DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Koronawirus i wybory parlamentarne w Macedonii Północnej. Socjaldemokraci górą

Koronawirus i wybory parlamentarne w Macedonii Północnej. Socjaldemokraci górą
Zoran Zoev Wikimedia Commons/Karl Gruber

W zakończonych w środę przedterminowych wyborach parlamentarnych zwycięstwo odniosła koalicja socjaldemokratyczna SDSM byłego premiera Zorana Zoeva. Na ugrupowanie to zagłosowało 36 proc. Macedończyków. Tuż za nią z 34-procentowanym poparciem znalazła się prawicowa, nacjonalistyczna koalicja VMRO-DPMNE Christiana Mickoskiego.

 

Wybory potwierdziły też coraz silniejszą pozycję partii pro albańskich. DUI, największa w Macedonii Północnej partia mniejszości albańskiej oraz Stowarzyszenie Albańczyków otrzymały razem ponad 20 proc. głosów.

 

Jak odczytać wynik macedońskich wyborów? Bardzo nieznaczną większość będzie mieć w parlamencie proeuropejska koalicja socjaldemokratów, która zapewne kontynuować będzie rozmowy akcesyjne z Brukselą nt. wejścia Macedonii Północnej do UE. Sporo do powiedzenia będą mieć nacjonaliści z VMRO-DPMNE, którzy ostro krytykują zarówno porozumienie w Grecją zmieniające nazwę państwa, wpływy będącej w UE sąsiedniej Bułgarii oraz walczą z albanizacją (coraz liczniejsza mniejszość albańska wyznaje umiarkowany islam). W końcu nie można także lekceważyć silnej pozycji samych Albańczyków (trzy partie zdobyły około 20 proc. głosów).

 

Początkowo pierwsze po zmianie nazwy kraju wybory parlamentarne miały odbyć się 12 kwietnia. Jednak podobnie jak w wielu krajach, pandemia koronawirusa spowodowała ich przełożenie. W Macedonii Północnej, kraju liczącym niewiele ponad 2 mln ludności, odnotowano 3500 przypadków zakażenia Covid-19. Kilka tysięcy osób przebywa w samo izolacji. To z tego powodu macedońskie wybory znacząco różniły się od poprzednich. Ich formuła była wyjątkowo nowatorska. Tak naprawdę wybory trwały aż trzy dni.

 

W pierwszym dniu głosowały osoby, które przebywają na kwarantannie i te z dodatnim wynikiem testów na Covid-19. W drugim – osoby starsze oraz inwalidzi i przewlekle chorzy. W środę natomiast, która ogłoszona została dniem wolnym, do urn poszła pozostała część Macedończyków. Władze mają nadzieję, że taki, bezprecedensowy przebieg wyborów, nie przyniesie gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem.

 

Chrystian Ślusarczyk


DATA: 2020-07-16 15:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.