DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Kongres „Dla Polski i cywilizacji chrześcijańskiej”. Powstaje forum opinii katolickiej

Kongres „Dla Polski i cywilizacji chrześcijańskiej”. Powstaje forum opinii katolickiej

Katolicka większość w Polsce nie ma adekwatnej reprezentacji w opinii publicznej. Głosy ludzi wierzących są rozproszone i nie brzmią dość donośnie. Wiele kwestii społecznych rozstrzyganych jest przez rządzących w sposób szkodliwy dla rodziny, życia i moralności dlatego, że nie natrafia na skuteczny opór. Politycy i środki przekazu ignorują postulaty katolików bo ci są bierni, podzieleni i słabo zorganizowani. By zmienić ten stan rzeczy zrodziła się idea zintegrowania środowisk wiernych nauczaniu Kościoła w postaci Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego „Dla Polski i cywilizacji chrześcijańskiej”.


Pierwszy Kongres odbył się jesienią w Warszawie. Ważną dla niego inspiracją stała się przypadająca w bieżącym roku 1050. rocznica Chrztu Polski. W uroczystość świętego Józefa, 19 marca, przedstawiciele katolickich ruchów, stowarzyszeń, fundacji i mediów spotkają się znowu, tym razem w stolicy Wielkopolski. Przyjmą program działania w postaci Karty Poznańskiej, nad którą prace właśnie trwają.

 

Projekt dokumentu określa priorytety środowisk chcących mówić wspólnym głosem w istotnych kwestiach cywilizacyjnych, moralnych, kulturowych. W pracach bierze udział kilkadziesiąt podmiotów. - Potrzebne jest forum, na którym opinia katolicka będzie wypowiadać swoje postulaty w sposób merytoryczny – mówi Marek Jurek, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia, prezes Prawicy Rzeczypospolitej i europoseł. W niedługim czasie Kongres przerodzi się w stałe forum współpracy. Uczestnicy formułować będą idee, postulaty i stanowiska. To istotne tym bardziej, że nasze państwo czekają najprawdopodobniej kolejne naciski międzynarodowe, w związku ze zmianą władzy oraz podjętymi próbami naprawy państwa, przynajmniej w niektórych sferach. – Atak na Polskę dopiero się zaczyna. Musimy przygotować na to opinię publiczną – dodaje Marek Jurek, w Parlamencie Europejskim świadek wielu aktów politycznej agresji wobec Węgier, które oparły swoje prawa na aksjologii chrześcijańskiej i w wielu kluczowych tematach stosują politykę odmienną od oczekiwań międzynarodowych potęg.

 

– Świat polityki traktuje często nasze oczekiwania jako nieistotne albo nie na czasie – zwraca uwagę Marian Piłka, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej. – Rocznica wydarzeń, które ukształtowały nasz naród są okazją, by pokazać, czym tak naprawdę jest Polska. Póki co, na arenie europejskiej to czterokrotnie mniejsze pod względem ludnościowym Węgry definiują postulaty chrześcijańskie.


Kulturowe wyzwanie

Piotr Zajkowski z portalu niedlagender.pl jest zdania, iż w naszym kraju zwarta, zorganizowana katolicka opinia społeczna faktycznie nie istnieje. Wielu wierzących prosto z kościoła idzie na wybory by zagłosować na partie wrogie porządkowi moralnemu. Kolejne antycywilizacyjne ustawy przechodziły przez parlament i biurko prezydenta bez zdecydowanego oporu ze strony nominalnych katolików. – Dziesięć przykazań stało się dziesięcioma faszyzmami, siedem grzechów głównych – siedmioma cnotami. Polacy nie czują się suwerenami we własnym kraju. Bez wytworzenia wspólnej, katolickiej opinii będziemy mówić pojedynczymi głosami, jeśli w ogóle dopuszczą nas do dyskusji – podkreśla. Według Piotra Zajkowskiego, Kościół porzucił pracę nad kulturowym formowaniem ludzi. Katolicy nie mają też odpowiedniej bazy materialnej dla swoich działań. Za to dysponująca potężnymi zasobami finansowymi lewica dyktuje, jak ma myśleć polskie społeczeństwo. Również kryzys demograficzny, który znajdzie się pośród kluczowych tematów podejmowanych na marcowym Kongresie, jest niczym innym jak efektem przegrywanej wojny kulturowej.

 

Z diagnozą braku katolickiej opinii w naszym kraju polemizuje Paweł Milcarek, redaktor naczelny kwartalnika „Christianitas”. Uważa on, że przeciwnicy chrześcijan w sporze cywilizacyjnym, chociaż potężni, sami „doceniają” fakt, że nie czują się w Polsce jak u siebie. Jednak pojedyncze głosy ze strony wierzących nie niosą za sobą efektu w postaci zsynchronizowanych stanowisk i działań. Część spośród katolików adaptuje się do środowisk wrogich Kościołowi, przyjmując narzucane im przekonanie, że nie powinni odgrywać poważnej roli. Zbyt często zamiast oddziaływać na partie po to, by realizowały one ich postulaty, sami stają się „agentami wpływu” polityków we własnych środowiskach. – Niezbędna jest suwerenność opinii katolickiej wobec gry partyjnej – podkreśla Paweł Milcarek.

 

Profesor Bogdan Chazan przekonuje natomiast, iż wierzący powinni być aktywni i otwarci na inne środowiska. Muszą wychodzić poza własne kręgi, starać się angażować kolejne osoby i grupy do działalności na rzecz dobra.

 

Pora przywrócić naturalny ład

Projekt Poznańskiej Karty Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego podkreśla m.in. konieczność oparcia ładu społecznego na naturalnych wartościach moralnych i otwarcia go na Ewangelię. Trwającą walkę cywilizacji życia z kontrkulturą śmierci określa jako „najważniejszą płaszczyznę dzisiejszej polityki”. Dokument wskazuje, iż w ostatnich latach rządzący lekceważyli polski dorobek legislacyjny w zakresie życia i rodziny. Obowiązkiem władz RP jest więc przywrócenie porządku prawnego i moralnego w tych dziedzinach. „Czynnikiem destrukcji naturalnego ładu są dziś również instytucje Unii Europejskiej. (…) W tych warunkach szczególnym zadaniem Państwa Polskiego jest udzielanie wsparcia wszystkim tym środowiskom, które – zwłaszcza w krajach zachodnich – przeciwstawiają się cywilizacji śmierci. Polska powinna aktywnie kształtować opinię chrześcijańską w Europie” – czytamy w dokumencie, który odnosi się m.in. także do kwestii wielokulturowości, imigracji i wolności gospodarczej. 

 

Na marcowym Kongresie, oprócz reprezentantów wielu organizacji polskich, pojawią się także goście zagraniczni, m.in. z Białorusi, Węgier i Holandii.

 

 

 

RoM

  

 


DATA: 2016-02-29 09:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Marek Jurek, Bogdan Chazan, Paweł Milcarek to jest konkret :D
ponad 4 lata temu / Krzychu
 
Gorąco popieram. Bazą dla tej działalności powinno być Dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia.
ponad 4 lata temu / Emanuel Czyżo
 
Mam nadzieję , że katolicy na tym forum nie będą jak strusie chować głów w piasek i będą obnażać prawdę o grzechach i występkach fałszywych ideologii i nieprzyjaznych katolicyzmowi cywilizacji jak cywilizacja turańska, bizantyjska czy żydowska.
ponad 4 lata temu / z nadzieją
 
Kongres oczywiście jak najbardziej tak - świetna rzecz i budująca; ale co pomiędzy poszczególnymi kongresami? moim zdaniem świetnie wpisuje się w to "Kościół-Szkoła-Strzelnica-Mennica" - ruch p. Grzegorza Brauna; ale cosik cicho o nim w powyższym artykule; przypadek, przeoczenie? miejmy nadzieję, że nie jest to kolejny podział po prawej stronie społeczeństwa, który skrzętnie zostanie wykorzystany, przede wszytskim, przez pseudoprawicę; bo lewica tylko czeka na (lub inspiruje) takie ruchy na prawicy;
ponad 4 lata temu / JARO
 
no to chyba już było, a ciąg dalszy 19 marca
ponad 4 lata temu / @booo
 
Cudownie, ale kiedy i gdzie się odbędzie?
ponad 4 lata temu / filipinek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.