DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Kornel Morawiecki: powiedziałem synowi, że powinien przeprosić za słowa o żydowskich zbrodniarzach

Kornel Morawiecki: powiedziałem synowi, że powinien przeprosić za słowa o żydowskich zbrodniarzach
Fot: Krystian Maj/FORUM

Jeśli mam jakieś pretensje do syna, to uważam, że gdyby w Monachium mówił po polsku, to by się nie przejęzyczył. Tam się przejęzyczył. Za dobrze umie angielski. Gdyby mniej umiał, to byłoby lepiej dla Polski – powiedział w środę na antenie Radia ZET poseł Kornel Morawiecki.

 

Marszałek senior powiedział w rozmowie z Konradem Piaseckim, że rozmawiał z synem – premierem RP na temat wypowiedzianych przez niego w Monachium słów. Podkreślił, że Mateusz Morawiecki odpowiedział na podnoszone przez niego zarzuty w tej sprawie słowami: „Ojciec, ale tam nawet tłumacza nie było”.

 

Tłumaczenia te nie przekonały Kornela Morawieckiego. – On nie powinien w jednym szeregu zestawiać Polaków, Żydów, Ukraińców z Niemcami – dodał.

 

Powiedziałem synowi, że powinien przeprosić za te słowa. On nawet teraz może to powiedzieć. Nie chodzi o to, że jest dumny, ale boi się, że jego gest będzie odebrany jako ustępstwo Polski – tłumaczył ojciec premiera. Dodał, że życzy synowi powodzenia i głęboko wierzy, że Polska zwycięży w „batalii o prawdę”. – To sprawa trochę moralna, a nie o interesy – powiedział.

 

Przypomnijmy: przy okazji Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium szef rządu powiedział: „Nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy zbrodniarze. Tak jak byli żydowscy zbrodniarze, tak jak byli rosyjscy zbrodniarze czy ukraińscy, nie tylko niemieccy”.

 

Mateusz Morawiecki próbował w ten sposób tłumaczyć nieporozumienia wokół ustawy o IPN. Jego słowa wywołały ogromne oburzenie w Izraelu. Media cytowały szereg wypowiedzi polityków, licytujących się w radykalnych twierdzeniach.

 

Kornel Morawiecki odniósł się ponadto do skierowanej przez prezydenta Andrzeja Dudę do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji o IPN oraz oskarżeń, jakie spadają na Polskę ze strony m.in. Izraela i Ukrainy. – Niektórzy, którzy chcą nas oczernić mówią rzeczy nieprawdziwe, a naszych ojców i dziadów ustawia się w jednym szeregu z Niemcami – podkreślił. Dodał, że Polska nie może teraz wycofać się z wprowadzenia nowego prawa, ponieważ „byłoby to powiedzenie, że mówimy nieprawdę”.

 

Zdaniem marszałka seniora „nie ma ceny, której byśmy nie powinni płacić za prawdę”. - Trzeba mówić o tym, kto współdziałał, a kto był indywidualnie odpowiedzialny. Nie znaczy, że jakiś polski policjant nie zabił Żyda. Zabił, ale żadne komando policjantów granatowych nie rozstrzeliwało Żydów. A oddziały UPA rozstrzeliwały – podsumował.

 

Do słów Kornela Morawieckiego krytycznie odniosła się na Twitterze poseł Krystyna Pawłowicz (PiS). „Panie Marszałku Seniorze, Kornelu Morawiecki, proszę nie naciskać już syna, obecnie premiera PL, by przeprosił za swą broniącą prawdy historycznej wypowiedź z Monachium. Proszę nie być drugą p. Z. Romaszewską. Popieramy oceny Premiera MM, a nie Pana lęki...” – napisała.

 

 

 

Źródło: Radio ZET, dziennik.pl, Twitter, PCh24.pl

TK


DATA: 2018-03-07 13:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jestem w wieku ojca ale popieram syna.
8 miesięcy temu / kota
 
Dziadek niech idzie już na zasłużoną emeryturę.
8 miesięcy temu / Jesi swentek
 
No to straszny dzieciak z tego premiera,jak do tej pory musi tatusiek udzielać mu wskazówek,mało tego szkoda tylko że nie wie kiedy wyłączyć głośnik.
8 miesięcy temu / winotu
 
kornel zajmij sie nie polityka tylko pls!
8 miesięcy temu / D 12
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.