DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Koniczyna zielona, czyli jaka?

Koniczyna zielona, czyli jaka?
Tomasz Adamowicz / FORUM

Od wielu lat Polskie Stronnictwo Ludowe nie schodzi z głównej sceny politycznej. Swoją umiejętnością dogadania się z każdym, partia zyskała sobie nawet miano „obrotowej”. Pod nowym kierownictwem ta tradycja jest podtrzymywana. Ludowcy patrzą w przyszłość i puszczają oko do obozu rządzącego, ale nogami wciąż są w opozycji.


Taktyka PSL jest od lat niezmienna, ale też jest i skuteczna, bo pozwala na utrzymanie Ludowcom swojej reprezentacji w parlamencie. Co więcej, umiejętność wejścia w różnorakie sojusze sprawiła, że to właśnie politycy spod znaku zielonej koniczyny - najczęściej w ostatnim ćwierćwieczu - mieli okazję do tego, by współrządzić Polską.


W roli koalicjanta PSL spisuje się znakomicie, co dowodzi już tylko ostatnie osiem lat wspólnych rządów z PO. Mimo drobnych tarć, koalicja trwała niezagrożona. Teraz, kiedy trzeba było oddać władzę, Ludowcy niecierpliwie przestępują z nogi na nogę i obmyślają misterny plan, jak znowu wziąć odpowiedzialność za kraj, a przynajmniej za kilka resortów.


Bo to, że Ludowcom nie odpowiada rola opozycji znakomicie pokazuje postawa tej partii w sporze o Trybunał Konstytucyjny. PSL – tak jak za czasów koalicji z PO – niby uczestniczy w politycznych rozgrywkach głównych antyrządowych graczy, ale sama raczej nie wdaje się w awantury. PSL niby karci obóz PiS, ale równocześnie puszcza do niego oko.


Przecież to nie kto inny, jak prezes Władysław Kosiniak – Kamysz, wbrew postawie opozycyjnych liberałów, wybrał się na spotkanie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, by pokazać dobrą wolę do wprowadzenia zmian zasad funkcjonowania TK - a kto wie, może i do zmiany Konstytucji RP - równocześnie nie opuszczając szeregów opozycji. Widać, że dla Ludowców tego samego dnia PiS może być i dyktatorem, i partnerem do rozmów.


PSL zdaje się chce takim działaniem jak najdłużej zachować sobie możliwość wykonania kilku ruchów – często ideowo sprzecznych, ale przecież nie o ideę tu chodzi. Gdyby tak było, niemożliwe byłyby te wszystkie mariaże, zawierane także lokalnie. Tymczasem koniczyna nie zawsze, a może i zazwyczaj, nie jest zielona. Bywała już i czerwona, i różowa, a nawet tęczowa, jak mówiono w przypadku Olsztyna i zawieranych tam wyborczych sojuszy.


Trzeba jednak oddać, że PSL wizerunkowo dobrze radzi sobie w takich układankach. Widać też, że szumnie głoszona przez byłego prezesa PSL Janusza Piechocińskiego polityka miłości, pokoju i spokoju, padła na podatny grunt. Ta wygodna pozycja „partii neutralnej” doskonale zdawała egzamin w czasie wojenek PO-PiS. Dlaczego nie miałaby się sprawdzać, gdy zmieniły się tylko role głównych graczy?


Z punktu widzenia sprawujących władzę PSL jest dość wygodnym partnerem, bo będąc w koalicjach, skutecznie tłumi w sobie bezwzględny ciąg do zdobycia jeszcze większych wpływów. Ludowcy zwykle zaspakajają się kilkoma resortami, które mogą urządzać jak swój folwark. PSL pozwala partnerowi rządzić, ale i w razie kłopotów chętnie powie „to nie my”.


Jedno jest pewne – i pokazały to wyniki ogłoszonego przez PiS audytu – to nie PSL jest głównym, czarnym charakterem poprzednich rządów. Być może stało się tak, gdyż część brudów Ludowców udało się „wyprać” nieco wcześniej, chociażby przy okazji afery wokół Elewarru, która stała się symbolem politycznego nepotyzmu i traktowania własności państwowej jak prywatnego folwarku.


Tamte afery przycichły. Czy to oznacza, że obecnie PSL może już być postrzegane jako potencjalny koalicjant obozu władzy? Zapewne jest jeszcze na to zbyt wcześnie. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wcześniej czy później PiS dojdzie do miejsca, w którym będzie chciał zmienić Konstytucję RP, a tu będą potrzebne dodatkowe ręce do głosowania. Kto wie jaka będzie ich cena? I czy koniczyna chciałaby być tym razem nawet nie tyle co zielona, co biało-czerwona.Marcin Austyn 


DATA: 2016-06-09 08:18
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Koniczyna jest zielona,tylko tytuł wpisu nijaki.Niedostateczny, dla redaktora Marcina z j.polskiego.
ponad 3 lata temu / stan
 
PSL,to komunistyczni zdrajcy,Juz niedlugo znikna z firmamentu partii POlitycznycyh rzaem z PO i cala reszta lewizny.
ponad 3 lata temu / kicks
 
@Polak. Zgadza się - pół roku minęło i tylko trwa walka na słowa a winnych brak. CO Z USTAWĄ 1066!!!!! Jeszcze nie udało się tej ustawy usunąć, a już Dr. Kękuś donosi o podpisaniu kolejnej tego typu przez rząd PiS. Trudno w to uwierzyć, mam nadzieję, że to jakieś nieporozumienie: ( Dr Zbigniew Kękuś: szykują Polakom Holocaust jeszcze w tym roku) Link z YT.
ponad 3 lata temu / Drwal
 
Mam w rodzinie niestety działaczy z psl, którzy choć nie mają kwalifikacji i wyższego wykształcenia, ale dzięki znajomościom w psl dostali pracę w urzędzie marszałkowskim i widzę właśnie, że ostatnio zaczęli chwalić pod niebiosa rządzący krajem PIS, a wyrzucać pomyje na PO, twierdzą, że wszystkiemu złemu, co się stało w kraju jest winna tylko i wyłącznie PO ot teraz podlizują się do PIS, żeby nadal pracować bez kwalifikacji i odpowiedniego wykształcenia w urzędzie marszałkowskim, gdzie zajmują się funduszami unijnymi, o których nie ma zielonego pojęcia.
ponad 3 lata temu / młoda
 
To nie jest PSL a ZSL, co widać, słychać i czuć! Pomieszanie pojęć to pierwszy krok do "piekła". Skandalem jest zaakceptowanie "ochrzczonych ludożerców",którzy nie zmienili swoich upodobań "kulinarnych" jeno tytulaturę.
ponad 3 lata temu / agricola
 
Widać że wszystko wraca do starego układu.Afery przycichły, nikt nie siedzi w kryminale, więc pora na rządzenie Polską !
ponad 3 lata temu / Polak
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.