DZIŚ JEST:   19   LIPCA   2018 r.

Św. Symmacha, papieża
Św. Jana Plessingtona
 
 
 
 

Koniec bezsensownego prawa. Wycinka drzew na prywatnej działce możliwa bez zezwolenia

Koniec bezsensownego prawa. Wycinka drzew na prywatnej działce możliwa bez zezwolenia
fot. Przemyslaw Kozlowski / FORUM
#KARY    #DRZEWA    #GMINA    #POZWOLENIE    #NOWELA    #WYCINKA    #NOWE PRAWO

Sejm w ustawie o ochronie przyrody i ustawie o lasach przyjął nowe rozwiązania, które kończą koszmar właścicieli nieruchomości. Od nowego roku to właściciel działki będzie mógł decydować o losie drzew rosnących na jego posesji. Skończą się bezsensowne i długie postępowania administracyjne w sprawie wycinki i drakońskie kary de facto za swobodne dysponowanie własnym mieniem.

 

Greenpeace Polska już ogłosił, że ustawa „otwiera nowy rozdział w historii rzezi polskich drzew”. Organizacja zapomina jednak, że obecne przepisy wcale nie chronią lepiej przyrody, bo właściciele nieruchomości pragnący wyciąć rosnące na niej drzewa i tak to uczynią, bo właśnie takimi decyzjami kończą się trwające miesiącami uciążliwe postępowania. O poszanowaniu prawa własności organizacja nie wspomniała.

 

Obecne obowiązujące przepisy wymagają od właściciela działki wystąpienia do wójta, burmistrza, prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. W ocenie posłów PiS, autorów noweli, stanowi to „nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości”. Posłowie wskazywali też, że obecne przepisy  nie spełniają swej roli, gdyż i tak „niemal wszystkie decyzje, które wydają stosowne organy, są pozytywne i zezwalają na usunięcie drzewa i krzewu”. Efekt jest taki, że procedura tylko niepotrzebnie obciąża zarówno właścicieli nieruchomości, jak i organy administracji.

 

W myśl nowych przepisów, gminy będą mogły zrezygnować z konieczności uzyskiwania zezwoleń na usuwanie drzew i krzewów w wybranych przez nie sytuacjach oraz rezygnację z opłat w niektórych przypadkach za ich usunięcie. To pozwoli gminom dostosować zakres prowadzonych postępowań do rzeczywistych możliwości i potrzeb. Gminy uzyskają także możliwość określania stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów, co oznacza, że uzyskają realny wpływ na poziom swoich dochodów z tytułu opłat. Sam mechanizm ustalania opłaty za usunięcie drzewa lub krzewu też będzie prostszy, a z ustawy usunięty będzie obowiązek uwzględniania przy ustalaniu opłaty współczynnika lokalizacji.  Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

 

Źródło: money.pl

MA

DATA: 2016-12-20 09:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

BRAWO, ale jednak ustawa nie powinna dać szansy samorządom na podejmowanie decyzji dotyczącej MOJEJ własności. Ekolodzy powinni przeprowadzić obliczenia: 1. ile drzew nie zostało zasadzonych na prywatnej własności z powodu restrykcyjnych ustaw 2. na ilu hektarach nieużytków rolnych, pod zabudowę .. ich właściciele nie sadzą drzew, nie pozawalają rosnąć "samosiejką" ze strachu przed restrykcyjnymi przepisami 3. ile tlenu z niezasadzonych drzew zostaliśmy pozbawieni ..... wystarczą dane ogólne, bilans powinien nam dać jasną odpowiedź
ponad 1 rok temu / Waldemar - patrzący na hektary nieużytków
 
Od kilku lat walczyłem z samosiejkami na swojej posesji, żeby potem nie mieć problemu z urzędnikami i by móc swobodnie gospodarować własnością. Dziś było by wiele pięknych okazów dorosłych drzew, które padły w zalążku ofiarą bezsensownej biurokracji. To nie była ustawa o ochronie przyrody, tylko ustawa o szkodzeniu przyrodzie. Dziękuję Ustawodawcy za dobrą zmianę!
ponad 1 rok temu / bit
 
To dobry poczatek tyle ze nie do konca . Ja posadzilem drzewo na swojej dzialce i ja wylacznie mam pelne prawo do jego usuniecia . Urzedasy majac taka decyzje zrobia z tego na nowo kierat
ponad 1 rok temu / emeryt
 
POLACY PO BITWIE POD GRUNWALDEM ,SĄ NARODEM PRZEKLĘTYM PRZEZ KOŚCIÓŁ ! ! ! Ojciec Święty, żyd nie polak Jan Paweł II ,klątwy nie zdjął ! ! ! Watykan to WRÓG polaków ! ! ! 46.Lechia,-3 tys.lat historii Polski.cz.1/3.Spiskowa Historia Polski. https://www.youtube.com/watch?v=4Hq05Kvij3w&list=PLMljuBdUhXvsRJ-QD2ME1HHg7H7gaJ7fU AKOWCY strzelali do ŻOŁNIERZY NIEZŁOMNYCH którzy szli powstaniu na pomoc ! ! ! KOPERNIK był satanistą . W roku 2020 szatan zostanie zniszczony do czwartego pokolenia .Polacy ocaleją ! ! ! ! NIEBOCENTRYZM ISTAMBUŁ - to po prostu po polsku -IS TAM BUŁ - Jezus tam był . NOE , ADAM i EWA - byli polakami .Polska od Atlantyku po Ocean Spokojny .
ponad 1 rok temu / ewa
 
Wszystko zmienić żeby wszystko zostało po staremu. Tyle, że drożej - socjalizm w pigułce
ponad 1 rok temu / Jarek
 
Jeżeli gmina nadal ma decydować co mogę wyciąć i co posadzić w moim ogródku przydomowym, to najlepiej żyć w zgodzie ze sąsiadami, czyli nic się nie zmieni. Moi rodzice na swojej działce mogli wycinać własne drzewo bez ograniczenia i to za Pilsudzkiego, za Hitlera, za "Stalina"
ponad 1 rok temu / alf
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.