DZIŚ JEST:   06   GRUDNIA   2019 r.

Pierwszy Piątek
Św. MIkołaja z Miry
Św. Marii Carmen Sallés y Barangueras
 
 
 
 

Konwencja stambulska znalazła sprzymierzeńców w Senacie

Konwencja stambulska znalazła sprzymierzeńców w Senacie

Senacka Komisja Praw Człowieka odrzuciła petycję Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej, które domagało się wypowiedzenia przez Polskę Konwencji stambulskiej.

 

Konwencja przyjęta przez Polskę nakłada na państwa-sygnatariuszy między innymi obowiązek „promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn”.

 

Chociaż dla zneutralizowania argumentów przeciwników promowana jest głównie jako chroniąca kobiety przed przemocą, w rzeczywistości, niebezpodstawnie, nazywa się ją „konwencją genderową”. Wszystko przez wspomnianą tu deklarację zawartą w punkcie 12 oraz definicję płci jako wytworu kulturowego.

 

Wielokrotne apele środowisk prorodzinnych o wypowiedzenie konwencji nie trafiły na podatny grunt wśród większości sejmowej. Prawo i Sprawiedliwość mocno sprzeciwiało się jej przyjęciu będąc w opozycji. Gdy objęło władzę, nie zamierza wypowiadać nacechowanego ideologicznie porozumienia.

 

We wtorek do senackiej komisji praw człowieka trafiła petycja Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej. Autorzy domagają się wycofania naszego państwa z obszaru objętego konwencją. Chcą także usunięcia z polskiego prawa zapisów godzących w konstytucyjną definicję małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety, a także „ograniczających autonomię rodziny, jej pozycję jako podstawy społeczeństwa, zmniejszających zarówno ochronę dzieci przed demoralizacją, jak też konstytucyjnie umocowanego pierwszeństwa rodziców w procesie wychowania dzieci”.

 

Oprócz lewicowych treści, przedstawiciele SRK kwestionują jakąkolwiek przydatność porozumienia ze Stambułu.

 

– Są inne instrumenty prawne, które powinny zabezpieczać ochronę kobiet w momencie, kiedy pojawiłaby się w stosunku do nich przemoc. W rzeczywistości ta konwencja umożliwia wprowadzenie do agendy publicznej, do instytucji takich jak edukacja, różnych kontrowersyjnych treści pod hasłem przeciwdziałania przemocy – powiedział Radiu Maryja senator Jan Maria Jackowski.

 

Legnickie środowisko prorodzinne postuluje natomiast  dodanie do artykułu 54. Prawa prywatnego międzynarodowego podpunktu o treści: „Małżeństwem w rozumieniu niniejszej ustawy jest tylko związek kobiety i mężczyzny. Nie stosuje się przepisów prawa obcego regulującego związki osób tej samej płci”.

 

Senacka komisja, w której połowa głosów należy do Prawa i Sprawiedliwości, opowiedziała się przeciwko dalszym pracom nad petycją. Odrzuciła tym samym wniosek senatora Michała Seweryńskiego z PiS.

 

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich podobne wystąpienia skierowało do prezydenta, rządu i Sejmu. Odnośnie konwencji stambulskiej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że Polska przygotuje do końca marca przyszłego roku sprawozdanie z jej realizacji. – Po opracowaniu tego sprawozdania, po opracowaniu konstruktywnych wniosków powinno się rozważyć dalsze działania, jeśli chodzi o konwencję stambulską – stwierdziła Marzena Bartosiewicz z MRPiPS.

 

 

Źródła: Radio Maryja, wyborcza.pl, własne PCh24.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2019-11-27 09:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja się podpiszę z imienia i nazwiska. Na początek zacytuję-Konwencja przyjęta przez Polskę nakłada na państwa-sygnatariuszy między innymi obowiązek ?promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych dotyczących zachowania kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji oraz innych praktyk opartych na idei niższości kobiet lub na stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn?. Co za bzdury. Jakie to wzorce w naszej kulturze zawierały "idee niższości kobiet."? Takie stwierdzenie to nic innego tylko powtarzanie współczesnych stereotypów, obraźliwych i pełnych pogardy wobec mężczyzn. Nawet nie stereotypów tylko kłamstw. I jeśli chodzi o mężczyzn-gdzie jest w tym dokumencie mowa o przemocy wobec nich? Czy to się nie liczy, ich ból nie ma znaczenia? W sumie retoryczne pytanie.
5 dni temu / Damian Szymczak
 
Niby w poprawnej narracji jest umieszczony niewinny,chytry "zarazek" w postaci określenia płci jako tworu kulturowego i tu jest zawarte genderowe sidło służące do interpretowania regulacji prawnych w duchu tęczowej rewolucji.
7 dni temu / t
 
?Małżeństwem w rozumieniu niniejszej ustawy jest tylko związek kobiety i mężczyzny. Nie stosuje się przepisów prawa obcego regulującego związki osób tej samej płci?. Czyli jak w Iranie ktoś miał 4 żony to w Polsce można stosować prawo obce?
7 dni temu / trooper
 
aby coś wprowadzić albo odrzucić to trzeba na początku chcieć. Skoro posłowie bądź senatorowie nie chcą to znaczy, że to akceptują. A ludzie jeszcze na nich głosują. Jak człowiek mało wie co się wokoło niego dzieje.
8 dni temu / Rocky
 
Podać skład tej komisji! Ale chyba i niektórzy senatorzy PiS odrzucili wniosek o wycofanie się Polski z niesławnej konwencji.
8 dni temu / Zbigniew
 
"stereotypowym modelu roli kobiet i mężczyzn? - jako mężczyzna pragnę pozostać stereotypowy - błagam nie każcie mi rodzić dzieci! Plissss!
9 dni temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.