DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Media środkowoeuropejskie o wyborach w Polsce

Media środkowoeuropejskie o wyborach w Polsce
Fot. F. Błażejowski / Forum

Komentując nieoficjalne jeszcze wyniki polskich wyborów parlamentarnych media środkowoeuropejskie zgodnie podkreślają niekwestionowany sukces PiS, wyjątkowo wysoką frekwencję wyborczą i prawdopodobne pojawienie się w Sejmie posłów Konfederacji, których określa się najdelikatniej jako eurosceptycznych, a najostrzej jako ultraprawicę i „przyjaciół Putina”.

 

„W Polsce będzie przez kolejne cztery lata rządzić narodowo-konserwatywne Prawo i Sprawiedliwość” – pisze czeski portal „Echo24.cz”, przypominając o sporach, jakie rządzący PiS toczył w Brukseli na temat reformy sądownictwa, o planach repolonizacji mediów i wprowadzenia regulacji dotyczących zawodu dziennikarza. Portal podkreśla też wejście z list Lewicy Roberta Biedronia: „pierwszego polityka, który w mocno katolickiej Polsce otwarcie głosił swoją orientację homoseksualną”.

 

Inny czeski portal, „Idnes.cz”, również dostrzega sukces lewicy, która otworzyła się na polityczne środowiska homoseksualne, oraz „eurosceptycznej” Konfederacji. To ugrupowanie słowacki portal „Aktuality.sk” nazywa już nacjonalistycznym, a prognozując władzę przez kolejne cztery lata partii Prawo i Sprawiedliwość, cytuje krytyków PiS, według których Polska będzie nadal odchodzić od zasad liberalnej demokracji i wdawać się w spory z Brukselą.

 

Słowacki „DennikN.sk” doniesienia z Polski rozpoczyna tytułem mówiącym, że Polacy chcą przede wszystkim państwa socjalnego, na co jest „pięć dowodów, dlaczego populiści ponownie wygrali wybory”.

 

Dziennikarze chorwackiego portalu „Jutarnji Vijesti”, bazując na wynikach podanych z części obwodowych komisji wyborczych, przewidują na drugą kadencję przeprowadzenie przez zwycięską partię zmian w systemie sądownictwa, prawa odnoszącego się do mediów i instytucji kultury, na co pozwoli samodzielna większość w izbie niższej polskiego parlamentu, będąca efektem systemu przeliczania głosów, premiującego najsilniejsze komitety wyborcze.

 

Austriacki „Der Standard” odnosząc się do czasu kampanii i wyboru, jaki dokonali Polacy w niedzielę 13 października pisze, że obywatele RP musieli dokonywać wyboru między modelem społeczeństwa o tradycyjnych wartościach katolickich a opcją liberalną, promującą inną wizję „życia rodzinnego”. Dlatego też – jaki pisze „Der Standard” – zwycięska partia uderzała w tony homofobiczne, a w razie braku samodzielnej większości liczyła na porozumienie z ugrupowaniem „homofobicznego i wrogiego kobietom byłego posła do Parlamentu Europejskiego Janusza Korwin-Mikkego”.

 

O niespodziewanym wejściu do Sejmu Konfederacji pisze ukraińska „Europejska Prawda”, uznając sukces wyborczy PiS, ale przy jednoczesnym „sensacyjnym” wejściu do parlamentu „przyjaciół Putina”. Obecność Konfederacji – jak określa medium – „ultraprawicowych populistów” może w przyszłości skomplikować stosunki polsko-ukraińskie. Beniaminka, wchodzącego prawdopodobnie jako najmniejsza reprezentacja polityczna do ław poselskich, ukraiński portal „Unian.ua” określa wprost jako nacjonalistów. Szerzej o środowiskach tworzących Konfederację pisze białoruska „Nasza Niwa”, która dotarła do informacji, że ugrupowanie to współtworzą ultranacjonaliści, monarchiści oraz antyeuropejskie i ultrakatolickie środowiska. Jak podkreśla NN, Konfederacja opowiada się za wyjściem Polski z Unii Europejskiej, co zbliża ją do Rosji.

 

Na drugim biegunie w kwestii rosyjskiej znajduje się – według rosyjskiego portalu „Gazeta.ru” – zwycięzca niedzielnych wyborów, czyli Prawo i Sprawiedliwość. Zdaniem autorów, będzie ono nadal wchodzić w zatargi z Unią Europejską i zaostrzać kurs wobec Rosji. Podłożem do sporów z Brukselą są, według tego medium, odmienne postrzeganie takich zagadnień, jak przyzwolenie na aborcję czy regulacje praw osób LGBT, sprzeczne z polskimi wartościami.

 

 

Jan Bereza

 

 

Źródła: Echo24.cz, Idnes.cz, Aktuality.sk, DennikN.sk, Jutarnji Vijesti, Der Standard, Nasza Niwa, UNIAN.ua, Eurointegration.com.ua, Korrespondent.net, Gazeta.ru, Regnum.ru.

 

 


DATA: 2019-10-14 20:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zawsze korespondenci bazują na opiniach międzynarodowego lewactwa. Z przeszłych czasów pamiętam, że korespondenci pisali, to co im Kuroń z Michnikiem podyktowali. I tak wygląda prawda na świecie! Nie wierzcie światowym mediom!
9 miesięcy temu / tom
 
No coz.zyjemy w czasach szerzacej sie glupoty i nienawisci.jak mozna nazywac konfeferacje pro rosyjska.przeczytajcie jakie postulaty wniosla konfederacja.przeciwko aborcji czyli ochrona zycia od poczecia.przeciwko seksualizacji.przeciwko imigracji.dbanie o polskie interesy.jak wiemy rosja jest pro aborcyjna przyjmuje mase imigrantow i z wiara nie ma nic wspolnego.widac tu doskonale angazowaniesie agentow polin i sianie nienawisci.sa w tym mistrzami os zarania dziejow.ukaraj ich Panie.bo krew ktora przelewaja wola o pomste z ziemi.
9 miesięcy temu / Wioletta
 
To jest zabawne jak strasznie słabo zorientowane są ościenne kraje o sytuacji w Polsce. A według PiS Polska to podobno lider w regionie.
9 miesięcy temu / Ja
 
Konserwatywny Pis. Dobry dowcip.
9 miesięcy temu / qba
 
Wszystkie państwa mogą suwerennie rozmawiać z Rosją, robić interesy tylko nie polin. To kraj specjalnego przeznaczenia. Każdy posłuszny dziennikarz to wie, inaczej nie byłby dziennikarzem.
9 miesięcy temu / wist
 
Żydowskie media już przekierowują nienawiść ukraińskich banderowców na Konfederację. Po trwającym rozbiorze Ukrainy będzie mieć miejsce rzeź prawicowych Polaków.
9 miesięcy temu / ja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.