DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Kościół i związki wyznaniowe w Portugalii wzywają do rezygnacji z zalegalizowania tzw. eutanazji

Kościół i związki wyznaniowe w Portugalii wzywają do rezygnacji z zalegalizowania tzw. eutanazji
Fot. MAXPPP/Forum

Największe wspólnoty religijne Portugalii wezwały polityków do odstąpienia od zamiaru legalizacji eutanazji. Dyskusję na ten temat zorganizował uniwersytet Beira Interior (UBI) z Covilhã, uznawany za jedną z najlepszych uczelni w kraju. Na konferencję przybyli m.in. przedstawiciele Kościoła katolickiego i innych chrześcijańskich związków wyznaniowych, a także muzułmanie i żydzi.

 

Uczestniczący w konferencji pt. „Decydując o końcu życia” i reprezentujący diecezję Guarda Luciano Costa wskazał, że wielu umierających w Portugalii nie ma żadnego dostępu do opieki paliatywnej. Jak podkreślił, „Kościół katolicki życzyłby sobie, aby opieką tą otoczyć wszystkich tych, którzy tego potrzebują, a jest ich wielu”.

Nie było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie. W lipcu, podczas zorganizowanej na uniwersytecie w Aveiro podobnej konferencji jej uczestnicy – głównie przedstawiciele szpitalnych oddziałów onkologicznych – także skrytykowali stan opieki nad chorymi w fazie terminalnej. Wskazali, że pacjenci u schyłku swojego życia są praktycznie pozostawieni sami sobie.

Środowisko lekarskie w Portugalii od kilku miesięcy publicznie deklaruje swoją dezaprobatę wobec trzech projektów ustaw legalizujących wspomagane samobójstwo (czyli tzw. eutanazję), a złożonych do parlamentu przez ugrupowania lewackie na przełomie 2016 i 2017 r.

Z danych utworzonej w ubiegłym roku Krajowej Komisji Opieki Paliatywnej (CNCP) wynika, że w całym kraju z tego typu opieki, ukierunkowanej głównie na pacjentów cierpiących na nieuleczalne nowotwory, korzysta około 80 tysięcy osób. Mogą one liczyć na pomoc zaledwie 55 lekarzy wyspecjalizowanych w opiece paliatywnej, a także 400 wolontariuszy.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 


DATA: 2017-09-13 18:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.