DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Koniec dyskryminacji katolików w USA. Sąd Najwyższy orzekł na korzyść Małych Sióstr Ubogich

Koniec dyskryminacji katolików w USA. Sąd Najwyższy orzekł na korzyść Małych Sióstr Ubogich
fot. Joshua Roberts / Reuters

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł, że zgromadzenie zostanie wyłączone z obowiązku wykupu ubezpieczeń zdrowotnych dla swoich pracowników uwzględniającego finansowanie aborcji, sterylizacji i antykoncepcji. Tym samym dobiegła końca niemal 9 – letnia batalia sądowa pomiędzy zakonem Małych Sióstr Ubogich a ustawodawstwem z czasów prezydentury Barracka Obamy.

 

Na mocy reformy przeprowadzonej przez administrację Obamy, wszystkie instytucje religijne prowadzące działalność opiekuńczą zostały zobowiązane do opłacania - w ramach ubezpieczeń zdrowotnych - dostępu do antykoncepcji, aborcji i zabiegów sterylizacyjnych dla swoich pracowników. Instytucje katolickie mogły zostać zwolnione z tego obowiązku składając zaświadczenie, że udzielają pomocy jedynie katolikom i zatrudniają jedynie katolików. Taka praktyka jest jednak sprzeczna z charyzmatem zgromadzenia, które nie wyłącza nikogo ze swojej pomocy.

 

W przypadku niezastosowania się do przepisów, instytucje musiały płacić 100 dolarów kary dziennie za każdego zatrudnianego pracownika. W 32 domach pomocy pracuje ponad 300 sióstr, nie licząc pracowników zewnętrznych. Tym samym Małym Siostrom Ubogich zajrzała w oczy wizja bankructwa. W 2011 r. zgromadzenie stanęło przed dylematem: podporządkować się antykatolickim wymogom albo opuścić Stany Zjednoczone.

 

W 2017 r. administracja Trumpa wyłączyła z zarządzenia poprzedniego prezydenta instytucje religijne, jednak decyzji sprzeciwiły się władze Pensylwanii i Kalifornii. Ich przedstawiciele złożyli pozwy, twierdząc, że ciężar zapewnienia ochrony zdrowotnej został przeniesiony na władze stanowe i że administracja federalna naruszyła ustawę o postępowaniu administracyjnym.

 

8 lipca 2020 Sąd Najwyższy stosunkiem głosów 7 – 2 orzekł na korzyść sióstr, kończąc tym samym niemal 9–letnią batalię.  Amerykański Sąd Najwyższy podkreślił, że zgodnie z postanowieniami Ustawy o ochronie pacjentów i opiece zdrowotnej (ACA), administracja ma uprawnienia do wydawania przepisów umożliwiających pracodawcom rezygnację z zapewniania swoim pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego, obejmującego wszystkie metody antykoncepcji zatwierdzone przez FDA. Wystarczy, że pracodawca powoła się na szczere przekonanie religijne lub moralne.  

 

„Chociaż ochrona antykoncepcyjna nie jest wymagana (ani nawet wspomniana) w spornym przepisie ACA, rząd nakazał taką ochronę, ogłaszając tymczasowe przepisy końcowe (IFR) wkrótce po przyjęciu ustawy” - napisała w swojej opinii sędzia Clarence Thomas. „Mandat antykoncepcyjny ACA - produkt regulacji agencji - istnieje od około dziewięciu lat” – dodała, wskazując, że „spory sądowe dotyczące tego wymogu trwały aż tak długo”. Do opinii Thomas dołączyli sędzia główny John Roberts, sędziowie Samuel Alito, Neil Gorsuch i Brett Kavanaugh. Sędziowie Elena Kagan i Stephen Breyer, również zgodzili się z wyrokiem.

  

Małe Siostry Ubogich nie mają więc obowiązku finansowania praktyk sprzecznych z nauką Kościoła.

 

Źródło: gosc.pl / catholicnewsagency.com

PR / AS

Czytaj także:
DATA: 2020-07-09 14:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ubóstwo to nie dziadostwo.
1 miesiąc temu / @racjonalista
 
A jednak jest szansa na normalność!
1 miesiąc temu / M.Migas
 
@racjonalista - kiepski ten Twój ''racjonalizm''.
1 miesiąc temu / ?
 
W końcu to siostry ubogich, a nie ubogie siostry : Poza tym idź precz oszczerco.
1 miesiąc temu / nick
 
Racjonalista? Hłe hłe...
1 miesiąc temu / Kasandra
 
Na ubogie to one nie wyglądają.
1 miesiąc temu / racjonalista
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.