DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Koronawirus pokrzyżował plany IPN. Ekshumacje zawieszone

Koronawirus pokrzyżował plany IPN. Ekshumacje zawieszone
Zdjęcie ilustracyjne. fot. Anatol Chomicz/FORUM

Z powodu ogłoszenia epidemii koronawirusa w Polsce IPN wstrzymał prace poszukiwawcze i ekshumacyjne. W kraju i zagranicą jest dużo zlokalizowanych miejsc gdzie mogły zostać ukryte szczątki bohaterów podziemia oraz cenne artefakty, jednak w obecnej sytuacji, stanowiska te nie są eksplorowane.

 

Na rok 2020 Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN zaplanowało poszukiwania w wielu miejscach w Polsce i zagranicą. Przeprowadzone miały być m.in. prace poszukiwawcze na Żywiecczyźnie i Śląsku Cieszyńskim. Poszukiwane są tam szczątki żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez majora Henryka Flamego „Bartka”. Zaś na Śląsku Cieszyńskim zlokalizowano prawdopodobne miejsca pochówków żołnierzy Narodowej Organizacji Wojskowej, która działała tu w latach powojennych. Prace poszukiwawcze miały tam zostać przeprowadzone właśnie wiosną 2020 roku.

 

Instytut Pamięci Narodowej zamierzał przeprowadzić też w tym roku prace poszukiwawczo-ekshumacyjne ofiar rzezi wołyńskiej w Hucie Pieniackiej na Ukrainie. 28 lutego 1944 roku doszło tam do pacyfikacji polskiej ludności cywilnej, w wyniku której śmierć poniosło około 850 osób. Każdy w kilkunastu oddziałów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, działających na terenie całej Polski, zaplanował przeprowadzenie w tym roku licznych i pilnych prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych w terenie. Niestety w związku z zaleceniami i decyzjami władz państwowych, dotyczącymi wprowadzonego stanu epidemii, Instytut Pamięci Narodowej był zmuszony wszystkie te prace zawiesić na czas nieokreślony.

 

IPN wstrzymuje się również z organizacją uroczystości przekazania not identyfikacyjnych rodzinom żołnierzy podziemia, których imiona i nazwiska rozpoznano dzięki badaniom porównawczym DNA. Jeszcze pod koniec lutego prof. Krzysztof Szwagrzyk dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, w wywiadach udzielanych mediom zapowiadał, że najbliższe wręczenie not identyfikacyjnych, które od kilku lat mają miejsce w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbędą się „na wiosnę”. Jednak, choć wiosna zbliża się szybkimi krokami ku końcowi, IPN nie podaje żadnego terminu wręczenia not. Oczywiście ma to związek z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa.

 

Na najbliższy czas nie zaplanowano również przeprowadzenia uroczystych pochówków szczątek żołnierzy podziemia. Ostatni taki pochówek miał miejsce 1 marca podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu w Ciechanowcu ( woj. podlaskie). Uroczyście pochowani zostali wówczas bracia Lucjan i Zygmunt Marchelowie – żołnierze Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, wyrokiem doraźnego sądu komunistycznego skazani na śmierć 27 grudnia 1946 roku. Tego samego dnia zostali publicznie rozstrzeleni w miejscowości Wojtkowice – Glinna. Ich szczątki IPN odkrył 3 lata temu. Ten uroczysty pogrzeb przeprowadzono, można powiedzieć, tuż przed ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii.


Z powodu epidemii koronawirusa oraz w związku z zaleceniami i decyzjami władz państwowych Instytut Pamięci Narodowej odwołał bądź przesunął na terminy późniejsze, wydarzenia krajowe i zagraniczne, debaty historyczne i międzynarodowe konferencje. Zamknięto należące do IPN tzw. Przystanki Historia, czyli punkty w kraju i zagranicą, w których odbywały się spotkania czy wykłady. Do maksimum ograniczone zostały wizyty w siedzibach IPN. Wielu pracowników wykonywało swoją pracę zdalnie. Dopiero teraz zaczynają wracać do biur. Czytelnie akt pozostają zamknięte do 25 maja. W tym terminie mają jednak zostać otwarte.

 

Adam Białous

Czytaj także:
DATA: 2020-05-21 11:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wiecej planów ekshumacji pokrzyżowała Pani dr hab. Magdalena Gawin, że tak wymienię: ekshumacja pomordowanych przez niemców w 1941r kobiet i dzieci żydowskich w Wiźnie, ekshumacja poległych Polskich bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920r w gminie Ostrów Mazowiecka Guty-Bujno, poszukiwanie miejsca pochówku 3-5 tys. Polskich Rycerzy poległych w bitwie pod Byczyną, gdzie wkrótcew postanie S11 co skutecznie uniemożliwi poszukiwania. Decyzją Pani Minister we wszystkich tych miescach mamy zakaz poszukiwań.
16 dni temu / PM
 
A co z poszukiwaniem miejsca pochówku bohaterów Bitwy Warszawskiej, na poszukiwania których nie zgodziła się Pani dr hab. Magdalena Gawin?
16 dni temu / 123
 
A co z polem bitwy pod Byczyną? Miejsce bitwy Polskiej Husarii z 24 stycznia 1588 r gdzie jest mogiła 3500 Polskich rycerzy. Pani dr hab. Magdalena Gawin nie zezwoliła na poszukiwania, a wkrótce przez to miejsce przebiegnie obwodnica S11.
16 dni temu / 123
 
A co z Wizną?
16 dni temu / 123
 
A co z Jedwabnem?
16 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.