DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2019 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Koniec wspierania lewackich idei zza granicy? Są nowe zasady rozdziału Funduszy Norweskich

Koniec wspierania lewackich idei zza granicy? Są nowe zasady rozdziału Funduszy Norweskich
George Soros. fot.:commons.wikimedia.org(Johnleemk)

Fundusze Norweskie wzbudzają w Polsce silne emocje. Wszystko za sprawą ich części przeznaczanej na rozwój tzw. społeczeństwa obywatelskiego. Spór Warszawy i Oslo został jednak zakończony – informuje serwis wPolityce.pl opisując nowe mechanizmy rządzące rozdzielaniem pieniędzy.

 

Na rozwój „społeczeństwa obywatelskiego” trafi do Polski 53 mln euro. To o tę kwotę (około 5 proc. z całości – 809 mln euro) toczył się spór, bowiem Warszawa nie chciała, aby powtórzyła się sytuacja, w której operatorem całości środków była instytucja wzbudzająca spore kontrowersje. Zdaniem wPolityce.pl taki model oznaczał realizację lewackich celów ideologicznych oraz upośledzenie organizacji lokalnych.

 

„W poprzednim rozdaniu Funduszami Norweskimi na społeczeństwo obywatelskie dysponowała fundacja założona przez George’a Sorosa, we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży” – czytamy. W latach 2013-2016 rozdysponowano ponad 150 mln złotych. „Znaczna część pieniędzy trafiła do organizacji skrajnie lewicowych, w tym aktywistów LGBT, działaczy proaborcyjnych i zwolenników likwidacji lekcji religii w szkołach” – zauważa w swoim tekście Marzena Nykiel.

 

Negocjacje Polski i Norwegii trwały miesiącami. W końcu uzgodniono kompromis zapewniający transparentność podziału środków. „Dziś strona norweska prześle polskiemu rządowi memorandum” – donosi serwis opisując jednocześnie szczegóły porozumienia.

 

Jednym z założeń nowego (na razie nieoficjalnego) rozwiązania będzie przeznaczenie 23 mln zł na organizacje lokalne, przy 30 mln zł na ogólnopolskie (Norwedzy chcieli zastosować proporcję 20 do 80 proc.). Kolejne to powołanie polsko-norweskiej komisji, która umożliwia wpływać Warszawie na cel wydawania środków. Ostateczny głos jednak i tak należeć będzie do przewodniczącego wyznaczonego przez Oslo. Jeśli jednak podejmie on decyzję niezgodą z opinią Polski, to nasz kraj będzie mógł ujawnić zasady wyboru. Dotąd było to niemożliwe. „Norwegowie sami wybierali kogo chcieli i nie musieli nawet nikomu wyjaśniać dlaczego to np. Fundacji Batorego powierzono fundusze na społeczeństwo obywatelskie” – pisze Marzena Nykiel. Ponadto strona polska upomniała się o zwiększenie szans organizacji bez ogólnopolskiego doświadczenia.

 

„Nareszcie pojawia się więc szansa, że ponad 50 mln euro trafi do organizacji, które dbają o polską tradycję i dziedzictwo narodowe w codziennych obywatelskich inicjatywach” – czytamy.

 

 

Źródło: wPolityce.pl

MWł

 

 


DATA: 2017-10-25 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

The Stefan Batory Foundation (Polish: Fundacja im. Stefana Batorego) is an independent Polish non-goverment organization established by American financier and philanthropist, George Soros and a group of Polish opposition leaders of 1980 REALLY ?????????????????????????? Members Stefan Batory Foundation Jan Krzysztof Bielecki - opposition politician to goverment Bogdan Borusewicz - opposition politician to goverment Agnieszka Holland - She hates polish goverment . You can find many publications about anti-government opinions. Olga Krzyżanowska - She was a member of the committee supporting Bronisław Komorowski before the presidential elections in 2010 and in 2015 . Opposition politician to goverment !! Helena Łuczywo - co-founder of Gazeta Wyborcza - anti-government newspaper !!! Andrzej Olechowski - one of the founders of the Civic Platform, opposition politician to goverment Henryk Woźniakowski ? publisher, brother of Róża Thun ( anti goverment) - member of the Civ
2 miesiące temu / stu
 
Rząd i tak nie będzie miał wpływu na rozdział środków. Pójdą tam, gdzie wskażą Norwegowie.
ponad 1 rok temu / Stormer
 
Bez norweskich, Soroszowskich pieniędzy Polska dobrze się miała, stanowiła o sobie i o swoich wartościach. Najpierw drenują budżety lub narodowości później "wspaniałomyślnie" darują pod płaszczykiem "dobra".Jak pomóc rządowi by dał radę to wszystko przemóc??
ponad 1 rok temu / Niko
 
Lepiej od tych norweskich lewaków nie brać nic i wywalić ich firmy z Polski. na ich miejsce momentalnie powstana inne.
ponad 1 rok temu / Hanys Górnośląski
 
XYZ, nie mędrkuj jak nie wiesz. Przeczytaj inny artykuł na ten temat na PCH24: Prawnik z Ordo Iuris przypomniał, że Fundusze Norweskie nie są dobrowolnym, altruistycznym datkiem Norwegii, ale stanowią element umowy międzynarodowej z UE. ? Unia wymaga od Polski udostępnienia Norwegii naszego rynku, a w zamian Oslo przekazuje krajom środki o charakterze kompensacyjnym ? stwierdził wyjaśniając także, gdzie dotąd wędrowały norweskie pieniądze.
ponad 1 rok temu / do XYZ
 
O co tu chodzi Norwegia ma dać pieniądze i nie ma prawa decydować co się z nimi stanie.Na miejscu Norwegów nie dał bym nic.A może nasz rząd zrezygnuje z tej zapomogi.Norwegia nie ma żadnego obowiązku zasilać naszą gospodarkę.
ponad 1 rok temu / XYZ
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.