DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Koronawirus: bp Aillet wprowadził zarządzenia sanitarne. „Ufajmy Bogu, módlmy się i pokutujmy!”

Koronawirus: bp Aillet wprowadził zarządzenia sanitarne. „Ufajmy Bogu, módlmy się i pokutujmy!”
Bp Marc Aillet. FOT.:Poussah Pensif/Public domain

We francuskiej diecezji Bayonne wprowadzono nowe regulacje kościelne mające pomóc w walce z wirusem SARS-CoV-2. Wszystkie publiczne celebracje Mszy świętej zostały anulowane, a instytucje diecezjalne pozostaną zamknięte aż do odwołania. Z kolei każdy kolejny piątek Wielkiego Postu będzie dniem szczególnego postu i modlitwy o oddalenie zagrożenia. To okazja do nawrócenia i pogłębienia naszego życia wewnętrznego – podkreśla biskup Marc Aillet.


Zaplanowane na najbliższe tygodnie uroczystości związane z sakramentami chrztu, bierzmowania i małżeństwa odbędą się w późniejszym terminie. Kapłani będą celebrować liturgię Mszy świętej prywatnie, składając Najświętszą Ofiarę w intencji wiernych, prosząc Pana Boga o oddalenie niebezpieczeństwa zarazy. Odwołane zostały wszystkie spotkania duszpasterskie i formacyjne. Kościoły parafialne pozostaną na terenie diecezji otwarte, umożliwiając wiernym indywidualną modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu, o ile władze publiczne nie wprowadzą obostrzeń w tym zakresie.


Biskup diecezji Bayonne Marc Aillet skierował specjalny list do kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych, w którym wzywa do solidarnego udziału w narodowych wysiłkach mających na celu walkę z epidemią. Jak tłumaczy, przedsięwzięcie wszystkich stosownych środków bezpieczeństwa wynika z chrześcijańskiej miłości. Sytuacja, która paraliżuje wszelką, zwyczajną dotychczas ludzką aktywność, może pomóc nam powrócić do Boga, podjąć chrześcijanom walkę z „wirusem laicyzacji”. To próba, na którą Bóg zezwolił – pisze biskup Aillet – aby przypomnieć nam, małym i kruchym, że to On jest Panem świata i historii.


„Jak mówi prorok Jeremiasz: Błogosławiony mąż, który pokłada ufność w Panu, i Pan jest jego nadzieją (Jr 17, 7). Skoro musimy zrobić wszystko, co jest w naszej możliwości, aby walczyć z tą plagą (…), to musimy zwrócić się do Pana – podkreśla biskup Aillet – i z wiarą prosić, aby oszczędził On swój lud. Wobec bólu choroby i śmierci, będącym konsekwencją grzechu pierworodnego, Bóg w swym wielkim miłosierdziu nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony (J 3, 17). Poprzez tajemnicę swej Męki i Krzyża wziął On na siebie cały ból wynikający z grzechów ludzi. On się obarczył naszym cierpieniem, On dźwigał nasze boleści, (…) Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, a w Jego ranach jest nasze zdrowie (Iz 53, 4-5). Jako że w pierwszej kolejności jesteśmy beneficjentami Jego odkupieńczej Ofiary, jesteśmy też wezwani do znoszenia cierpień ciała w jedności z Chrystusem, dla zbawienia naszych braci. (…) To bardzo ważne, abyśmy w sposób przykładny, bez żadnego wahania stosowali środki sanitarne, których się od nas wymaga, a które mogą uratować wiele ludzkich istnień. To bardzo też ważne, abyśmy byli przykładni w ufności, jaką pokładamy w Panu. Nie wystawiajmy Pana na próbę, tak jak to uczynili Izraelici mówiąc: Czy też Pan jest rzeczywiście wśród nas, czy nie? (Wj 17, 7)”.


„Czy Najświętsza Maryja Panna, wielokrotnie nawiedzając naszą ziemię, nie przyobiecała nam swego wstawiennictwa w trudnych godzinach naszej historii o ile tylko będziemy żarliwie się modlić i pokutować?” – przypomina francuski hierarcha. Dlatego też duchowny zachęca wiernych do udziału w nowennie Maryjnej, z kolei 25 marca po Mszy biskup zawierzy całą swoją diecezję Niepokalanemu Sercu Maryi i Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. „W obliczu plagi dotykającej ludzkość wierzmy w siłę modlitwy i pokuty” – podkreśla duchowny.


„Drodzy bracia i siostry, wpatrzeni w Jezusa Chrystusa przystąpmy do Bożego boju. Skoro solidarnie z naszymi braćmi musimy kroczyć przez pustynię, wiedzmy też, że podążamy w stronę Wielkanocy, ku zwycięstwu Zmartwychwstałego. Posiadamy więc nadzieję” – podkreśla biskup Aillet.


Urodzony w roku 1957 Marc Aillet od roku 2008 jest biskupem diecezji Bayonne w południowo-wschodniej Francji (metropolia Bordeaux). Święcenia kapłańskie otrzymał w Genui w roku 1982 z rąk kardynała Siriego. Po powrocie do Francji pełnił posługę w diecezji Fréjus-Toulon.

 


Źródło: diocese64.org
mat

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.
DATA: 2020-03-18 08:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Któż jest jak Bóg?!" ST/NT Biblia.
6 miesięcy temu / Paweł K.
 
Ok, ale co z tamtejszymi salafitami, muzułmanami, islamistami?! Pochowali się?! Strach, wyrachowanie, konformizm?!
6 miesięcy temu / Paweł K.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.