DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Wraz z „pandemią” koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy

Wraz z „pandemią” koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy
fot. Ana Fernandez / Zuma Press

„Wraz z pandemią koronawirusa spada liczba osób deklarujących się w Hiszpanii jako katolicy”, wynika ze studium opinii publicznej Ośrodka Badań Statystycznych w Madrycie (CIS). Według najnowszego „Barometru” grono mieszkańców Hiszpanii określających siebie katolikami wynosi już 59,2 proc., czyli najmniej w historii przeprowadzanych w tym kraju badań sondażowych.

 

Autorzy studium wskazali, że bezprecedensowemu spadkowi liczby katolików w okresie pandemii COVID-19 towarzyszył jednak nieznaczny wzrost osób określających siebie mianem „katolika praktykującego”. Pomiędzy kwietniem a wrześniem 2020 r. ich liczba wzrosła z 19,5 proc. do 20,4 proc.

 

Ze studium CIS wynika, że odejście od Kościoła miało miejsce w grupie katolików, którzy we wcześniejszym sondażu tej instytucji określali siebie mianem „wierzących, choć niepraktykujących”. O ile w kwietniu ich odsetek wynosił 41,7 proc., to już we wrześniu spadł do 38,8 proc.

 

Badanie to dowodzi wyraźnego spadku liczby wiernych na przestrzeni ostatniej dekady, podczas której w 2011 r. organizowane były w Madrycie Światowe Dni Młodzieży. Wówczas za katolików uznawało się aż 73 proc. ankietowanych przez CIS – przypomniał katolicki portal Religion en Libertad, odnotowując, że spadek liczby wiernych na przestrzeni ostatnich 10 lat wynikał m.in. z faktu, że „znaczna część katolików z powodu zaawansowanego wieku zmarła w ostatnich latach”.

 

KAI

TK

Czytaj także:
DATA: 2020-09-23 09:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Pandemia" piszecie w cudzysłowie bo nie widzicie jej i jej efektów na co dzień na własne oczy, a zatem z pewnością jest wymyślona - a z jakiegoś względu te same rzeczy nie przeszkadzają wam wierzyć w Boga. To mnie zawsze najbardziej zastanawiało w waszej mentalności
2 miesiące temu / buciek
 
1. Ilustracja z nibykatolickiej Polski: Gietrzwałd - jedyne w Polsce miejsce zatwierdzonych przez KK objawień Matki Bożej. Śmiertelnie przerażony proboszcz wprowadza zasadę: kto z różnych przyczyn nie nosi masońsko-satanistycznej maski albo się boi, dla tego są krzesełka z boku kościoła. Komunia Św. na stojąco w odstępach! lub do ręki. Skutek: większość siedzi lub stoi pod drzewami z boku. Okazja do Komunii na klęcząco jest tylko, gdy przyjedzie jakaś pielgrzymka i towarzyszący Kapłan zacznie jej udzielać normalnie. Nie inaczej jest w wielu innych kościołach w Polsce. Gdy skończy się złota polska jesień, niemaseczkowi i bojący się, dotychczas stojący lub siedzący na zewnątrz, po prostu przestaną przychodzić. No bo jak tu chodzić do kościoła, skro czyha w nim śmierć w męczarniach. 2. Krótko, bo kończą się znaki: biskupi tolerują wszelkie zło w Europie, za nimi posłuszni proboszczowie. Ludzie mówią: nie chcę takiego Kościoła, nie rózni się od innych organizacji.
2 miesiące temu / Republikanin
 
To nie wirusy czy epidemie odbierają wiarę, tylko świadectwo niewiary tzw. duchowieństwa.
2 miesiące temu / Kosmonauta
 
Jakieś nieporozumienie z tym tytułem. Koronawirus nie może zabrać wiary co najwyżej objawić jej brak. Historia kościoła w Japonii pokazała że może przetrwać prawdziwa wiara wiele lat nawet bez sakramentów. Należy zadać pytanie dlaczego Kościół, Katecheza, rodzina.... Nie przekazują wiary w XXIw.
2 miesiące temu / Pio000
 
No to mamy skutek frankizmu pośród kleru. Społeczeństwo po latach terroru i dyktatury religijnej odwróciło się od Kościoła.
2 miesiące temu / Aha
 
"wierzacy niepraktykujacy" to zaden katolik
2 miesiące temu / Rrr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.