DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Koniec wojny w Afganistanie coraz bliżej? USA rozmawia z talibami

Koniec wojny w Afganistanie coraz bliżej? USA rozmawia z talibami

Amerykańscy urzędnicy, dążąc do zakończenia wojny w Afganistanie, spotkali się z przedstawicielami afgańskich talibów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pakistan podjął się pośrednictwa w negocjacjach, mających doprowadzić do zakończenia 17-letniej wojny w Afganistanie.

 

Specjalny przedstawiciel ds. pojednania w Afganistanie, Zalmay Khalilzad stanął na czele amerykańskiego zespołu negocjacyjnego. To polityk i wykładowca afgańskiego pochodzenia. W rozmowach brali udział wysłannicy z Pakistanu, Afganistanu i Arabii Saudyjskiej.

 

Rzecznik talibów, Zabihullah Mujahid powiedział, że przedstawiciele grupy rozmawiali tylko z zespołem USA i nie planowali spotykać się z nikim z rządu Jedności Narodowej Afganistanu. Negocjacje miały być kontynuowane. Uczestnicy rozmów prowadzą na razie „wstępną” dyskusję z zespołem Khalilzada na temat wycofania zagranicznych sił „okupacyjnych” z Afganistanu i zakończenia „ucisku Amerykanów oraz ich sojuszników w Afganistanie”.

 

Departamentu Stanu na razie nie chciał udzielać informacji. Poinformowano jedynie, że spotkania są częścią amerykańskich starań, mających promować wewnętrzny dialog na rzecz zakończenia konfliktu.

 

Przedstawiciele administracji Trumpa przyznali, że w ostatnich miesiącach USA zawiesiły setki milionów dolarów na pomoc dla Pakistanu, by „zachęcić” Islamabad do zdecydowanego działania przeciwko talibom. Władze pakistańskie wskazują, że tysiące ich żołnierzy zginęło w walce z bojownikami afgańskimi w niestabilnym regionie przygranicznym.

 

Islamabad od dawna nawoływał Waszyngton do rozmów z talibami, ze względu na rosnące wpływy Indii w Afganistanie. Pakistańscy funkcjonariusze bezpieczeństwa obwiniają indyjskich agentów wywiadowczych za wspieranie bojowników planujących ataki terrorystyczne w Pakistanie z ziemi afgańskiej.

 

Miesiąc temu podobne rozmowy pokojowe z talibami odbywały się w Abu Zabi z udziałem Moskwy.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez Voice of America, runda rozmów w Abu Zabi  po raz pierwszy od trzech lat odbyła się z udziałem urzędników rządu afgańskiego i talibów. Chcący zachować anonimowość urzędnik rządowy zwrócił uwagę, że doprowadzenie do tego spotkania było nie tylko sukcesem Rosjan, ale miało o wiele większe konsekwencje dla procesu pokojowego.

Waszyngton od lipca zabiega o pokojowe uregulowanie sytuacji w Afganistanie. Amerykański wysłannik Khalilzad odwiedzał kraje regionalne i nie tylko, by pozyskać wsparcie dla afgańskich negocjacji pokojowych. Toczył rozmowy w Pakistanie, w Afganistanie, Rosji, Turkmenistanie, Uzbekistanie i w Belgii.

 

Do tej pory nie osiągnięto żadnego postępu, ponieważ talibowie żądają podania konkretnej daty wycofania wojsk USA i NATO z Afganistanu, zanim zdecydują się wziąć udział w wewnątrz-afgańskim procesie pokojowym.

 

Poprzednie administracje USA odrzuciły pakistańskie propozycje politycznego rozwiązania konfliktu – przypomina Adam Weinstein, weteran amerykańskiego korpusu piechoty morskiej, który służył w Afganistanie.

 

Weinstein zauważył, że pomimo odrzucenia wcześniejszych propozycji pakistańskich, Waszyngton wciąż przypisuje Pakistanowi możliwość silnego wpłynięcia na talibów, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie.

 

- Podczas gdy Pakistan wciąż ma możliwość przedłużenia konfliktu, jego zdolność do rozwiązania go jest zmniejszona. Przełożenie rozmów na zrównoważone uregulowania wymagać będzie długoterminowego zaangażowania ze strony wszystkich istotnych podmiotów, co jest trudne do osiągnięcia w obliczu trwających operacji wojskowych w Afganistanie i pogarszających się więzów USA-Pakistan - ostrzegł Weinstein.

 

Waszyngton od dawna utrzymuje, że przywódcy talibów ukrywają się w Pakistanie, dzięki tajnemu wsparciu ze strony agencji wywiadowczej tego kraju. Waszyngton nalega, by Islamabad wykorzystał swoje wpływy i doprowadził  powstańców do stołu negocjacyjnego.

 

Urzędnicy pakistańscy  przekonują z kolei, że ich wpływ na talibów znacznie się zmniejszył na przestrzeni lat, ponieważ przejęli oni kontrolę nad dużymi obszarami Afganistanu i nadal stanowią poważne wyzwanie dla afgańskich sił bojowych, wspieranych przez Stany Zjednoczone.

 

USA wraz z sojusznikami najechali na Afganistan w 2001 roku. W wyniku trwającej już 17 lat wojny zginęło prawie 150 tys. ludzi, w tym afgańscy cywile, członkowie sił bezpieczeństwa, talibowie i ponad 2 tys. 400 żołnierzy amerykańskich.

 

Źródło: voanews.com.,

AS


DATA: 2018-12-18 14:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.