20 grudnia 2016

Koniec bezsensownego prawa. Wycinka drzew na prywatnej działce możliwa bez zezwolenia

(fot. Przemyslaw Kozlowski / FORUM )

Sejm w ustawie o ochronie przyrody i ustawie o lasach przyjął nowe rozwiązania, które kończą koszmar właścicieli nieruchomości. Od nowego roku to właściciel działki będzie mógł decydować o losie drzew rosnących na jego posesji. Skończą się bezsensowne i długie postępowania administracyjne w sprawie wycinki i drakońskie kary de facto za swobodne dysponowanie własnym mieniem.

 

Greenpeace Polska już ogłosił, że ustawa „otwiera nowy rozdział w historii rzezi polskich drzew”. Organizacja zapomina jednak, że obecne przepisy wcale nie chronią lepiej przyrody, bo właściciele nieruchomości pragnący wyciąć rosnące na niej drzewa i tak to uczynią, bo właśnie takimi decyzjami kończą się trwające miesiącami uciążliwe postępowania. O poszanowaniu prawa własności organizacja nie wspomniała.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Obecne obowiązujące przepisy wymagają od właściciela działki wystąpienia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. W ocenie posłów PiS, autorów noweli, stanowi to „nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości”. Posłowie wskazywali też, że obecne przepisy  nie spełniają swej roli, gdyż i tak „niemal wszystkie decyzje, które wydają stosowne organy, są pozytywne i zezwalają na usunięcie drzewa i krzewu”. Efekt jest taki, że procedura tylko niepotrzebnie obciąża zarówno właścicieli nieruchomości, jak i organy administracji.

 

W myśl nowych przepisów, gminy będą mogły zrezygnować z konieczności uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w wybranych przez nie sytuacjach oraz rezygnację z opłat w niektórych przypadkach za ich usunięcie. To pozwoli gminom dostosować zakres prowadzonych postępowań do rzeczywistych możliwości i potrzeb. Gminy uzyskają także możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, co oznacza, że uzyskają realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu opłat. Sam mechanizm ustalania opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu też będzie prostszy, a z ustawy usunięty będzie obowiązek uwzględniania przy ustalaniu opłaty współczynnika lokalizacji.  Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

 

Źródło: money.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram