DZIŚ JEST:   24   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Gerarda, męczennika
Bł. Hermana Kaleki
 
 
 
 

Korea Południowa: w ciągu 20 lat liczba katolików zwiększyła się niemal o połowę

Korea Południowa: w ciągu 20 lat liczba katolików zwiększyła się niemal o połowę
fot. YouTube / EWTN

Liczba katolików w Korei Południowej zwiększyła się od roku 1999 o 49 proc. Tamtejsi hierarchowie podkreślają jednak, że nie ma powodów do hurraoptymizmu. W ostatnich latach bowiem gwałtownie spada tempo włączania Koreańczyków na łono Kościoła.

 

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Katolicki Instytut Duszpasterski w Korei, liczba katolików zwiększyła się w tym kraju niemal o połowę z 3.946.844 w 1999 roku do 5.866.510 w 2018 roku.

 

Największy przyrost zaobserwowano w diecezji Suwon (południowy Seul). Przez dwadzieścia lat liczba katolików zwiększyła się tam o 89.1 proc. Następna w kolei jest diecezja Daejeon – wzrost 79.6 proc. Na trzecim miejscu znajduje się Uijeongbu – 78.9 proc.

 

Jednak każdego roku tempo przyrostu katolików spada. Pomiędzy rokiem 2000 a 2001 wzrosło z 3,2 proc. do 3,9 proc., zaś do 2009 spadło do 2 proc. Wizyta Franciszka w Korei Południowej na krótki czas zwiększyła tempo przyrostu do 2,2 proc, jednak dwa lata temu przyrost osiągnął jedynie 0,9 proc.

 

Część hierarchów zaistniały problem opisuje w kategorii kryzysu ewangelizacji. W ostatnich latach liczba katolików w społeczeństwie wzrosła z 8,3 proc. do 11 proc., jednak gwałtownie spadła liczba uczestniczących w coniedzielnej Eucharystii – z 29,5 proc. do 18,3 proc.

 

„To czas na refleksję o naszej obecnej pracy misjonarskiej i przemyślenie drogi wewnętrznej ewangelizacji” – czytamy w raporcie.

 

Nie bez znaczenia są także problemy demograficzne z jakimi boryka się azjatycki kraj. Zdaniem ekspertów do 2067 roku liczba mieszkańców Korei Południowej spadnie do 39 mln (obecnie 51 mln). W zeszłym roku współczynnik dzietności spadł do rekordowo niskiej wartości 0,98. Według biura statystycznego, do roku 2030 liczba osób w wieku 6-21 lat zmniejszy się do 6 mln, z prawie 8,5 mln w roku 2017.

 

 

Źródło: koreaherald.com / bussinessinsider.com.pl

PR

 

 


DATA: 2020-01-14 08:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Chwała Bogu, że jeszcze gdziekolwiek wzrasta at liczba.
8 miesięcy temu / L
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.