DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Koronawirus. Co z pierwszymi piątkami miesiąca?

Koronawirus. Co z pierwszymi piątkami miesiąca?

Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc - podała Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

 

Komisja Konferencji Episkopatu Polski odniosła się do obaw części katolików o praktykę pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca. W obliczu epidemii koronawirusa dostęp do Mszy świętej i sakramentów jest w Polsce bardzo ograniczony, stąd część wiernych nie jest w stanie wypełnić przyjętych na siebie zobowiązań.

 

Komisja Episkopatu wskazała w wydanym oświadczeniu, że, czysto pozytywnie rzecz ujmując, prawo kościelne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie. To oznacza, że, analogicznie, nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki w sytuacji realnej niemożności jej kontynuowania, o ile tylko zostanie ona dokończona od razu, gdy będzie to możliwe.

 

Publikujemy pełną treść komunikatu:


KOMUNIKAT


Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP


Praktyka pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca w okresie epidemii


W okresie epidemii dostęp do sakramentalnej spowiedzi i sakramentalnej Komunii jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie.
Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych należy stwierdzić, że:


– prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Odpowiedzi na zapytania odnośnie do obowiązku sprawowania Liturgii Godzin, 15.11.2000, Prot. Nr 2330/00/LL, (tekst łaciński Notitiae; 37 (2001) 190-194).


– w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe (Święta Kongregacja Soboru, Tricenario Gregoriano. Deklaracja o ciągłości celebracji trzydziestu Mszy Gregoriańskich, 24.02.1967 (AAS 59 (1967), s. 229-230.])


– dlatego jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc;


– zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia) (por. Breviarium Fidei (2002), nr 296), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452).


Bp Adam Bałabuch


Przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

 

 

Źródło: Episkopat.pl

Pach

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-03 08:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja zachęcam do tego, by odprawić pierwszy piątek i pierwszą sobotę tak, jak zazwyczaj. Kto może - wyspowiadać się, uczestniczyć we Mszy św. na żywo kto szczęściarz lub online przyjąć Komunię duchową, poadorować Pana Jezusa i zmówić różaniec wynagradzający. Nie przerywajcie sobót. Maryja wie, w jakiej jesteśmy sytuacji. A najlepiej obiecać sobie, że w każdą pierwszą sobotę zawsze będę wynagradzać Maryi.
7 miesięcy temu / nie odpuszczać
 
@Taka prawda. My wiemy kto zbawia. Tyle że heretycy niewiedzą nic o pierwszych piątkach, dlatego niech się nie wypowiadają na forach katolickich.
7 miesięcy temu / ot co
 
Msze powinny być sprawowane po aramejsku lub hebrajsku, tak jak pierwsza i największa Msza Św., a nie rzymska łacina. Czy to by nie było najprawdziwsze?
7 miesięcy temu / Xoo
 
,"Oni" bo już nie są za nami, tak zdecydowali, ich wybór, zawsze na wszystko mają przepis i paragraf. Nie liczy się relacja z Panem, ale ich przepis.
7 miesięcy temu / Ula
 
Zbawia Jezus a nie pierwsze piątki.
7 miesięcy temu / Taka prawda
 
Wszedzie protezy i dziwactwa.Otworzyc Koscioly dla wiernych! Msze Swiete Trydenckie w kazdej parafii na calym swiecie.5o lat cudaczenia wystarczy czy trzeba az pajeczyni i pajaki zobaczyc zeby zrozumiec co sie sypie a co trwa? Sw JPII jezeli sie nie myle prosze poprawic, mowil ze wolalby Kosciol meczennikow niz pelny kompromisow.Czy nowi carowie beda wydawac przepustki i pozwolenia do spowiedzi czy moze odrazu beda sami spowiadac na poczatek bez podadku zeby uchronic tego bozoka doczesnosci? Litosci..
7 miesięcy temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.