DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Koronawirus i panika. Czego naprawdę boi się świat?

Koronawirus i panika. Czego naprawdę boi się świat?
źródło: pixabay.com
#KORONAWIRUS    #PANDEMIA    #WIARA    #ŚMIERĆ    #OBAWA    #ZBAWIENIE    #KOŚCIÓŁ    #MSZA ŚW.    #POKUTA    #SPOWIEDŹ

Koronawirus zdołał nas przestraszyć. Do tego stopnia, że wielu wpadło w panikę, rzucają się na zakupy czy zamykają w domach, bez wyraźnego powodu. Dlaczego wirus wywołał w nas tak gwałtowne reakcje? Skąd ten strach?

 

Pół świata drży przed koronawirusem. Raczej nie dlatego, że jest to wyjątkowo przerażająca choroba, bo też zewnętrznie nie jest wcale tak straszna jak choćby dżuma czy trąd. Choć oczywiście jest bardziej niebezpieczna niż grypa, to jednak objawy paniki w społeczeństwach przekraczają już wszelkie granice rozsądku.

 

Czego jednak świat przestraszył się najbardziej?

 

To proste: śmierci.

 

Współczesny człowiek bowiem, gdy myśli o końcu życia, jest jak bogacz, któremu żal sprzedać wszystko, zostawić bliskich i pójść za Chrystusem. Współczesny świat przestał wierzyć w Boga, nie uznaje Go – i ta niewiara posunięta jest do tego stopnia, że bramy niebios nie jawią się współczesnemu człowiekowi już nawet nie jako ucho igielne, o nie. Dla współczesnego świata tam – to znaczy po śmierci – nic już nie ma. Zostaje tylko pustka. I właśnie dlatego wybucha panika, stąd ów wszechobecny strach.

 

W Polsce ów strach przybiera formy podobne do tych, jak chociażby we Włoszech. Ludzie przestają myśleć o konsumowaniu obiadów w drogich restauracjach czy o wakacjach w ciepłych krajach. Wolą wypełnić koszyki papierem toaletowym, kosmetykami pozwalającymi utrzymać sterylną higienę czy żywnością, tak na wszelki wypadek, gdyby zamknęli rodzinę w domu na cztery spusty. Popularnością cieszą się też – owszem – maseczki i to mimo faktu, że lekarze jasno komunikują, iż zabezpieczenie ust nikomu nie pomoże.

 

Najbardziej doniosłym znakiem strachu, który sparaliżował ludzi, jest absurdalna walka z Kościołem, Mszami Świętymi, a nawet Komunią Świętą. Zanim jeszcze doszło do zachorowań w Polsce, nie brakowało duchownych, którzy przypominali o możliwości przyjmowania Komunii na rękę. To szczególnie przerażający pomysł, wszak żaden z duchownych, który wpadł na podobny pomysł, nie zadał sobie nawet trudu, by właściwie przygotować ludzi na taki krok. Istnieją w Tradycji Kościoła formuły przyjmowania Komunii Świętej na rękę – o czym przypominał chociażby biskup Schneider – jednak wymaga to użycia korporału i dużego stopnia świadomości, że Najświętszy Sakrament to Ciało i Krew Chrystusa, zasługujące na najwyższą formę szacunku. Czy w czasach gwałtownej laicyzacji i desakralizacji sacrum, duchowni z pełną odpowiedzialnością mogą dać zgodę na Komunię Świętą na rękę? Odpowiedź wydaje się oczywista. W tym kontekście udostępnianie filmików instruktażowych na YouTubie nie ukazuje nic ponad pełnego infantylnego podejścia wielu duchownych do tego tematu.

 

Niestety, także Kościół w wielu miejscach świata zapomniał, że nasze ciała, narażone na choroby, to zaledwie narzędzie w drodze do świętości. A skoro zapominają o tym hierarchowie, to trudno, by wierzyli w to „zwykli” ludzie.

 

I nie chodzi tutaj wcale o lekceważenie choroby i świadome narażanie siebie i innych. Nawet bowiem, gdyby wirus, którego pandemia rozpala dziś emocje wszystkich wielkich mediów i licznych polskich rodzin, okazał się w 1/10 tak straszliwy jak można wywnioskować z panującej w przestrzeni publicznej atmosfery, to konstatacja powinna być jedna – brakuje nam spokoju, z jakim stawiali czoła śmierci pierwsi chrześcijanie. Śmierć bowiem nie jest końcem wszystkiego! Taki spokój może nam dać bardziej realistyczną ocenę sytuacji. Módlmy się zatem nie tylko o to, by Pan Bóg oddalił od nas widmo zarazy, ale także pomnożył w nas wiarę. Nade wszystko bowiem w tych ponurych czasach, które ponure były już przed wybuchem epidemii i ponure będą zapewne po zahamowaniu tych absurdalnych napadów paniki, potrzebujemy przede wszystkim wytrwałych świadków wiary.

 

Tomasz Figura

 

Czytaj także: Katolik wobec koronawirusa

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

  


DATA: 2020-03-13 15:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
34
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Cała sytuacja pokazała, że większość ludzi jest po prostu głupich... Pozwolili zarządzać swoim życiem przez inne osoby... Zgadzają się na idiotyczne obostrzenia i zniewolenie. Tępota...
4 miesiące temu / Herod Antypis
 
skoro mamy umierać przez robale dzikie zwierzęta które są niebezpieczne dla świata to powinnyśmy coś zrobić w tym kierunku.To przez nie musimy cierpieć ???
4 miesiące temu / jan
 
A może zamiast prosić to zacznijcie dziękować za dany dzień, za słońce, za życie, zdrowie i wszystko to co macie
4 miesiące temu / Anna
 
To prawda szkoda ze ludzie nadal opluwają kościół mimo znaków jakie daje nam Bóg ale ludzie myślą ze są nieśmiertelni przekonamy się ze nie
4 miesiące temu / Barb
 
Panika jest z jednej strony rzeczą normalną a z drugiej może prowadzić do działań irracjonalnych. Co do otwartych sklepów itp. to można powiedzieć że ludzie się nie przejmują chorobą. A może każdy chce się schronić w,,swojej''świątyni. Można też zauważyć aktywność po lewej stronie jakby ich miało nic nie spotkać ale wirus chyba nie jest lewakiem.Niektorzy wręcz się cieszą z tego że na chwilę jest jak za komuny. Zamknięte granice, komunie na rękę itp.Byle zrealizować swoje cele.Natomiast watpliwy to może być skutek w sensie trwałym. To stan wyższej konieczności a nie komunizm. Niby za komuny to nie mogło się stać a przecież epidemia zaczęła się w komunistycznych Chinach. Upadek komuny nie można traktować jak koniec złego. Te ewidentnie złe gospodarki dopiero się rozkrecily.
4 miesiące temu / T
 
@Akwin: Tak, jak najbardziej! I nie dotyczy to tylko historii! W każdej innej dziedzinie naukowej są fakty które są przemilczane błędnie interpretowane przez niedouczonych pseudo naukowców. To również dotyczy pism Magisterium - jak niejasne są obecnie a jak precyzyjne były np. przed 1 wojną.
4 miesiące temu / q
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.