DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

„Konserwatyzm” Putina w praktyce. Duchowni muszą opuścić Krym

„Konserwatyzm” Putina w praktyce. Duchowni muszą opuścić Krym
fot. ITAR-TASS / FORUM

Rosyjskie władze sprawujące kontrolę nad Półwyspem Krymskim chcą, by do końca roku teren ten opuścili wszyscy duchowni nieposiadający rosyjskiego obywatelstwa. Moskwa chce zniszczyć katolicyzm na tym terenie.


Zgodnie z ustawą przyjętą w maju przez rosyjską Dumę w sprawie Krymu, wszystkie związki wyznaniowe muszą wystosować wniosek o oficjalne uznanie prawne przez Moskwę. Tylko zarejestrowane związki wyznaniowe mogą zatrudniać duchownych z zagranicy. Aktualnie wszyscy obcokrajowcy, nawet ci pełniący posługę już od wielu lat, muszą opuścić Krym. Uderza to przede wszystkim w katolickie parafie i islamskich duchownych – związanych z krymskimi tatarami, niechętnymi rosyjskiej okupacji.

 

Krym muszą opuścić m.in. polscy duchowni. Ks. Piotr Rosochacki, pełniący posługę od pięciu lat, musiał wyjechać już 24 października. Władze nie przedłużyły mu zezwolenia na pobyt. Do końca roku półwysep opuścić muszą inni katoliccy i greckokatoliccy duchowni i zakonnice. Jakie jest oficjalne stanowisko lokalnych władz? – To nie mój problem – stwierdził Aleksandr Selevko, kierownik departamentu spraw religijnych Ministerstwa Kultury Republiki Krymskiej. Kwestie zezwoleń na pobyt czasowy przejęła Rosyjska Federalna Służba Migracyjna.

 

Do tej pory wnioski o rejestrację składane przez Kościoły i związki wyznaniowe były odrzucane. Jak twierdzą katolicy z Krymu, w ciągu ostatnich tygodni duchowni byli wzywani na przesłuchania, zastraszani i „zachęcani” do podpisywania deklaracji współpracy z Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Tak w praktyce wygląda rzekomy „konserwatyzm” Władimira Putina.Źródło: forum18.org, PCh24.pl

mat


DATA: 2014-11-06 14:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polscy duchowni wspierają akcję pacyfikacyjną Ukraińców w Donbasie i Ługańsku. Trudno się zatem dziwić, że Rosjanie ich wyrzucają ze swojego terytorium.
ponad 4 lata temu / jazmig
 
przecież to jest zachowanie konserwatywne, a po drugie to Rosja się nawróci.
ponad 4 lata temu / edek
 
Przecież to jest zachowanie z punktu widzenia Rosjan konserwatywne! Broni prawosławia przed innymi religiami.
ponad 4 lata temu / nierozumie
 
coz za komentarze! przeciez Putin to bolszewik, on posluguje sie klamstwem i religia jak Azjata paleczkami, u nas tak trudno o zmiane mentalnosci, a coz dopiero w Rosji
ponad 4 lata temu / razorrr
 
Niech wszyscy ci którzy ganią Putina za odzyskanie Krymu obejrzą sobie filmik (łatwo go znaleźć na YouTubie lub w Googlu) zatytułowany "Stealing a Nation". Dla tych którzy nie znają angielskiego niestety ale nie widziałem wersji z tłumaczeniem, a naprawdę warto obejrzeć jak działają współczesne najlepsze demokracje świata.
ponad 4 lata temu / Niktoś
 
Do "Stałego Czytelnika": Nie bierze Pan pod uwagę małego faktu Kościół katolicki, w tym również parafia, w której pełniłem posługę funkcjonuje zgodnie z prawem od 1992 roku! Dziś jednak nikt na to z obecnej władzy na to nie patrzy!! Co więcej na dzień dzisiejszy na Krymie zgodnie z rosyjskim prawem nie został zarejestrowany ani jeden Kościół ponieważ przewidziana dla Krymu procedura jest bardzo trudna do realizacji w praktyce!!!!
ponad 4 lata temu / Ks. Piotr Rosochacki
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.