DZIŚ JEST:   30   MARCA   2020 r.

Św. Jana Klimaka
Św. Leonarda Murialdo
 
 
 
 

Konserwatyzm bez moralności nie przetrwa nawet jednego dnia

Konserwatyzm bez moralności nie przetrwa nawet jednego dnia
Fot. sxc.hu

Współczesny konserwatyzm to silna obrona narodowa i niskie podatki. Ale nie tylko. Co najmniej równie istotną rolę odgrywa obrona tradycyjnej kultury i etyki. To właśnie wsparcie moralnych konserwatystów pozwala często na wygranie wyborów. Niestety, po zwycięskiej kampanii, zwycięscy politycy zapominają o ich postulatach. Czas z tym skończyć, przekonuje katolicki publicysta - John Horvatt II.

 

Ruch konserwatywny w Stanach Zjednoczonych opierał się tradycyjnie na trzech nogach. To konserwatyzm fiskalny, obronny i kulturowy. Te trzy nogi konserwatywnego stołu, by użyć określenia Ronalda Reagana, wzajemnie się uzupełniały. Jak przekonuje publicysta John Horvatt II, pozwalały też wygrywać wybory. Nie inaczej było też podczas ostatniej kampanii prezydenckiej w USA.

 

Jednak, jak zauważa John Horvatt II, konserwatyści moralni postrzegali byli często jako sojusznicy drugiej kategorii. Z jednej strony doceniano ich wsparcie podczas batalii wyborczej. Z drugiej po osiągnięciu sukcesu zapominano o nich.

 

Po odniesionych zwycięstwach wyborczych, konserwatyści koncentrujący się na sprawach gospodarczych i militarnych zapominali o Prawie Bożym. Odsuwali postulaty etyczne ad Kalendas Graecas. Wierzyli, że silna obrona narodowa oraz wolny rynek to klucz do szczęścia i dobrobytu. Jak zauważa John Horvatt II, obecnie konserwatyści dysponują w Stanach Zjednoczonych pełnią władzy. Dysponują możnością zmiany prawa.

 

O odejściu amerykańskiego ruchu konserwatywnego od tradycyjnych wartości etycznych świadczy ostatnia Conservative Political Action Conference (Konserwatywna Konferencja Działania Politycznego). Wśród jej gości znalazł się Milo Yiannopoulos. Związany z „prawicą alternatywną”, został zaproszony jako główny mówca. Wprawdzie później cofnięto zaproszenie, gdyż zagalopował się zbyt daleko. Poparł między innymi homoseksualną pedofilię. Mimo to sytuacja budzi niepokój. Podobnie jak dobór sponsorów Konferencji: Log Cabin Republicans (pro-homoseksualnych zwolenników Partii Republikańskiej) i „Atheist Voter” („Ateistyczny Wyborca”).

 

Przesłanie jest tu jasne, przekonuje John Horvatt II. Należy się poddać. W imię realizmu zrezygnować z toczenia „kulturowej wojny”. Czerpać wzór z europejskich konserwatystów i skupić się na sprawach gospodarki i bezpieczeństwa narodowego. Nic jednak bardziej mylnego, zauważa katolicki publicysta. Wojna kulturowa trwa bowiem nadal.

 

Ruch pro-life rośnie w siłę. Także sprawa homo-małżeństw nie została jeszcze zakończona. Wprawdzie Sąd Najwyższy zalegalizował je na terenie całych Stanów Zjednoczonych w 2015 roku, jednak nie uciszyło to oporu obrońców tradycyjnej moralności. W samym marcu 2017 roku przeprowadzili oni ponad dwa tysiące manifestacji.

 

Opór budzą także wdrożone przez Baracka Obamy zasady dotyczące toalet transgenderowych. Dlatego też, jak przekonuje publicysta, nie wolno rezygnować z walki w kwestiach moralnych. Te stanowią bowiem fundament. Bez nich konserwatywny „stół” całkowicie się rozsypie.

 

Choć uwagi Johna Horvatta II powstały w kontekście Stanów Zjednoczonych, to są istotne dla całego świata. Nie wyłączając Polski. Tu także partie i polityce mniej lub bardziej przywiązani do tradycji konserwatywnych usuwają w cień kwestie etyczne. Dla jednych najważniejszy jest wolny rynek, darzony quasi-boskim uwielbieniem. Inni kładą nacisk na bezpieczeństwo i wolność od wpływów zagranicy. Tymczasem, podobnie, jak w Ameryce, tak i w Polsce, fundamentem konserwatyzmu i prawicy powinna zostać etyka i kultura.

 


Źródło: tfp.org

mjend


DATA: 2017-05-11 09:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Konserstyzm XXI w. z niskimi podatkami dla bogatych ale wysokimi dla biednych. Podporządkowujący państwa narodowe korporacjom i międzynarodowym grupom nacisku. Ze szkolnictwa uniwersyteckiego robiący szkoły zawodowe. Pozwalający na zniszczenie tradycyjnego rolnictwa. Pozwalający na uczynienie z gospodarki narzędzia pozwalającego na łatwe spekulacje i szticznie stymulowany wzrost.
ponad 1 rok temu / Franek
 
Czy "konserwatyzm" bez moralności jest jeszcze konserwatyzmem?
ponad 2 lata temu / Jurek
 
W Polsce 'konserwatyści' homosiów co prawda jeszcze nie popierają, nie mniej powszechna akceptacja dla rozwodów na prawicy jest niepokojąca, a nawet zatrważająca.
ponad 2 lata temu / Tomek
 
Jest to bardzo ważny tekst. Bez moralności nie ostoi się nie tylko żadna ideologia, ale żaden system prawny, ustrojowy, filozoficzny. Brak moralności wywali nawet najlepszy model prawa, państwa, polityki czy filozofii.
ponad 2 lata temu / Czytelnik
 
Święte słowa! Powtórzymy za Łysiakiem: "..jeśli demokracja jest nieomylna, to jedzmy g..wna, wszak miliony much nie mogą się mylić.." Pilnujmy przede wszystkim siebie, swojej moralności. Zła unikajmy, ale mu się nie kłaniajmy. Nieśmy głowy wysoko!
ponad 2 lata temu / Piotr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.