowego systemu zarządzania zabiegają o to, by jeszcze w tym roku przyjąć wstępnie kolejne porozumienie międzynarodowe – Globalny pakt na rzecz środowiska. Miałby on ujednolicić prawo międzynarodowe w tej dziedzinie i ułatwić kancelariom prawnym pozywanie rządów, przedsiębiorców czy nawet osób prywatnych za działania rzekomo przyczyniające się do ocieplenia klimatu.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.