DZIŚ JEST:   21   MAJA   2019 r.

Św. Krzysztofa Magallanesa
Św. Jana Nepomucena
 
 
 
 

Koniec wolnej wycinki! Posłowie PiS wysyłają urzędników, by obliczali grubość naszych drzew!

Koniec wolnej wycinki! Posłowie PiS wysyłają urzędników, by obliczali grubość naszych drzew!
fot. Daniel Dmitriew / FORUM

Ustawa zezwalająca na wycinanie drzew przez właściciela terenu, na którym stoją, zostanie najpewniej zmieniona. Tak zdecydował sejm. Wątpliwe, by senatorowie podjęli inna decyzję. Oznacza to, że jedna z najbardziej wolnościowych ustaw wprowadzonych przez PiS, ulegnie zasadniczej zmianie.

 

Tak zwana „lex Szyszko” to ustawa wprowadzona dzięki staraniom ministra ochrony środowiska, Jana Szyszko. Zgodnie z jej zapisami, właściciel terenu, na którym stoją drzewa, może swobodnie rozporządzać swoją własnością, a co za tym idzie – zdecydować o wycięciu drzew.

 

Dotychczas tak prozaiczna rzecz, jak ścięcie drzewa przez właściciela działki, nie była wcale prosta. Sprawę należało zgłosić do gminy i ubiegać się o specjalne pozwolenie. Wiązało się to z koniecznością oczekiwania na decyzję, a także absurdami biurokratycznymi. Takie prawo nie tylko sprzyjało korupcji, ale prowadziło do komicznych decyzji. I tak jeden z właścicieli działki otrzymał zgodę na ścięcie drzewa na działce pod warunkiem, że… posadzi dwa inne. Ci zaś, którzy uznali wnioski do urzędu za zbyteczne, zmuszani byli do płacenia astronomicznych kwot grzywny.

 

Wprowadzona przez ministra Szyszkę ustawa, przywróciła normalność w kwestii prawa własności. Jednak pomysł, by oddać prawo o decydowaniu o swojej własności właścicielom, nie spodobał się niektórym politykom PiS, w tym Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dlatego zaczęto szperać przy ustawie.

 

Konsekwencją działań niektórych polityków PiS jest przyjęta w piątek przez sejm nowelizacja ustawy ministra Szyszki. Posłowie PiS postanowili zajmować się m.in. grubością drzew. Co dokładnie znajduje się w nowelizacji ustawy?

 

Zmiana dotyczy m.in. zgłaszania chęci wycinki na swoim terenie do gmin. PiS wyjaśniało, że chodzi o to, by w niektórych przypadkach właściciel nieruchomości musiał zgłosić chęć wycinki drzew szybko przyrastających, które na wysokości 130 cm mają obwód powyżej 100 cm (m.in. topola, wierzba, robinia akacjowa) oraz drzew szlachetnych o obwodzie powyżej 50 cm. Nadal bez zezwolenia można będzie wyciąć np. topolę do 100 cm oraz drzewa szlachetne do 50 cm. Na szczęście z nowelizacji usunięto zakaz wycinki krzewów i pozostawiono jedynie drzewa.

 

Zgodnie z uchwaloną w piątek nowelą, właściciel, chcąc wyciąć drzewo na własnej działce, będzie musiał zgłosić to wcześniej do gminy. W ciągu dwóch tygodni urzędnik będzie zobowiązany dokonać oględzin działki i sprawdzić stan drzew - np. czy drzewa nie są chronione lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli gmina w ciągu kolejnych 14 dni nie wyrazi sprzeciwu do planowanej wycinki (tzw. milcząca zgoda), to wtedy będzie można ją przeprowadzić.

 

Ustawa ingeruje także w inne decyzje właściciela działki. Jeśli bowiem przed upływem pięciu lat od dokonania oględzin, właściciel wystąpi z prośbą o pozwolenie na budowę, związaną z prowadzoną działalnością gospodarczą, będzie musiał zapłacić karę.

 

 

Źródło: rmf24.pl

ged


DATA: 2017-04-08 11:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Leaf427: ze zrozumieniem? Pytanie pomocnicze: w Łk18,9-14 Pan Jezus zganił faryzeusza czy celnika? Jeśli odpowiedź będzie "faryzeusza", to pytanie drugie: dlaczego wzoruje się Pan na faryzeuszu w swoim wpisie zaczynającym się od "Polactwo"?
ponad 2 lata temu / pycha
 
Biblia to JEDYNA księga, którą ostatnio czytam. Codziennie.
ponad 2 lata temu / Leaf427
 
@Leaf427: a ja polecam lekturę Biblii, bo bez tego nie mamy podstaw do dyskusji o przestrzeganiu Prawa Bożego na katolickim forum. Zwłaszcza polecam Łk18,9-14.
ponad 2 lata temu / pycha
 
Ile stanowisk urzędników utworzyła PO/PSL by pilnować każdego drzewka -jakie to były koszty?. Po jakich kierunkach studiów. Za przejście przez ulicę nie na pasach ale na horyzoncie nie było żadnego samochodu policja dawała mandaty bo musieli,tak żądała władza z uwagi na mierniki i wskaźniki. Radary na każdym niemal rogu.
ponad 2 lata temu / Fix
 
Naród, który potrzebuje przepisów jak żyć i mieć dzieci jest ciężko chory G.J. Cezar. i tyle w temacie
ponad 2 lata temu / Fix
 
czy to nie dziwne - PiS wprowadza wolnościową ustawę (a niechby i na czyjeś zamówienie - może właścicieli działek prywatnych?), a taka Nowoczesna PełO i ZSL razem ze (Z)RAZEM, i wszelkim pomiotem lewackim (nawet już potomki "czerwonych jak cegła" się w to zaangażowali) zaatakowali ją o to? o czym to świadczy? ano o tym, że te pseudo liberalne (gospodarczo) partie (Nowoczesna PełO), stateczne (w dostępie do koryta co wybory) ZSL i te libertyńskie lewactwo, dalej tkwią w swoich bolszewickich kamaszach (pasowałoby napisać: walonkach); a PiS? PiS jak to PiS; jak już coś wysmoli, to pełno tam błędów różnego rodzaju i niedoróbek, to i obrywa nawet za rzecz dobrą dla wolności Polaków; chyba tylko oni potrafią tak spaprać słuszną sprawę;
ponad 2 lata temu / JARO
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "50791"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.