DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Koniec tajnych kompletów i przymusu edukacyjnego dla sześciolatków! Projekt zmian za kilkanaście dni

Koniec tajnych kompletów i przymusu edukacyjnego dla sześciolatków! Projekt zmian za kilkanaście dni
fot. Clio, lic. Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, via wikimedia commons

- Dajemy wolność rodzicom. W grudniu przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, w której będzie mowa, że siedem lat to jest ten moment, w którym dzieci idą do szkoły – zapowiedziała Anna Zalewska, minister edukacji po spotkaniu z członkami Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców. To nie koniec zmian. W zerówkach będzie można oficjalnie uczyć pisania i czytania!

 

Po siedmiu latach krytycznych ocen artykułowanych pod adresem rządowych projektów edukacyjnych, rodzice liczą na to, że w końcu zostaną wysłuchani. Sześciolatki nie będą musiały już obowiązkowo iść do szkoły, a w zerówkach dzieci będą mogły oficjalnie uczyć się pisania i czytania.

 

Dajemy wolność rodzicom. Wracamy do zerówek. Koniec z „tajnymi kompletami” w zerówkach. Nauczyciele będą oficjalnie uczyć liczenia, pisania i czytania. Podwyższamy wiek szkolny. Dzieci będą w swoim środowisku, nie będą zmuszane do tego żeby być w szkole – poinformowała Anna Zalewska.

 

Projekt zmian jest już przygotowywany, a końcowe efekty prac mają być upublicznione na początku grudnia. Resort – oprócz zmian systemowych – wprowadzi do ustawy bardziej przyjazny dla dzieci i rodziców słownik. Tak zamiast „odroczenia” planowane jest wprowadzenie terminu „powtórny zapis do klasy pierwszej”. Wprowadzone zostaną jasne terminy, w których rodzić będzie miał podjąć decyzję o początku szkolnej kariery swoich pociech.

 

- Uczeń, który sobie nie radzi, tylko dlatego że jest w złym systemie i za wcześnie poszedł do szkoły, będzie mógł powrócić do zerówki i do przedszkola, jeżeli będzie tam miejsce – dodała Zalewska.

 

Zmiany ustawy zostaną zgłoszone jako projekt poselski. Propozycje zmian pozytywnie ocenili eksperci ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

 

Mamy nadzieję, że współpraca z ministerstwem będzie inna niż dotychczas. Przekazaliśmy pani minister wszystkie uwagi, które dostaliśmy w ostatnich dniach od rodziców, co należy zmienić w edukacji i będziemy je nadal przekazywać – podsumowała Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia.

 

Nowa minister edukacji otrzymała też od rodziców projekt podstaw programowych do edukacji przedszkolnej i do klas I-III szkół podstawowych.

 

Chcemy rozpocząć dyskusję i pomóc ministerstwu w zrealizowaniu obietnicy. Chcemy, by sześciolatki uczyły się w przedszkolu na standardach europejskich, a klasa pierwsza zaczynała się od siódmego roku życia, według podstaw naukowych polskiej pedagogiki, bo ta jest dobra i konkurencyjna na świecie – zaznaczyła Dorota Dziamska.

 

Stowarzyszenie na swoim profilu FB podkreśliło, że tematyka spotkania była bardzo szeroka, bo i problemów edukacyjnych jest wiele, a minister otrzymała książkę o akcji Ratuj Maluchy, „żeby mogła uczyć się na błędach swoich poprzedniczek”.

 

- Powiedzieliśmy też m.in. o problemie z miejscami w przedszkolach, o słabej pozycji rodziców w szkole, testomanii, wadach „darmowego podręcznika”, zajęciach dodatkowych w przedszkolach, edukacji dzieci niepełnosprawnych i ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, likwidacjach szkół, kłopotach z jakością żywienia, nauką zmianową, zbyt licznych klasach, warunkach w świetlicach i o wielu innych sprawach, których nie da się na szybko wymienić – podkreśliło Stowarzyszenie.

 

Marcin Austyn

 

 


DATA: 2015-11-24 09:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyścić polszewickie bagno ile sił i gdzie się tylko da. Ciekawe co na to peowski Trybunał. Podpowiadam następne - skasować ustawę o "bratniej pomocy", o odbieraniu dzieci, wycofać rozporządzenie o powszechnej dostępności dzieciobójczych pigułek. Do tego oczywiście zakręcić kroplówkę z państwowej kasy dla Gadzinówki i jej podobnym.
ponad 5 lat temu / abc
 
Iiii tam, to kolejna ściema masońskiego PiS. Zgadza się, wieczni malkontenci? ;)
ponad 5 lat temu / Rozczarowany
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.