26 listopada 2019

Konwencja stambulska znalazła sprzymierzeńców w Senacie

Senacka Komisja Praw Człowieka odrzuciła petycję Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, które domagało się wypowiedzenia przez Polskę Konwencji stambulskiej.

 

Konwencja przyjęta przez Polskę nakłada na państwa-sygnatariuszy między innymi obowiązek „promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Chociaż dla zneutralizowania argumentów przeciwników promowana jest głównie jako chroniąca kobiety przed przemocą, w rzeczywistości, niebezpodstawnie, nazywa się ją „konwencją genderową”. Wszystko przez wspomnianą tu deklarację zawartą w punkcie 12 oraz definicję płci jako wytworu kulturowego.

 

Wielokrotne apele środowisk prorodzinnych o wypowiedzenie konwencji nie trafiły na podatny grunt wśród większości sejmowej. Prawo i Sprawiedliwość mocno sprzeciwiało się jej przyjęciu będąc w opozycji. Gdy objęło władzę, nie zamierza wypowiadać nacechowanego ideologicznie porozumienia.

 

We wtorek do senackiej komisji praw człowieka trafiła petycja Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej. Autorzy domagają się wycofania naszego państwa z obszaru objętego konwencją. Chcą także usunięcia z polskiego prawa zapisów godzących w konstytucyjną definicję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, a także „ograniczających autonomię rodziny, jej pozycję jako podstawy społeczeństwa, zmniejszających zarówno ochronę dzieci przed demoralizacją, jak też konstytucyjnie umocowanego pierwszeństwa rodziców w procesie wychowania dzieci”.

 

Oprócz lewicowych treści, przedstawiciele SRK kwestionują jakąkolwiek przydatność porozumienia ze Stambułu.

 

– Są inne instrumenty prawne, które powinny zabezpieczać ochronę kobiet w momencie, kiedy pojawiłaby się w stosunku do nich przemoc. W rzeczywistości ta konwencja umożliwia wprowadzenie do agendy publicznej, do instytucji takich jak edukacja, różnych kontrowersyjnych treści pod hasłem przeciwdziałania przemocy – powiedział Radiu Maryja senator Jan Maria Jackowski.

 

Legnickie środowisko prorodzinne postuluje natomiast  dodanie do artykułu 54. Prawa prywatnego międzynarodowego podpunktu o treści: „Małżeństwem w rozumieniu niniejszej ustawy jest tylko związek kobiety i mężczyzny. Nie stosuje się przepisów prawa obcego regulującego związki osób tej samej płci”.

 

Senacka komisja, w której połowa głosów należy do Prawa i Sprawiedliwości, opowiedziała się przeciwko dalszym pracom nad petycją. Odrzuciła tym samym wniosek senatora Michała Seweryńskiego z PiS.

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich podobne wystąpienia skierowało do prezydenta, rządu i Sejmu. Odnośnie konwencji stambulskiej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że Polska przygotuje do końca marca przyszłego roku sprawozdanie z jej realizacji. – Po opracowaniu tego sprawozdania, po opracowaniu konstruktywnych wniosków powinno się rozważyć dalsze działania, jeśli chodzi o konwencję stambulską – stwierdziła Marzena Bartosiewicz z MRPiPS.

 

 

Źródła: Radio Maryja, wyborcza.pl, własne PCh24.pl

RoM

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram