4 marca 2020

Koronawirus dotarł do Polski. Zobacz Raport PCh24.pl

(źródło: pixabay.com)

To było nieuniknione. W Polsce u pacjenta w Zielonej Górze potwierdzony został pierwszy przypadek zachorowania na koronawirusa. Jak zachowają się Polacy w obliczu epidemii? Czy w trosce o zdrowie ciała nie zapomną też o to, by zadbać o dobrą kondycję duszy?

 

Od czasu, kiedy koronawirus opuścił terytorium Chin i rozpoczął swoją wędrówkę po świecie, było oczywistym, że dotrze także i do Polski. Była to kwestia czasu. 4 marca 2020 roku Ministerstwo Zdrowia potwierdziło „pierwszego pacjenta”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Warto spojrzeć na doświadczenia innych krajów – także na to jakie działania podjęto po stwierdzeniu obecności wirusa. Widać tam objawy paniki i podejmowanie niezrozumiałych działań. Prym w tym wiodą władze kościelne, która sięgają po takie sposoby „walki” z wirusem jak udzielanie Komunii Św. na rękę czy unikanie wody święconej. Zamykane są także kościoły i rezygnuje się z odprawiania Mszy i nabożeństw.

 

Jak zachowają się Polacy? Czy umniejszenie sfery sacrum, odcięcie wiernych od życiodajnych sakramentów będzie rozwiązaniem?

 

Zobacz najciekawsze teksty dotyczące koronawirusa. Aby przeczytać cały tekst, kliknij w tytuł materiału

 

Antidotum na wirus: jeszcze mniej sacrum

Dawno, dawno temu, w czasach, gdy Kościół mocno wierzył w działanie Bożej Opatrzności, na podobieństwo strwożonych burzą na Jeziorze Galilejskim uczniów, o ratunek zwracał się w chwili trwogi do śpiącego Mistrza. O tym jak wyglądałby list Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski odczytywany we wszystkich parafiach w Polsce na okoliczność groźby zagrożenia epidemiologicznego pisze prof. Grzegorz Kucharczyk

Epidemia… Czas na nawrócenie!

Cierpienie człowieka, wielkie tragedie, wojny, zarazy i epidemie dziesiątkujące ludzkość… Co je łączy? Wszystkie bywają postrzegane jako „kara za grzechy”. Niewątpliwie są one szansą na zmianę swojego postępowania – na nawrócenie. Wybór tej drogi może ocalić duszę przed wiecznym cierpieniem, a – jak pokazuje historia – przynieść może także ratunek ciału.

Marcin Jendrzejczak: Czas chaosu. Czy lęk przed koronawirusem doprowadzi do kryzysu
Koronawirus to nie tylko – być może rozdmuchane – zagrożenie dla zdrowia, lecz również dla światowej gospodarki i polityki. Lęk przed chorobą zwiększa ryzyko ekonomicznego kryzysu.

Roberto de Mattei: Papież Grzegorz i koronawirus jego czasów
Koronawirusa określanego także mianem Covid-19 spowija aura tajemniczości. Nie znamy ani jego początków, ani prawdziwych danych o jego szerzeniu, ani możliwych konsekwencji (tej choroby). Wiemy jednak, że pandemie zawsze uznawano za karę Bożą; a jedyne lekarstwa Kościoła na nie stanowiły modlitwa i pokuta.

Biskup zdecydowanie przeciwny Komunii św. na rękę z powodu koronawirusa
Lepiej przyjąć duchową Komunię niż Komunię Świętą „na rękę” – powiedział bp Athanasius Schneider, komentując praktykę przyjmowania Najświętszego Sakramentu we Włoszech, gdzie panuje strach przez zarażeniem koronawirusem.

Możliwość Komunii Świętej na rękę? Zaskakujący list przewodniczącego KEP w związku z koronawirusem
„W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny” – podkreśla w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Komisja Maryjna KEP zachęca do modlitwy Suplikacjami w intencji oddalenia niebezpieczeństwa koronawirusa
Do podjęcia modlitwy błagalnej o oddalenie od nas kolejnego niebezpieczeństwa, epidemii koronawirusa, zachęca Komisja Maryjna Konferencji Episkopatu Polski. Obradujące na Jasnej Górze gremium pod przewodnictwem abp. Wacława Depo przypomina, że w chwilach poważnego zagrożenia wierzący w naszej Ojczyźnie posługiwali się Suplikacjami, aby prosić Miłosiernego Boga o wyzwolenie od grożącego niebezpieczeństwa.

Zamknięte kościoły, otwarte bary i centra handlowe. Absurdy po ataku koronawirusa we Włoszech
Z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców – w związku z wykryciem przypadków koronawirusa na terenie Włoch – zdecydowano o zamknięciu kościołów, uniemożliwiając wiernym uczestniczenie w obrzędach liturgicznych. W tym samym czasie pełną parą pracują centra handlowe, bary i restauracje. Dlaczego?

Hongkong: Wielki Post bez Mszy św., spowiedzi i wspólnych nabożeństw. To efekt koronawirusa

Bezterminowe zawieszenie sprawowania Mszy św. z udziałem wiernych, możliwość odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej jedynie prywatnie a nawet brak możliwości przystępowania do Sakramentu Pojednania – tak diecezja Hongkongu będzie przeżywać Wielki Post. Wszystko w związku zaostrzonymi przepisami bezpieczeństwa, mającymi na celu zapobieganie dalszym zarażeniom koronawirusem Covid-19.

Włosi bez Eucharystii. Diecezje podporządkowują się zarządzeniom w sprawie koronawirusa
Kolejne diecezje w północnych Włoszech wprowadzają całkowity zakaz publicznych Eucharystii. Msze święte odwołano już w Mediolanie, Wenecji, Modenie i Pawii. Kościół podporządkowuje się zarządzeniom władz świeckich, które walczą z epidemią koronawirusa.

Kolejny kraj, w którym katolicy są pozbawieni Mszy Świętych. Powód? Koronawirus!
Z powodu zagrożenia nowymi przypadkami koronawirusa w Iraku patriarchat chaldejski odwołał wszystkie niedzielne Msze święte, a także ceremonie zawarcia sakramentu małżeństwa i pogrzeby w Bagdadzie.

Ciąg dalszy francuskiej paniki. Tym razem jej skutki dotknęły Lourdes

Wielu wiernych zaszokowała informacja, że jedno z najliczniej odwiedzanych przez katolickich pielgrzymów w świecie miejsc, sanktuarium we francuskim Lourdes, z powodu obaw o zarażenie wirusem zamknęło wszystkie baseny, w których zanurzają się chorzy w nadziei na uzdrowienie. Woda w basenach pochodzi ze źródła, które wytrysnęło w czasie objawień Matki Bożej świętej Bernadecie Soubirous w 1858 roku.

Zarzuty za odprawienie niedzielnej Mszy Świętej? Włoski kapłan na celowniku prokuratury

Prokuratura we włoskim mieście Pawia zajmie się sprawą 88-letniego księdza Antonio Lunghiego, który odprawił niedzielną mszę, mimo obowiązującego rozporządzenia o zawieszeniu uroczystości religijnych z powodu szerzenia się koronawirusa.

 

PCh24.pl

 

 

Polecamy również nasz e-tygodnik. Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 393 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram