DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Kontrowersje wokół islamu w Munster

Kontrowersje wokół islamu w Munster
fot. Rauenstein [lic. CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Próby utworzenia ośmioosobowej rady szkoły islamu, w skład w której wchodziliby nauczyciele oraz członkowie Rady Koordynacyjnej Muzułmanów, zakończyły się fiaskiem. Przewodniczący Centralnej Rady Muzułmańskiej zarzuca nauczycielom przyszłych imamów  „zbyt liberalne podejście do islamu”.

 

Założone w 2011 Centrum Teologii Islamskiej (Das Zentrum für Islamische Theologie) – kształcące przyszłych muzułmańskich duchownych i nauczycieli islamu – nie przestaje budzić kontrowersji. Do tej pory nie powiodły się próby utworzenia rady tej jednostki. Nominacja na stanowisko dydaktyczne kobiety, Rukyie Kurtbecer, w miejsce sekretarza generalnego Rady Muzułmańskiej Burhana Kesiciego - którego działalność rodzi obawy rządu niemieckiego - wskazuje na sprzeczności w oficjalnym podejściu do islamu. To właśnie Burhan Kesici decyduje o programie nauczania islamu zasiadając w Radzie Muzułmańskiej (Rat der Muslime) w Nadrenii Północnej-Westfalii – pisze „Die Welt”.


Tymczasem od czasu powstania takich ośrodków kształcenia imamów, w szczególności Centrum Teologii Islamskiej w Münster, trudno o zgodność poglądów między nauczycielami a przedstawicielami niemieckich związków muzułmańskich. Niezadowolenie z powodu sposobu wykładania teologii islamskiej wyrażają także salafici, którzy nawołują do demonstracji przeciwko kadrze tych szkół, oskarżając ją o „odstępstwo od wiary i szerzenie poglądów sprzecznych z islamem”.

 

W „Die Welt” czytamy, iż „w przeciwieństwie do teologii chrześcijańskich, muzułmańscy teolodzy nie mają poza uczelnią reprezentatywnych organizacji, które mogłyby być w pełni odpowiedzialne za tworzenie programu nauczania religii muzułmańskiej, a tym samym angażować się we wspólne kształcenie przyszłych nauczycieli i duchownych”. Problemów dostarczają islamskie organizacje, które zarzucają wykładowcom z Münster, Mouhanadowi Khorchide i Ahmadowi Milad Karimi, „liberalną postawę wobec islamu i reprezentowanie poglądów sprzecznych z teologią islamską”.

 

Aiman Mazyeck, przewodniczący niemieckiej Centralnej Rady Muzułmańskiej (Zentralrat der Muslime), posądza prof. Khorchide o posługiwanie się argumentami dalekimi od tych, które powinien prezentować uczony islamu, nazywa go „świeckim orientalistą” i oskarża o dążenie do pozbawienia związków muzułmańskich prawa do decydowania o kształceniu imamów. Z kolei w jednym z wywiadów przewodniczący Centralnej Rady Muzułmańskiej zaznaczył, że dołoży wszelkich starań, aby dokładnie zbadać jak wygląda faktyczny program realizowany w centrum. Tymczasem samego odstępstwa od teologii islamskiej – jak donosi „Die Welt” – „nie daje się stwierdzić w przypadku urodzonego w Bejrucie profesora Khorchide, który w swoich książkach zachwala islam, przedstawiając go jako religię przyjazną człowiekowi”.


Zdaje sobie sprawę, że nawet dla wielu muzułmanów może być niezrozumiałym, że my jako teolodzy próbujemy wytłumaczyć religię w sposób racjonalny, co oznacza, że podkreślamy, iż wyznawcy danej religii przynależą do niej i stosują się do jej zasad nie tylko dlatego, że takie reguły istniały od zawsze, ale mają też odwagę dyskutować o swojej religii, gdyż są świadomi tego, w co wierzą, i dlaczego wierzą, nawet jeśli dyskusja miałaby być kontrowersyjna – twierdzi Khorchide. Równocześnie niektórzy studenci zauważają, że „profesor zbytnio się waha przy krytyce rozumienia prawa islamskiego”.


W Niemczech rośnie zapotrzebowanie na imamów. Niektórzy obawiają się, że sytuacja ta przyczyni się do szerzenia się fundamentalizmu. Pierwsze centrum kształcenia imamów i nauczycieli islamu powstało na Uniwersytecie w Tybindze w 2011 roku. Obecnie teologia islamska wykładana jest na trzech kolejnych niemieckich uniwersytetach: w Norymberdze, Frankfurcie nad Menem oraz w Münster. Pracę tych ośrodków i wynagrodzenia finansuje rząd federalny Niemiec, koszty szacuje się na ok. 20 milionów euro. Przed powstaniem instytutów teologii islamskiej do Niemiec przybywało co roku około stu muzułmańskich duchownych z zagranicy, głównie z Turcji, którzy nie znali ani języka niemieckiego, ani realiów życia w Niemczech.

 


Źródło: Die Welt

Klaud


DATA: 2013-12-07 17:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Światli, postępowi i zlewaczeni Europejczycy albo są tak głupi że nie wiedzą, albo po prostu im zwisa jak to się skończy bo dzieci nie mają a ich samych też już przecież wtedy nie będzie. Eurosacjaliści i reszta czerwonej hołoty w antychrześcijańskim obłędzie doprowadzili do zachwiania podstaw naszej cywilizacji. Nie mieli żadnego prawa żeby to zrobić bo jej nie stworzyli tylko dostali i powinni przekazać ją dalej następnym pokoleniom. Eurototalitaryzm z marksizmem kulturowym jako ideologią dominującą skazuje na śmierć społeczną każdego kto śmie powiedzieć prawdę o islamizacji, homoseksualizmie, aborcji, gender, Żydach itp itd. Pole dyskusji zostało całkowicie zawłaszczone przez czerwonych i to oni wyznaczają jej ramy. Jak długo jeszcze będziemy pozwalać im się panoszyć na naszym kontynencie?
ponad 6 lat temu / Red_Mercury
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.