DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Kościół katolicki prześladowany w Etiopii i Erytrei

Kościół katolicki prześladowany w Etiopii i Erytrei
Fot. Pixabay

Katolicy w Etiopii i Erytrei są jedną z najbardziej prześladowanych grup religijnych. W ciągu ostatnich dwóch lat w Etiopii zaatakowano ponad 30 kościołów, które w połowie spłonęły, powodując śmierć ponad 100 osób. W Erytrei, gdzie katolicy stanowią zaledwie 4 procent populacji, rząd postanowił zamknąć wszystkie szkoły i szpitale prowadzone przez Kościół katolicki.


Papieska organizacja charytatywna Aid to the Church in Need (ACN) - Pomoc Kościołowi w Potrzebie - wystosowała apel, aby wspomóc jej wysiłki w dwóch krajach Rogu Afryki.

 

- Zarówno Etiopia, jak i Erytrea cierpią z powodu ubóstwa i niestabilności gospodarczej – podkreśla Edward F. Clancy, dyrektor ds. pomocy w ACN.


- Chociaż chrześcijanie stanowią większość w Etiopii, w ciągu ostatnich dwóch lat nastąpiła fala przemocy wobec chrześcijan i instytucji chrześcijańskich. Przemoc była wynikiem mieszanki różnic etnicznych, politycznych i religijnych. Spowodowała ona jeszcze większą niestabilność i strach – wyjaśnił Clancy.


W Erytrei totalitarny rząd stara się ograniczać oddziaływanie Kościoła katolickiego na społeczeństwo. W ubiegłym roku władze zamknęły wszystkie katolickie szpitale i kliniki, a wcześniej to samo spotkało wszystkie katolickie szkoły.


Clancy tłumaczył w rozmowie z portalem cruxnow.com, że liczne ataki na chrześcijan miały miejsce ze strony grup muzułmańskich, szczególnie na południu, gdzie wyznawcy Chrystusa stanowią mniejszość. Dodatkowo doszło do konfliktów wewnętrznych pośród samych chrześcijan.


W napięciach religijnych ogromną rolę odgrywają konflikty etniczne. Napięcia na tym tle są wykorzystywane przez grupy terrorystyczne, które promują agendę dżihadystów, tak jak miało to miejsce w innych krajach Afryki Subsaharyjskiej.


Od 2018 r. w Etiopii regularnie płoną kościoły. Zdaniem Clancy’ego, „w całej Afryce winowajcą najczęściej były islamskie grupy ekstremistyczne, które starają się wymazać wszelkie ślady chrześcijaństwa, zwłaszcza niszcząc kościoły.”


- Pieniądze z państw Zatoki Perskiej wpłynęły na budowę islamskich szkół, które uczą islamskiej filozofii wahabizmu. Ta filozofia jest bardzo nietolerancyjna wobec innych religii, a zwłaszcza chrześcijaństwa. Teraz doskonale widać efekty tych inwestycji – wskazuje działacz Pomoc Kościołowi w Potrzebie.


Podczas gdy ataki na chrześcijan w Etiopii są w dużej mierze przeprowadzane przez podmioty niepaństwowe, przemoc w sąsiedniej Erytrei jest często sponsorowana przez rząd.

 

- Rząd w Erytrei nie został wybrany od momentu jego powstania; innymi słowy jest to dyktatura. Prezydent Isajas Afewerki nie chce, aby jakieś instytucje zaszczepiały postawę sprzeciwu w społeczeństwie. Kościół przeciwstawił się brutalnym działaniom rządu i wypowiedział się przeciwko prezydentowi oraz jego administracji. Z tego powodu stał się celem ataków – tłumaczył Clancy.


W Erytrei nie ma prawdziwej wolności religijnej. Rząd pozwala na cichy kult jedynie pewnym grupom. Szkoły chrześcijańskie i muzułmańskie zostały zamknięte; podobny los spotkał katolickie szpitale, z których w dodatku rząd zabrał cały sprzęt.


Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Etiopii pomaga w utrzymaniu świątyń i formacji duchowieństwa oraz świeckich, posiada program stypendialny.


W wikariatach, takich jak Soddo i Gambella, chociaż populacja katolików wciąż stanowi niewielką mniejszość, ich obecność przyczyniła się do stłumienia wrogości. Istotną rolę odgrywa na przykład kaplica Matki Bożej w Szebbo, którą nazwać można bez cienia przesady miejscem pełnym nadziei, zarówno dla katolików, jak i dla niekatolików.


Od 2016 r. Pomoc Kościołowi w Potrzebie wsparła finansowo dziesiątki projektów w Erytrei na łączną kwotę około 1,25 mln dol. i blisko 1 mln dol. W Etiopii budowano kaplice i obiekty kościelne, udzielano stypendiów i zakupywano pojazdy dla duchownych, chcących dojechać do innych wiosek oraz wspierano utrzymanie sióstr zakonnych.
Źródło: cruxnow.com


AS


DATA: 2020-05-29 16:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sponsoruje te ideologie nienawisci lobby ... Antychrysta, a kto za Nim stoi? oczywiste ...
1 miesiąc temu / malaPOLITYKA
 
W 1991 roku Etiopia była jednym z najbiedniejszych państw na świecie. Ludzie umierali w zastraszającym tempie z powodu głodu, pragnienia, epidemii AIDS i malarii. Mniej niż 30% dzieci uczęszczało do szkół podstawowych, które i tak nie spełniały minimalnych wymagań międzynarodowych. Społeczeństwo było podzielone, nieufne, sterroryzowane. Erytrea, wykorzystując upadek Mengystu, ponownie ogłosiła secesję, pozbawiając Etiopię dostępu do morza. Nie tak miało wyglądać to państwo o historii liczącej około trzech tysięcy lat.
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.