DZIŚ JEST:   17   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika
 
 
 
 

Korea Południowa na celowniku Amnesty International. Chodzi o prawa „tęczowych” w armii

Korea Południowa na celowniku Amnesty International. Chodzi o prawa „tęczowych” w armii
대한민국 국군 Republic of Korea Armed Forces [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

Amnesty International w czwartek wezwała Koreę Południową do zniesienia zakazu kontaktów homoseksualnych mężczyzn w armii, ostrzegając, że obecne prawa „podsycają przemoc, dyskryminację i stygmatyzują gejów”.

 

Organizacja, która twierdzi, że „broni praw człowieka” wystąpiła z żądaniem do Seulu, aby tamtejsze władze zmieniły prawo i „dostosowały” ​​kodeks wojskowy Korei Południowej do umów międzynarodowych. Kodeks „nie jest zgodny z międzynarodowymi zobowiązaniami praw człowieka, pod którymi podpisało się to państwo” – przekonują aktywiści Amnesty International.

 

„Poprzez zinstytucjonalizowanie dyskryminacji, prawa kryminalizującego seks między mężczyznami, wzmacnia się systematyczne uprzedzenia wobec homoseksualistów, mężczyzn biseksualnych, osób transpłciowych i osób niebędących binarnymi, zarówno w wojsku, jak i na ulicy lub w domu” – skarżyła się AI we czwartek.

 

Raport Amnesty zaprezentowano w czwartek w sytuacji, gdy toczona jest szeroka debata na temat przyszłości poborowych sił zbrojnych w Korei Południowej. Niedawne orzeczenia sądów otwierają drogę do odmowy służby wojskowej. Z kolei przywódcy polityczni obiecują skrócenie służby wojskowej.

 

Amnesty wezwała Seul do uchylenia art. 92-6 ustawy o przestępstwach wojskowych, który skutecznie zakazał i karze za seks między mężczyznami w wojsku.

 

„Kodeks wojskowy w Korei Południowej zezwala na naruszanie prywatności żołnierzy, którzy rzekomo angażują się w seks między mężczyznami zarówno na terenie jednostki, jak i poza nią oraz poza służbą” – stwierdza raport.

 

„Dekryminalizacja nie rozwiązuje całego problemu, ale jest to pierwszy krok w kierunku poszanowania, ochrony i wypełniania praw człowieka osób LGBTI” – przekonywano.

Aktywność homoseksualna nie jest karalna w przypadku ludności cywilnej Korei Południowej. Pary jednopłciowe nie mają prawa do zawarcia „małżeństwa”, ani adopcji.

 

W marcu amerykańska organizacja Human Rights Watch (HRW) przedłożyła opinię amicus curiae, kwestionując zapisy kodeksu wojskowego przed Trybunałem Konstytucyjnym Korei Południowej, twierdząc, że kodeks „narusza wiele norm prawa międzynarodowego”.

 

- Wojskowe prawo dotyczące homoseksualizmu w Korei Południowej jest karygodne w historii praw człowieka w tym kraju. Wiele organów ochrony praw człowieka wezwało do jego zniesienia - powiedział wówczas Graeme Reid, dyrektor ds. Praw LGBT w HRW.

 

Zgodnie z art. 92-6 „seks analny i inne nieprzyzwoite działania” między personelem wojskowym mogą być karane do dwóch lat więzienia, nawet jeśli odbywają się poza bazą, podczas gdy żołnierze są poza służbą i za obopólną zgodą partnerów.

 

Rząd Korei Południowej twierdzi, że artykuł 92-6 nie ma na celu karania za „orientację seksualną” – jak sugerują organizacje pozarządowe – lecz jest to konieczne, aby powstrzymać wykorzystywanie seksualne w armii, które ma charakter niemal całkowicie homoseksualny.

 

Krajowy Trybunał Konstytucyjny wielokrotnie orzekał, że artykuł jest uzasadniony potrzebą zachowania dyscypliny i „siły bojowej” armii.

 

Korea Południowa, która wciąż jest w stanie wojny z Koreą Północną od dziesięcioleci, ma armię poborową liczącą około 600 tys. żołnierzy. Wszyscy sprawni mężczyźni muszą służyć w wojsku przez około dwa lata.

 

Wojsko twierdzi, że nie zabrania homoseksualistom i transseksualistom służby, a Ministerstwo Obrony rozszerzyło nawet szkolenia na temat ochrony „praw mniejszości seksualnych”. Armia wskazuje jednak, że zakazana jest „nieprzyzwoita” aktywność seksualna.

 

Dowództwo armii południowokoreańskiej coraz częściej egzekwuje przepisy  art. 92-6. O ile w 2009 r. oskarżono jedynie dwóch żołnierzy o niedozwolone akty homoseksualne, o tyle w 2012 r było ich dwunastu, a w 2017 r. – już dwudziestu ośmiu.

 

W roku 2017 armia wszczęła szczególne środki ostrożności, konfiskując telefony komórkowe żołnierzy bez nakazów i zmuszając ich do wskazania innych kolegów, z którymi dopuszczali się niedozwolonych czynów seksualnych. Dziewięciu żołnierzy zostało oskarżonych, z których ośmiu zostało skazanych, w tym kapitan, który otrzymał karę więzienia w zawieszeniu. Wobec czternastu innych toczyło się postepowanie, ale nie postawiono im zarzutów. Niektórzy zwrócili się do Trybunału Konstytucyjnego o orzeczenie, że art. 92-6 jest niezgodny z konstytucją.

 

W Korei Południowej, podobnie jak w innych krajach, organizacje pozarządowe wespół z instytucjami międzynarodowymi próbują narzucić homoseksualną agendę, czemu sprzeciwia się lokalna wspólnota katolików. Zmiany jednak sukcesywnie postępują, narzucane odgórnie pod płaszczykiem „walki z nietolerancją.

 

Źródło: nytimes.com

AS


DATA: 2019-07-12 13:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Amnesty International od dawna wiadome że to organizacja założona przez marksistów dla marksistów i wspierania wynaturzeń. Powinno się wywalić tą organizacje z Polski. Siły zła zawsze zakładają maski by uwiarygodnić swoje kłamstwa.
3 miesiące temu / Oskar
 
Właśnie dzięki takiemu prawu, koreańska armia stanowi istotną siłę bojową na Dalekim Wschodzie.
3 miesiące temu / Karol
 
Amnesty International twierdzi, że prostytucja jest prawem człowieka.
3 miesiące temu / Second
 
Gdyby wprowadzono takich do armii, Kim Jong Un padł by ze śmiechu. Korea Płd. nie może sobie na to pozwolić.
3 miesiące temu / Natalia
 
Gdzie było AI jak umierał Vincent Lambert? Jakie działania podjęło AI w obronie prawa do życia Vincenta?
3 miesiące temu / Zainteresowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.