DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2019 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 

Kościół a aborcja w Irlandii. Kto odpowiada za haniebny wynik referendum?

Kościół a aborcja w Irlandii. Kto odpowiada za haniebny wynik referendum?
REUTERS/Clodagh Kilcoyne / FORUM

Wynik piątkowego referendum to efekt długotrwałego procesu polegającego na upadlaniu i zhańbieniu podstawowych wartości, na jakich przez stulecia opierała się cywilizacja chrześcijańska – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Grzegorz Kucharczyk.

 

Co dla nas – katolików – oznacza wynik piątkowego referendum aborcyjnego?

Patrząc na ostateczny wynik referendum w Irlandii nasuwają się dwie refleksje. Po pierwsze: nic nie jest dane raz na zawsze i jest to nauka dla nas - katolików, obrońców życia i wiernych Kościoła w Polsce. Musimy się zastanowić, co się stało z katolicką Irlandią i wyciągnąć z tego wnioski.

 

Po drugie: przypominają się słowa świętego Jana Pawła II, który w 1996 roku powiedział, że „naród, który zezwala na mordowanie własnych dzieci jest narodem bez przyszłości”. W przypadku Irlandii jest to trafione podwójnie, ponieważ wyniki referendum pokazują, że największe poparcie dla zezwolenia na zabijanie dzieci w łonach matek było wśród najmłodszych głosujących. Prawie 90 proc. Irlandczyków w wieku 18-24 lat powiedziało w piątek, to co prawie 2000 lat temu krzyczano podczas procesu Pana Jezusa, czyli „Precz, precz! Ukrzyżujcie ich!”.

 

Ani osadnictwo protestanckie za Cromwella, ani tzw. wielki głód w połowie XIX wieku nie dokonały w Irlandii takiego spustoszenia, jak liberalna rewolucja demokratyczna w połączeniu z brakiem odpowiedniego zaangażowania Kościoła. I nie mam tutaj na myśli tylko irlandzkich hierarchów, ale i najważniejszych duchownych Rzymu, których głos był w ogóle niesłyszany w tej sprawie, zwłaszcza w czasie kampanii przedreferendalnej.

 

No właśnie! Można odnieść wrażenie, że katoliccy pasterze w Irlandii bali się zabrać głos w tej sprawie...

Irlandzcy duchowni są od wielu lat postrzegani jako potencjalni przestępcy, za co niestety sami odpowiadają. Na ich przykładzie widać wyraźnie, że jeden grzech prowadzi do następnego. Zamęt, który sprowokowali irlandzcy kapłani to jedna z przyczyn duchowej, a już niedługo biologicznej śmierci narodu.

 

Nie popisała się również, tak jak w przypadku referendum sprzed kilku lat w sprawie tzw. małżeństw jednopłciowych, Stolica Apostolska. Tak jak w roku 2015, tak i teraz głos Watykanu był niemal niesłyszalny. Co gorsza w przypadku referendum aborcyjnego byliśmy świadkami dziwnych ruchów dyplomatycznych – starano się zrobić wszystko, aby papież Franciszek udał się z pielgrzymką do Irlandii po referendum aborcyjnym, co jak wiemy, udało się...

 

Wiele wskazuje na to, że tak jak 3 lata temu teraz również jedyną refleksją duchownych będzie powtarzanie jak mantrę hasła: „Nic się nie stało! Irlandio, nic się nie stało!”.

 

Co takiego stało się w Irlandii, że jej obywatele dali sobie wmówić, że aborcja jest „podstawowym prawem każdej kobiety”?

Wynik piątkowego referendum to efekt długotrwałego procesu polegającego na upadlaniu i zhańbieniu podstawowych wartości, na jakich przez stulecia opierała się cywilizacja chrześcijańska. Tak jak w wielu innych krajów szeroko pojmowanego Zachodu, tak też w Irlandii wszystko zaczęło się od wmawiania ludziom, że istotą małżeństwa nie jest otwarcie się na nowe życie, tylko wzajemne szczęście. Tego typu narracja doprowadziła do zalegalizowania na Zielonej Wyspie tzw. homo-małżeństw, które zgodnie z nową wykładnią też mają prawo być szczęśliwe i nikt nie ma prawa odbierać im tej możliwości.

 

Ten sposób myślenia doprowadził do dalszego poszerzania definicji „szczęścia”. Irlandczycy dali sobie wmówić, że wszystko, co zagraża ich „szczęściu” i przeszkadza w „szczęśliwej i pomyślnej egzystencji”, jak na przykład ciąża, należy wyeliminować. „Szczęście” jest najważniejsze, ludzi trzeba kochać i nic, a zwłaszcza dziecko nie ma prawa odbiera innym możliwości samorealizacji, spełnienia i zaspokojenia własnych potrzeb.

 

Towarzysz Stalin powiedział: „Ludzi trzeba kochać, ale w razie potrzeby poświęcać”. Dzisiaj jego słowa nie dość, że nabierają nowego, „postępowego” znaczenia, to jeszcze pokazują nam, że rewolucja komunistyczna trwa i nadal są między nami ludzie, którzy chcą realizować program polityczny „czerwonego” zbrodniarza.

 

Po ogłoszeniu wyników referendum premier Irlandii Leo Varadkar powiedział, że dopiero teraz Irlandia stanie się nowoczesnym krajem i dopiero teraz irlandzkim kobietom została podarowana wolność.

Pozwoli Pan, że tego nie skomentuję, ponieważ nie znam kulturalnych słów na określenie tego typu wypowiedzi.

 

Idąc tą logiką można zacząć się zastanawiać: jeżeli dzisiaj nowoczesnością jest „aborcja na życzenie”, to co będzie nią jutro?

 

Czy niedługo możemy być świadkami „ostatecznego rozwiązania kwestii dzieci poczętych” również w Polsce?

Wszystko na to wskazuje. Co prawda środowiska aborcjonistów będą potrzebowały na to jeszcze dużo czasu i pieniędzy, ale marsz ku zalegalizowaniu dzieciobójstwa w Polsce również trwa i głównych skrzypiec w wcale nie odgrywa w tej sprawie partia Razem.

 

Najwięcej będzie zależało od tzw. elektoratu centrum, bo to właśnie on będzie poddawany największym naciskom i to on będzie najbardziej indoktrynowany. Główną rolę odegrają w tym tzw. pożyteczni idioci nazywani dla niepoznaki „centroprawicą” i związane z nią media lewicowo-liberalne, nazywające się dla niepoznaki „głosem wolności”.

 

Dziękuję za rozmowę.

Tomasz D. Kolanek


DATA: 2018-05-28 10:48
AUTOR: ROZMOWA PCH24.PL Z PROF. GRZEGORZEM KUCHARCZYKIEM
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jako kto ? ryba psuje się od głowy
7 miesięcy temu / :)
 
Mieszkam w Irlandii, bywałem na różnych mszach w Dublinie. Niektóre msze to naprawdę parodia, ludzie przyprowadzaja psy do kościoła. Nawet jeżeli jakaś jest "w miarę" przyzwoita (organy, chóry - czasami częściowo po łacinie) to i tak sa tam np. ministrantki i 4 szafarki komunii, a jeden z księży dawał do zrozumienia, że popiera kapłaństwo kobiet. W innym kościele kilka lat temu inny ksiadz opowiadał o przypadku, gdy w jakiejś parafii parafianin, który poszedł do komunii oddał rozwodnikowi hostię, która wział na rękę i jakie to bylo wspaniałe. W tej parafii gdy ktoś ma urodziny, to wszyscy śpiewaja Happy Birthday i klaskaja. Inny ksiadz, który uwielbia robić żarty w formie standupu, gdy było referendum na temat homo-"małżeństw" używał jakichś słabych argumentów, że jest przeciwko, bo będa mogli adoptować dzieci i to nie będzie zbyt dobre, zamiast mówić, że to jeden z grzechów wołajacych po pomstę do nieba. Jedyny ksiadz, który naprawdę miał żarliwa wiarę był z Afryki
7 miesięcy temu / Luki
 
?kondycja Kościoła zależy od kondycji kapłaństwa i życia konsekrowanego.? Jak zaznaczył, ?kryzys Kościoła zaczynają się zawsze od kryzysu obu z nich?. Powiedział w 2012 r. abp Hoser (A kto pozwolił na rozbrykanie tego stanu - władczym wiele wolno a mali pod ławką?)
7 miesięcy temu / też duchowny
 
Jara -ależ nikt nie nakazuje aborcji -`po co kłamiesz?
7 miesięcy temu / i.cz
 
Mam nadzieje, ze IRLANDKI jednak beda RODZILY SWOJE DZIECI ale poza Irlandia skoro ich panstwo kaze im mordowac wlasne DZIECI. Znam troche Irlandczykow.
7 miesięcy temu / Jara
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.