Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Konstytucja 3 maja - czy aby na pewno powód do dumy?


Odtwórz w YouTube
 

Konstytucja 3 maja była pierwszą tego typu ustawą na Starym Kontynencie. Dzisiaj główny nurt polskiego życia publicznego jednogłośnie świętuje zmianę ustroju politycznego przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Czy jednak Ustawa Rządowa z dnia 3 maja 1791 roku jest bezapelacyjnym powodem do radości? O tym z redaktorem naczelnym Portalu PCh24.pl, panem Piotrem Doerre, rozmawiał Michał Wałach.

 

 

 


DATA: 2017-04-25 09:03:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Konstytucja 3 Maja była wpływem Rewolucji Francuskiej do Polski. Nic więc dziwnego, ze sąsiedzi obronili się likwidując polskę. Mason Kosciuszko przeszkodził interwencji europejskiej we Francji.
ponad 3 lata temu / bt
 
Tam rozprawiała szlachta o konstytucji,która wcale nie weszła w życia,a nad granicami stały wojska sąsiednich państw,przygotowane do rozbioru Polski.Nawet go podpisał król.Matejko nawet namalował obraz jak dumnie wiwatowano na cześć króla.Ironia losu,a nie honor z tworzenia nowych praw bez pożytku i sprawdzenia ich pożytecznej realności.
ponad 3 lata temu / NN
 
Rozprawiać?A po co.Nie wmawiać narodowi żadnych przeszłych faktów,czym one były,dobrem czy złem,ale dla przeszłości.To manipulacja.Zawsze manipulant wysupła z historii argumenty dla swej idei.Czy obecnie tego nie zauważa się?Chcąc wiedzieć jak brzmiała Konstytucja 3 maja,można ją przeczytać w internecie, samemu refleksyjnie zadumać się nad jej treścią,ale wniosków użytkowych z jej treści nie powinno się wyciągać,dla chwili obecnej.To archaizm.Ileż dobrych rad pożytecznych dla przeszłości leży w archiwach i bibliotekach.Poszły w niepamięć.Więc zostawmy tę Konstytucje tylko jako obraz czasów minionych,jak owe społeczności dążyły do poprawy rządzenia Polską.Los zrządził inaczej.Ale to już czasy minione!Dziś trzeba działać nowocześnie bez urazów nawet do ekip rządzących w przeszłości.Niech będzie ciągłość rządzenia,a nie zagrabianie siewów i plonów poprzedników,które mogą w przyszłości dać dobre owoce i siać nowe ziarno,często nawet gorsze niż poprzednicy zastosowa
ponad 4 lata temu / Kazimierz S
 
Panie Kazimierzu, uważam, że jest o czym rozprawiać. Wmawia się narodowi, ile dobrego dała konstytucja, lecz ogólnonarodowa dyskusja zaczyna się i kończy na stwierdzeniu, że była pierwsza w Europie i druga na świecie. To ma zamknąć usta przeciwnikom konstytucji jak uzasadnianie 11 listopada jako święta niepodległości autorytetem socjalisty Piłsudskiego. Może i ma Pan rację, że z mojej strony gdybanie. Jeżeli jednak mamy wątpliwości co do tego niemal krystalicznie czystego (jak w mediach pokazują) charakteru konstytucji, nie powinniśmy jej czcić pozostając przy święcie NMP Królowej Polski. Podobnie z 11 listopada - przenieść na 7 października, czyli rocznicę ogłoszenia niepodległości Królestwa Polskiego.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Więc,Konstytucja przyczyniła się do II-rozbioru Polski?.A tu mówi się jej pożytku społecznym. Coś nie tak.Konstytucja miała wprowadzić absolutyzm?Dziwne?Tytuły pism mogą mieć różne nazwy.Powodów rozbiorów było wiele.Władza państwa była rozchwiana.Tworzono konfederację.Każda chciała czegoś innego.Urządzano obiady Czwartkowe.Pogawędki wcale nie przyczyniały się do rządzenia państwem.W owym czasie potrzebny był w Polsce chyba absolutyzm,a nie rozważania nad prawami obywatelskimi i tworzenie Konstytucji.Ale to jest takie sobie gdybanie.Fakt,są niezmienne.I nie ma co rozprawiać nad nimi.
ponad 4 lata temu / Kazimierz S
 
@Robert: I rozbiór to efekt konfederacji barskiej, która miała dobre intencje, ale wystąpiła zarówno przeciwko królowi, jak i Rosji. Nie miała szans na powodzenie i nie należało się buntować przeciwko władzy. Absolutyzm oświecony to nie oświecenie w sensie wprowadzania laickich idei, modernizmu i liberalizmu oraz pozbawiania elit wpływu na władzę, lecz wykorzystanie nowych idei do wzmocnienia monarchy oraz elit i Kościoła, przy czym pozostałe warstwy społeczne nie mają większych praw (chłopi, mieszczanie). Przy tak fatalnym położeniu szlachty i magnaterii zwrócenie się o pomoc do Katarzyny II było jedynym sensownym krokiem. Same elity nie wywalczyłyby niczego, by były znienawidzone przez plebs. I przypominam, gdyby nie prace nad konstytucją, nie byłoby konfederacji i nie byłoby II rozbioru Rzeczypospolitej. To właśnie konstytucja jest powodem likwidacji ówczesnej Polski.
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 144 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.