DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Koronawirus uderza w walkę z klimatem. To koniec handlu emisjami CO2? [OPINIA]

Koronawirus uderza w walkę z klimatem. To koniec handlu emisjami CO2? [OPINIA]
fot. Pibwl/commons/creative

Pandemia koronawirusa uderza we wszystkie dziedziny gospodarki, nie wyłączając sektora energetycznego. W poszukiwaniu funduszy na walkę z kryzysem, rząd być może zrezygnuje z niezwykle obciążających budżet europejskich rozwiązań w walce ze zmianami klimatu. Jak wskazują niektórzy eksperci, jest to doskonały czas na wypowiedzenie handlu emisjami CO2.

 

Wychodzimy i gasimy światło

To oczywiste, że za kilka tygodni przedstawiciele ciał decyzyjnych europejskich struktur zmuszeni będą podjąć kroki zmierzające do ograniczenia skutków kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. W związku z koniecznością poszukiwania oszczędności gdzie tylko to możliwe, partycypowanie w europejskich inicjatywach klimatycznych jest dla części krajów - w tym Polski - skrajnie niekorzystne. Jak wskazuje np. wiceminister aktywów państwowych Janusz Kowalski, jest to najwyższy czas dla wyłączenia Polski z systemu handlu emisjami CO2 w Unii Europejskiej. „Decyzją polityczną na szczeblu UE powinno być trwałe wyłączenie Polski z EU ETS” – podkreśla w wywiadzie dla portalu Biznesalert.pl. Swoje stanowisko argumentuje nieubłagalnymi dla nas liczbami.

 

Jeżeli Polska emituje mniej więcej rocznie przy produkcji energii elektrycznej i ciepła ok. 160 mln ton CO2, a bezpłatna pulę obejmuje jedynie 51 mln ton, to około 109 mln ton musimy kupić. Od 2021 roku koszty wzrosną do co najmniej 30 euro za tonę. Jednocześnie liczba bezpłatnych emisji będzie się dla Polski dalej zmniejszała. Jak wskazuje Kowalski „szereg analiz dowodzi, że polska energetyka jest w złym stanie i w latach 2021-2028 musiałaby ponieść gigantyczne koszty związane z polityką klimatyczną oderwaną od realiów”. W perspektywie najbliższych kilkunastu lat nie ma technicznej możliwości zastąpienia węgla energią z innych źródeł. Kowalski zauważa, że za tą „ideologiczną mrzonkę” płaca miliony Polaków. W związku z tym, czas najwyższy porzucić wielkie europejskie plany odejścia od węgla do 2030 r. Jak to zrobić? Kowalski nie widzi problemu.

 

„Proces decyzyjny w Unii Europejskiej przyspieszył. Decyzje polityczne będą podejmowane nadzwyczajnie szybko i – mam nadzieję – z pozytywnym skutkiem dla całej Europy” – mówi. Konieczność szybkich reakcji w obliczu zagrożenia pandemią pokazała zdolność unijnych polityków do szybkich reakcji. Podobnie może być w przypadku leczenia gospodarki ze skutków pandemii.

„Należy zapomnieć o absolutnie ideologicznych planach Fransa Timmermansa podkręcania celów klimatycznych do 2030 roku. Europa zacznie zapominać o zielonym ładzie (…) Koronawirus wyeliminuje ten sposób myślenia, bo nie będzie na to pieniędzy” – przewiduje. Nie przekreśla on jednak konieczności walki ze zmianami klimatu. Jego zdaniem jednak, państwa narodowe doskonale poradzą sobie z tym problemem na własnych zasadach.

 

Nie jesteśmy sami

Podobne zdanie podzielają także Czesi. W wywiadzie dla „Reutersa”, premier Andrej Babiš powiedział, że „Europa powinna zapomnieć o Zielonym Ładzie i zamiast tego zająć się koronawirusem”. „Europa stała się światowym epicentrum choroby” – dodał, wskazując na priorytety jakimi powinna zająć się obecnie Unia Europejska.

 

Wśród ekspertów trwa debata wokół następstw kryzysu, jaki odbije się na światowej energetyce. Jedni podkreślają rolę szybkiego powrót do czasów z przed recesji, w czym może pomóc energetyka oparta o paliwa kopalne. Wiele krajów nie stać bowiem, by ryzykować inwestycje w energię odnawialną - która zwraca się dość długo - szczególnie w tak trudnym dla gospodarki czasie. Są też inni, mówiący, że w dobie globalnego kryzysu być może nastąpi czas na „rozpoczęcie wszystkiego od nowa” i wprowadzenie prawdziwej zielonej rewolucji energetycznej.

 

O nierentowności rynku OZE, zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego może wskazywać sytuacja w Niemczech. Jeszcze przed pandemią koronawirusa zarówno segment wiatraków jak i paneli fotowoltaicznych wpadły w głęboką zadyszkę. „W pierwszych trzech kwartałach 2019 roku liczba nowych turbin wiatrowych w Niemczech spadła do poziomów najniższych od prawie dwóch dekad” – czytamy na portalu Energetyka24.

 

Dzisiaj minister środowiska RFN, Svenja Schulze, apeluje o dofinansowanie i wyciągnięcie z kryzysu branży źródeł odnawialnych. „Bez pomocy dla dalszego rozwoju źródeł odnawialnych Niemcy mogą mieć poważne problemy z przeprowadzeniem swojej transformacji energetycznej (Energiewende). Zakłada ona bowiem wyjście z węgla do 2038 roku i jeszcze szybsze wyjście z atomu (już do roku 2022)” – podaje Energetyka24. Skoro koronawirus takz bardzo zagraża w osiągnięciu założeń Zielonego Ładu Niemcom, to o ile bardziej innym, dużo słabszym gospodarkom wspólnoty?

 

Co zrobi rząd

Wygląd na to, że rząd podziela przedstawione obawy. „Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić że pandemia koronawirusa spowoduje osłabienie gospodarki i koszty związane z systemem ETS staną się relatywnie jeszcze większym obciążeniem dla podmiotów" – przekazało ministerstwo klimatu. Czyżby nasi przedstawiciele uznali, że dalsze partycypowanie w zielonych inicjatywach okaże się kroczeniem w przepaść? „W przypadku utrzymywania się trudnej sytuacji gospodarczej rząd RP będzie proponował KE wprowadzenie doraźnych rozwiązań mogących wpłynąć na poprawę sytuacji” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

 

Pozostaje czekać. Jak widać w czasach powszechnego szaleństwa, koronawirus skutecznie sprowadza wszystkich na ziemię.

 

Źródło: Twitter.com / biznesalert.pl / energetyka24.pl / reuters.com

Piotr Relich

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-03-19 14:16
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czemu energia odnawialna jest krytykowana? Przecież węgiel zanieczyszcza powietrze i niszczy klimat. Polska emituje bardzo dużo CO2, więcej niż wiele innych krajów Unii Europejskiej. Czemu energia odnawialna jest uznawana za "lewacką"?
3 miesiące temu / ?
 
rzydowi banksterzy nie beda zadowoleni, bo straca kase uzyskiwana z niczego.....
3 miesiące temu / koles
 
Jak nie teraz to poźniej się zarobi Finansjera na robieniu kasy z niczego poczeka lub dodrukuje pieniędzy
3 miesiące temu / Wierzący
 
Te wszystkie żółte, zielone i Bóg wie jakie jeszcze papiery są sztucznymi papierami wartościowymi bez pokrycia, kolejne draństwo emitenta cwaniaka. Handel emisjami, normy... To instrumenty wpływu i realizacji polityki np. energiewende. W energetyce otarłem się o to draństwo, które należy zlikwidować. Przy okazji, system bankowy jest oparty na kłamstwie,nie ma pokrycia jego posiadany pieniądz. Ten właściwy jest zwyczajnie wykradziony ludziom,a obraca się tylko papierkami jak na giełdzie spekulując oszustwem. Czymże jest np. pieniądz z lichwy bankierskiej jak pustym pieniądzem wyprowadzonym po wniesieniu zaraz przez biedaka? Druk pieniądza w prywatnych bankach na rzecz państwa to też może być bez pokrycia np. w złocie. Obowiązują żydowskie zasady miast chrześcijańskich, bez procentów,a co nie może ktoś oddać to mu darowujemy. Nawet muzułmanie lichwy nie uznają. Mamy chory system, w którym mówią,że pomogą, a tymczasem zadłużając zniewalają. Banksterstwo demona.
3 miesiące temu / Wulkan klimatu
 
To jest żałosne, że rządy nie mają odwagi prowadzić racjonalnej polityki. Zmuszą ich do tego niewielkie cząstki zakaźne infekujące.
3 miesiące temu / grimm
 
Do Pawła K. Nasz rząd nas nie dobija, ale bardzo rozsądnie zarządza pieniędzmi polskich podatników! Nie ma porównania ze złodziejstwami poprzedniego rządu! Natomiast płacenie za emisję CO2 to wymysł lewackich unijnych biurokratów, wymyślony zresztą głównie przeciw Polsce, największemu producentowi węgla.Rządy PO to akceptowały,Angela klepała Tuska po ranieniu - chociaż dziś po głupim zamykaniu elektrowni jądrowych sama jest pod ścianą. Ale my powinniśmy jak najszybciej wypowiedzieć ten absurdalny haracz , a zielonym lewakom z Timmermansem na czele pokazać wiadomy gest!
3 miesiące temu / gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.