DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2019 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Korporacje kontra mocarstwa. Przyszła kryptowaluta Facebooka krytykowana przez polityków

Korporacje kontra mocarstwa. Przyszła kryptowaluta Facebooka krytykowana przez polityków
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W pierwszej połowie 2020 roku Facebook planuje wprowadzenie nowej kryptowaluty o nazwie Libra. Dostępna dla 2,7 miliardów użytkowników stanowić ma alternatywę zarówno dla tradycyjnego pieniądza, jak i dotychczasowych nadmiernie podatnych na spekulację kryptowalut. Choć pomysł jeszcze nie wszedł w życie, to już budzi zaniepokojenie wśród najwyższych rangą polityków.

 

Kryptowaluta wywołuje liczne kontrowersje na wysokim szczeblu. Na przykład Bruno Le Maire, francuski minister finansów powiedział na antenie Europe 1, że Libra powinna ograniczać się do stanowienia środka transakcji. Z kolei cytowany przez Bloomberg Mark Carney z Banku Anglii podkreślił konieczność regulacji.

 

Donald Trump 12 lipca na Twitterze zwrócił uwagę na niestabilność Libry. Podkreślił, że jeśli Facebook zamierza pełnić funkcje banku, to musi spełnić wszystkie wymogi charakterystyczne dla banków. Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, że jedyną godną zaufania walutą w USA jest dolar.

 

Nowa kryptowaluta o nazwie Libra będzie kontrolowana nie tylko przez Facebooka, lecz również przez MasterCard, Visa, PayPal, Uber, eBay, Vodafone and Mercy Corps i inne korporacje. Utworzą one „Stowarzyszenie Libra” nadzorujące projekt. Wejście w skład organizacji wymaga wpłacenia minimum 10 milionów dolarów. 

 

Libra będzie istnieć wyłącznie w cyfrowej formie. Korzystać będzie z innowacyjnej technologii blockchain (łańcuch bloków). W przeciwieństwie do innych kryptowalut Libra będzie mieć pokrycie w innych zasobach, prawdopodobnie w głównych światowych walutach. Zmniejszy to ryzyko gwałtownych wahań kursu lub całkowitej utraty wartości. Mówi się więc o „stablecoinie” (stabilnej monecie, w tym kontekście kryptowalucie).

 

Plany Facebooka pokazują, że w dzisiejszych czasach korporacje starają się przejąć funkcje zarezerwowane do tej pory dla państw. Z jednej strony stanowią szansę na włączenie do systemu finansowego osób w krajach z utrudnionym dostępem do bankowości. Z drugiej jednak strony powstanie nowej kryptowaluty oznacza zwiększenie władzy korporacji. Pokazuje, że największe firmy starają się uzyskiwać funkcje zarezerwowane dotychczas dla państw. Warto więc trzymać rękę na pulsie.

 

źródło: cnet.com / techcrunch.com / twitter.com / returntoorder.org / komentarz pch24.pl

mjend

  


DATA: 2019-07-23 16:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Nikuś otwarte kryptowaluty np. Bitcoin z reguły mają wyłącznie wartość "wolnorynkową" czyli jest to wypadkowa technologii, marki, zapotrzebowania i spekulacji, są również technologicznie zabezpieczone przed "dodrukowywaniem" - większość z nich ma ściśle określoną ilość docelową dla Bitcoina jest to 21 000 000. Co do otwartych kryptowalut, to oczywiście wiadomo ile jest "monet" w obrocie - przejrzystość np. Bitcoina jest o wiele większa niż jakiejkolwiek waluty bankowej. Co do Libry która otwartą kryptowalutą nie jest!, to nie znam szczegółów, ale zestaw korporacji ją kontrolujących rzeczywiście może budzić poważne obawy.
4 miesiące temu / Atos
 
Celem jest całkowita likwidacja gotówki! Ma pozostać tylko pieniądz cyfrowy. Niezależnie od ilości walut kryptowalut czy innych walut cyfrowych, ich unifikacja będzie tylko kwestią objawienia Nowego Porządku Świata z jedną walutą. Konsekwencje braku obrotu gotówkowego : ujemne stopy procentowe i niewolnicza niemożność wyjścia z tego stanu, bo nie wypłacisz gotówki ; całkowita kontrola Umiłowanych Przywódców nad nami, spróbuj mieć wtedy swoje poglądy, to przyblokują twoje konto w ramach kontroli prewencyjnej ; konieczność zaczipowania ludzi dla wygody i oczywiście, oczywiście, aby nikt ich nie mógł okraść ..
4 miesiące temu / Kefas
 
Może ktoś mi wytłumaczy ponieważ ja nie rozumiem. Jak można nabyć kryptowalutę skoro kompletnie nie wiemy jak ona sie zachowa. Przez to możemy stracić majątek naszego życia. W przypadku walut narodowych na kurs bardzo często ma wpływ kondycja danej gospodarki a w przypadku kryptowalutę dziś moze byc 100 a jutro 1. Na czym oparty jest kurs ? Co ma wpływ na kurs walutowy, jakie informacje? Tak naprawdę dana kryptowalutę to jest oddzielna bańka spekulacyjna która ma na celu przynieść korzyści jedynie tej instytucji która bedzie decydowała ile jej "wydrukować" czy "wprowadzić w obieg". Z kryptowalutsmi nie wiemy ile jest aktualnie w obrocie i dlaczego ten kto produkuje daną kryptowalutę sprzedaje ją z rewelacyjnym zyskiem. A prosze pamietać ze sprzedaje ją za dolary a nie za onną kryptowakutę. Żeby kupić jakąkolwiek kryptowalutę musisz sie pozbyć pieniądza narodowego danej gospodarki. Władzę ma ten kto drukuje walutę a nie ten kto ją posiada.
4 miesiące temu / Nikuś
 
@ZBIGNIEW Im więcej walut, tym większy wybór kupna/sprzedaży. Jedna superwaluta to apokaliptyczne zagrożenie. Nawet w świecie cyfrowym.
4 miesiące temu / aaa
 
Kolejny raz chodzi o to, aby bogaci byli jeszcze bardziej bogaci. Nie łudźmy się.
4 miesiące temu / Hanys
 
bo to jest przygotowanie do swiata z Apoklipsy kto nie odda poklonu besti nie bedzie mogl nic sprzedac i kupic a co robia tzw korporacje to widac
4 miesiące temu / ZBIGNIEW
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.