DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Niejasny zapis o rozwiedzionych przyjęty! Przeszedł dwoma głosami!

Niejasny zapis o rozwiedzionych przyjęty! Przeszedł dwoma głosami!

Biskupi zebrani na Synodzie o Rodzinie przegłosowali większością głosów wszystkie 94 punkty zawarte w dokumencie końcowym, łącznie z tym mówiącym o udziale w życiu Kościoła rozwodników żyjących w nowych związkach.

 

Większością 2/3 głosów został przyjęty dokument końcowy Synodu o Rodzinie. Informację o tym przekazała francuska agencja I-Media oraz rzecznik grupy niemieckojęzycznej, publikując wpis na Twitterze. W ślad za tym poszła wieść, iż głosujący nie odrzucili kontrowersyjnego punktu mówiącego o subiektywnych zasadach dopuszczania rozwodników żyjących w nowych związkach do udziału w życiu Kościoła.

 

Zapis dokumentu – choć nie pada w nim dosłowne sformułowanie o dopuszczeniu rozwodników do Komunii Świętej – otwiera szerokie pole do interpretacji na gruncie praktyki duszpasterskiej poszczególnych episkopatów. "Ich udział może być wyrażony w różnych posługach kościelnych: trzeba zatem rozpoznać, które z różnych form wykluczenia obecnie praktykowanych w obrębie liturgii, duszpasterstwa, edukacji oraz w dziedzinie instytucjonalnej można przezwyciężyć. Nie powinni oni nie tylko czuć się ekskomunikowanymi, ale mogą żyć i rozwijać się jako żywe członki Kościoła, odczuwając, że jest on matką, która ich zawsze przyjmuje, troszczy się o nich z miłością i wspiera ich w pielgrzymce życia i Ewangelii" – zapisano w punkcie 84.


Dwa głosy zaważyły o przyjęciu tego punktu. Liczba 178 głosujący „za” zadecydowała o przyjęciu wytycznych, które w łatwy sposób mogą być użyte przeciwko nauczaniu Kościoła, co akcentowali bardziej konserwatywni spośród zgromadzonych hierarchów. Przeciwko zagłosowało 80 biskupów.

 

Niektórzy biskupi dzielili się z prasą entuzjastycznymi, a zarazem wymijającymi opiniami. Podczas briefingu dla dziennikarzy kardynał Christoph Schönborn powiedział, że celem synodu było przede wszystkim pokazanie, iż rodzina nie stanowi przeżytku, nawet we współczesnym społeczeństwie. Austriacki hierarcha określił przesłanie Synodu jako „wielkie TAK dla rodziny”.

 

Kard. Schönborn uznał, że wynik Synodu stanowi owoc szerokiego konsensusu pomiędzy obradującymi hierarchami. Zaznaczył jednak, iż nauczanie o małżeństwie jako otwartym na życie związku mężczyzny i kobiety pozostaje niezmienne.

 

Próbowaliśmy odkryć to, czego Bóg chce dziś dla rodziny na świecie, a także to, jak Kościół może wspomóc rodziny w ich codziennym borykaniu się z różnymi wyzwaniami – skomentował kardynał Raymundo Damasceno Assis z Brazylii.

 

 

Źródło: KAI

FO
DATA: 2015-10-26 08:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

CD z pożytkiem da się ze stroić z pożytkiem z poglądami ludzi odłączonych od jedności kościelnej,by na tej drodze osiągnąć po trochu wzajemną asymilację katolickich dogmatów i innowierczych poglądów.Encyklika Papieża Leona XIII ARCANUM DIVINAE SAPIENTIALE 10 lutego 1880r 687.Chrystus Pan wyniósł małżeństwo do godności sakramentu a zarazem sprawił,że małżonkowie zdobywają świętość w samym zwiążku małżeńskim,pod opieką i pry wsparciu Jego niebiańskiej łaski,która płynie z Jego zasług .Ponadto w przedziwny sposób Chrystus upodobnił małżeństwo do wzoru jakim jest Jego mistyczy związek z Kościołem i uszlachetnił miłość właściwą naturze małżeństwa,a nierozerwalną ze swej natury więź mężczyzny i kobiety połączył jeszcze mocniej węzłem miłości.Bożej.Podobnie Apostołowie uczą,że Chrystus potwierdził jedność małżeństwa i umocnił jego trwałość ,wymaganą od samego jego początku nadał mu święty charakter oraz stwierdził,że nigdy nie wolno go rozerwać.
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
CD z nierozerwalnością małżeństwa."Postępując w ten sposób,Kościół wyznaje swoją wierność Chrystusowi i Jego prawdzie ;jednocześnie kierując się uczuciem macierzyńskim wobec swoich dzieci,zwłaszcza tych,które zostały opuszczone bez ich winy przez prawowitego współmałżonka.Kościół z ufnością,wierzy,że ci nawet którzy oddali się od przykazania Pańskiego i do tej pory żyją w takim stanie,mogą otrzymać od Boga łaskę nawrócenia i zbawienia ,jeżeli wytrwają w modlitwie ,pokucie i miłości.Encyklika Papieża Piusa XII HUMANI GENERIS 12 sierpnia 1950r 1065.Niektórzy przedstawiciele teologii dążą do tego,by jak najbardziej rozluźniając ścisłe znaczenie dogmatów,wyzwolić je spod więzów wyrażeń od wieków w Kościele przyjętych i spod oprawy filozoficznych pojęć nadanej im przez doktorów katolickich,a powrócić natomiast do sposobu mówienia Pisma Świętego i ojców Kościoła.Spodziewają się oni,że dogmat oczyszczony od pierwiastków obcych jak mówią Bożemu objawieniu
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
Dokument końcowy Synodu jest dwuznaczny tak samo jak dokumenty VATICANUM SECUNDUM.Papieska Rada IUSTITIA ET PAX Kompendium Nauki Społecznej Kościoła wyd Jedność Kielce2005 236.Kościół nie zostawia samym sobie,tych którzy po rozwodzie zawarli nowy związek.Kościół modli się za nich,dodaje im otuchy w duchowych trudnościach,na które napotykają,i podtrzymuje ich w wierze i miłości.Ze swej strony osoby te jako ochrzczone mogą,a nawet powinny brać udział w życiu Kościoła :zachęcane są do słuchania Słowa Bożego,do rozwijania dzieł charytatywnych oraz podejmowania inicjatyw wspólnoty na rzecz sprawiedliwości i pokoju,do wychowywania dzieci w wierze,pielęgnowania ducha skruchy i dzieł pokutnych aby w ten sposób,dzień po dniu wypraszać łaskę Bożą.Pojednanie w sakramencie pokuty,które otworzyło by drogę do sakramentu Eucharystii,może być dostępne jedynie dla tych,którzy wyrażą skruchę i szczerą gotowość podjęcia takiej formy życia,która nie będzie stać w sprzeczności
ponad 4 lata temu / Tomasz
 
"Próbowaliśmy odkryć to, czego Bóg chce dziś dla rodziny na świecie, a także to, jak Kościół może wspomóc rodziny w ich codziennym borykaniu się z różnymi wyzwaniami".Judeochrześcijanie czyli tzw. Neokatechumenat. Prawdziwi detektoryści Woli Bożej jeden w drugiego.
ponad 4 lata temu / agricola
 
Jednym słowem nastało ZAMIESZANIE po Synodzie jedni mówią tak inni nie .
ponad 4 lata temu / wierząca
 
Do biskupow- uczestnikow synodu-"Niech wasza mowa będzie tak, tak, -nie, nie- w wszystko ponadto od Zlego pochodzi\'
ponad 4 lata temu / Lk
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.