22 lipca 2019

Korporacje kontra mocarstwa. Przyszła kryptowaluta Facebooka krytykowana przez polityków

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

W pierwszej połowie 2020 roku Facebook planuje wprowadzenie nowej kryptowaluty o nazwie Libra. Dostępna dla 2,7 miliardów użytkowników stanowić ma alternatywę zarówno dla tradycyjnego pieniądza, jak i dotychczasowych nadmiernie podatnych na spekulację kryptowalut. Choć pomysł jeszcze nie wszedł w życie, to już budzi zaniepokojenie wśród najwyższych rangą polityków.

 

Kryptowaluta wywołuje liczne kontrowersje na wysokim szczeblu. Na przykład Bruno Le Maire, francuski minister finansów powiedział na antenie Europe 1, że Libra powinna ograniczać się do stanowienia środka transakcji. Z kolei cytowany przez Bloomberg Mark Carney z Banku Anglii podkreślił konieczność regulacji.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Donald Trump 12 lipca na Twitterze zwrócił uwagę na niestabilność Libry. Podkreślił, że jeśli Facebook zamierza pełnić funkcje banku, to musi spełnić wszystkie wymogi charakterystyczne dla banków. Prezydent Stanów Zjednoczonych stwierdził, że jedyną godną zaufania walutą w USA jest dolar.

 

Nowa kryptowaluta o nazwie Libra będzie kontrolowana nie tylko przez Facebooka, lecz również przez MasterCard, Visa, PayPal, Uber, eBay, Vodafone and Mercy Corps i inne korporacje. Utworzą one „Stowarzyszenie Libra” nadzorujące projekt. Wejście w skład organizacji wymaga wpłacenia minimum 10 milionów dolarów. 

 

Libra będzie istnieć wyłącznie w cyfrowej formie. Korzystać będzie z innowacyjnej technologii blockchain (łańcuch bloków). W przeciwieństwie do innych kryptowalut Libra będzie mieć pokrycie w innych zasobach, prawdopodobnie w głównych światowych walutach. Zmniejszy to ryzyko gwałtownych wahań kursu lub całkowitej utraty wartości. Mówi się więc o „stablecoinie” (stabilnej monecie, w tym kontekście kryptowalucie).

 

Plany Facebooka pokazują, że w dzisiejszych czasach korporacje starają się przejąć funkcje zarezerwowane do tej pory dla państw. Z jednej strony stanowią szansę na włączenie do systemu finansowego osób w krajach z utrudnionym dostępem do bankowości. Z drugiej jednak strony powstanie nowej kryptowaluty oznacza zwiększenie władzy korporacji. Pokazuje, że największe firmy starają się uzyskiwać funkcje zarezerwowane dotychczas dla państw. Warto więc trzymać rękę na pulsie.

 

źródło: cnet.com / techcrunch.com / twitter.com / returntoorder.org / komentarz pch24.pl

mjend

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 153 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram