DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2020 r.

Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Kościół bł. Włodziemierza Ghiki został katedrą

Kościół bł. Włodziemierza Ghiki został katedrą
By Britchi Mirela (Own work) [CC-BY-SA-3.0-ro (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ro/deed.en)], via Wikimedia Commons

Świątynia w której posługę pełnił ks. Vladimir Ghika, rumuński arystokrata i konwertyta na katolicyzm zamęczony przez komunistów, została podniesiona do rangi katedry. Od końca sierpnia eparchią św. Bazylego Wielkiego kieruje biskup Mihai Frățilă.


Nowo utworzona greckokatolicka eparchia w Rumunii została zatwierdzona w maju przez papieża Franciszka. W uroczystościach związanych z objęciem katedry w Bukareszcie, które odbyły się 30 sierpnia, udział wziął prefekt Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich kardynał Leonardo Sandri oraz kardynał Lucian Mureşan – głowa Kościoła Rumuńskiego Zjednoczonego z Rzymem.


W obecnej katedrze św. Bazylego Wielkiego posługę pełnił ks. Włodzimierz Ghika, rumuński konwertyta i męczennik, zamęczony przez komunistów w roku 1954. Budowa świątyni rozpoczęła się w roku 1909 pod kierownictwem rzymskokatolickiego biskupa Bukaresztu Rajmunda Netzhammera. Od początku w jej murach sprawowana miała być liturgia bizantyjska, miała ona służyć lokalnej społeczności greckokatolickiej. Bł. Ghika pełnił w nim posługę, m. in. będąc kierownikiem duchowym greckokatolickich studentów z Bukaresztu.


W roku 1948 na fali komunistycznych prześladowań świątynia została przekazana przez władze prawosławnym. Wierni byli przymuszani do konwersji, duchowni – prześladowani. Komunistyczna propaganda przedstawiała Watykan jako siłę „imperialistyczną”, a duchownych wiernych Rzymowi jako zdrajców. Wielu z nich cierpiało tortury ponosząc w końcu śmierć męczeńską. Taki był m.in. los biskupa Vasile Aftenie i sześciu innych greckokatolickich hierarchów.


Kościół św. Bazylego w Bukareszcie wrócił do swoich prawowitych właścicieli dopiero w roku 2006 na skutek wyroku sądowego. W 2008 roku posługę rozpoczął w nim biskup Mihai Frățilă. Jak hierarcha podkreślił 30 sierpnia, wierność Krzyżowi, który jest głupstwem dla świata, pozostaje jedynym źródłem rumuńskich grekokatolików, to także źródło młodości ich wiary, naznaczonej historią prześladowań.

 


Źródło: „New Liturgical Movement”

mat


DATA: 2014-09-15 11:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.