16 października 2019

Synod amazoński: wenezuelski biskup przeciwko wyświęcaniu żonatych mężczyzn

(Fotograf:Wojciech Parfianowicz/Archiwum:Gość Niedzielny/FORUM)

Jeden z wenezuelskich prałatów bp Johnny Eduardo Reyes biorący udział w Synodzie Amazońskim stwierdził, że zamiast wyświęcania żonatych mężczyzn, jak to zaproponowali niektórzy uczestnicy, trzeba zabrać do domu wielu młodych duchownych z Ameryki Łacińskiej, którzy przyjechali na studia do Rzymu.

 

Zdaniem biskupa Johnny Eduardo Reyes w Watykanie jest nadmiar kapłanów, którzy „zatykają” ulice Wiecznego Miasta. Powinni trafić z powrotem do lasów deszczowych. – Wszyscy ci kapłani i zakonnicy, których widzimy w telewizji… No nie może być tak, że wszyscy studiują w Rzymie – mówił wikariusz apostolski w Puerto Ayacucho w Wenezueli, wyjaśniając, że pomysł sprowadzenia kapłanów z powrotem do Amazonii był podnoszony także przez innego hierarchę i spotkał się z  bardzo dobrym przyjęciem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

– Dystrybucja kapłanów i zakonników nie jest dobra – przekonywał. Globalnie rzecz biorąc, dwie trzecie z 1,3 miliarda katolików na świecie żyje obecnie na półkuli południowej, ale dwie trzecie spośród 415 tys. katolickich księży mieszka obecnie na półkuli północnej.

 

Mówiąc bardziej ogólnie, bp Reyes nalegał, aby ojcowie synodalni nie prawili o wyświęcaniu żonatych mężczyzn jako remedium na bolączki Amazonii (brak księży, którzy sprawowaliby sakramanety).

 

Mówił także: – Nie widzę potrzeby sakramentalnej, ale potrzebę przede wszystkim ewangelizacji – zaznaczył. – Nie widzę poczucia przynależności do Kościoła ze strony wielu rdzennych mieszkańców, którzy mówią o Kościele jako o obcej dla nich instytucji – wskazał.

 

Biskup Reyes mówił, że propozycja innego wenezuelskiego biskupa, który powiedział, że jego lud poprosił o przeniesienie księży i ​​zakonników z Rzymu, cieszyła się dużym poparciem w auli synodalnej.

 

Hierarcha zaznaczył także, że potrzeba ewangelizacji wykracza poza Amazonię i rdzenną ludność. To zadanie również dla Europy i innych kontynentów, bo „ludzie nie chodzą na Mszę”. – Problem [braku] wiary jest uniwersalny . Musimy coś z tym zrobić wszędzie – mówił podczas konferencji w Rzymie zatytułowanej: „Po drodze z synodem, świadkami i męczennikami wiary w Amazonii”.

 

Brał w niej udział również kardynał Bartazar Porras z Caracas, który uznał, że Synod Amazoński jest potencjalnym punktem zwrotnym zarówno dla Kościoła, jak i świata. Akcentował potrzebę kanonizacji męczenników z tego regionu.

 

Źródło: cruxnow.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram