DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

Konklawe rozpocznie się we wtorek, 12 marca

Konklawe rozpocznie się we wtorek, 12 marca
Kaplica Sykstyńska, fot.Maus-Trauden/wikimedia.commons/GNU

Konklawe, które ma wybrać następcę Benedykta XVI, rozpocznie się 12 marca – poinformował ks. Federico Lombardi, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Decyzję podjęli dziś po południu kardynałowie zgromadzeni na swej ósmej kongregacji generalnej.

 

Konklawe rozpocznie się Mszą św. w intencji wyboru papieża (Missa Pro eligendo Romano Pontifice). W konklawe weźmie udział 115 lektorów spośród 117 uprawnionych. Nie przyjadą bowiem do Rzymu kard. Julius Riyadi Darmaatmadja z Indonezji i kard. Keith Michael Patrick O’Brien z Wielkiej Brytanii.

 

Konklawe, które wybierze następcę Benedykta XVI, będzie drugim tego rodzaju zgromadzeniem purpuratów w XXI wieku. Pierwsze odbyło się w dniach 18-19 kwietnia 2005 r. i zakończyło się wybraniem Benedykta XVI. Będzie to także pierwsze konklawe od ponad 7 wieków, które zbierze się za życia dotychczasowego papieża. Poprzednie odbyło się w grudniu 1294 r., po ustąpieniu Celestyna V i wybrało 24 tegoż miesiąca papieża Bonifacego VIII (1294-1303).

 

Należy jednak pamiętać, że podobny przypadek wydarzył się też prawie 6 wieków temu, gdy obradował Sobór w Konstancji (1414-18), zwołany w celu uporządkowania sytuacji w Kościele i położenia kresu tzw. wielkiej schizmie zachodniej. Urzędowało wówczas jednocześnie 3 papieży – w Awinionie i w Rzymie. Sobór postanowił zmusić całą trójkę do ustąpienia, ale tylko Jan XXIII podpisał 29 maja 1415 r. (pod wpływem nacisków i z wahaniami), dokument o abdykacji. Dwaj pozostali: Benedykt XIII (1394-1417; w istocie antypapież) i Grzegorz XII (1406-15) nie chcieli tego uczynić i nawet zmuszeni do odejścia uważali się nadal za prawowitych biskupów Rzymu. Nowego papieża wybrano dopiero 11 listopada 1417 – został nim kard. Oddone Colonna, który przybrał imię Marcin V (1417-31).

 

Sytuacja obecna jest oczywiście zupełnie inna i konklawe zbierze się po całkowicie dobrowolnym odejściu z urzędu Benedykta XVI i w warunkach pełnej wolności, gdy na kardynałów nie są wywierane żadne naciski zewnętrzne.

 

Najmłodszym uczestnikiem przyszłego głosowania będzie arcybiskup większy Trivandrum w Indiach dla katolików syromalankarskich kard. Baselios Cleemis Thottunkal, urodzony 15 czerwca 1959 r., najstarszym zaś emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Walter Kasper, ur. 5 marca 1933 r. Skończył on wprawdzie 80 lat, ale nastąpiło to już w okresie opuszczonej Stolicy św. Piotra (sede vacante), toteż może on jeszcze brać udział w konklawe. Gdyby przyszłe głosowanie trwało co najmniej do 18 bm., wówczas 80-latkiem stanie się także emerytowany arcybiskup Turynu kard. Severino Poletto.

 

Od czasu, gdy Grzegorz X (1271-76) bullą „Ubi periculum” z 7 lipca 1274 r. ustanowił instytucję konklawe jako posiedzenie kardynałów za drzwiami zamkniętymi „na klucz” (cum clave – stąd nazwa), zgromadzenia te trwały zwykle po kilka dni. Ale zdarzały się też długie okresy „bezkrólewia” po śmierci papieży, np. Jana XXII (1316-34) wybrano w 2 lata i 3 miesiące po zgonie jego poprzednika, a Klemensa V (1305-14) – po 11 miesiącach.

 

Źródło: KAI


DATA: 2013-03-08 18:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.