DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

Kongregacja Nauki Wiary wyjaśnia: Interkomunia jest obecnie niemożliwa

Kongregacja Nauki Wiary wyjaśnia: Interkomunia jest obecnie niemożliwa
Kard. Luis Ladaria Ferrer, fot. Tony Gentile, Reuters/FORUM

Stolica Apostolska zabrała głos w sprawie interkomunii. Kongregacja Nauki Wiary wydała dokument, w którym zaznacza, że zgoda na przyjmowanie Ciała Chrystusa przez protestantów jest obecnie niemożliwa. To reakcja na zapowiedź przewodniczącego Episkopatu Niemiec, który chciałby wprowadzić interkomunię w swoim kraju już w przyszłym roku.

 

Na początku września przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie w Niemczech interkomunii. Hierarcha zadeklarował, że już wiosną roku 2021 w jego kraju wejdą w życie nowe rozwiązania, które pozwolą protestantom na przyjmowanie Ciała Chrystusa, a katolikom na pełny udział w ewangelickiej Wieczerzy. Bätzing wyjaśnił, że to zostać dokonane na gruncie dokumentu, jaki jesienią roku 2019 opracowała grupa katolickich i protestanckich teologów.

 

O pomyśle Bätzinga i jego możliwych konsekwencjach szerzej pisał Paweł Chmielewski w tekście Interkomunia, Luter i Bätzing Niemcy postanowili zakończyć reformację.

 

Okazuje się jednak, że Stolica Apostolska nie zgadza się na ten koncept. Specjalny dokument wydała właśnie Kongregacja Nauki Wiary, którą od 2017 roku kieruje kard. Luis Ladaria Ferrer. Kongregacja skierowała swoje pismo osobiście do bp. Georga Bätzinga. Pisze w nim, że różnice między rozumieniem Eucharystii oraz posługi kapłańskiej przez katolików i protestantów są dziś ogromne, a to oznacza, że interkomunia jest niemożliwa. Kongregacja napisała też, że wykluczone jest podejmowanie przez poszczególne osoby indywidualnej decyzji sumienia w sprawie interkomunii.

Watykan zwraca też uwagę na wymiar ekumeniczny sprawy interkomunii; dopuszczenie protestantów do Eucharystii oznaczałoby wywołanie bardzo poważnych trudności w dialogu z prawosławiem - i to nie tylko w Niemczech. Stąd niemiecka decyzja o interkomunii miałaby negatywny wpływ na cały Kościół.

 

Kongregacja podkreśla ponadto, że w niemieckich dokumentach przygotowawczych do interkomunii nie docenia się siły związku między Eucharystią a przynależnością do Kościoła katolickiego. Kongregacja powołuje się na jednoznaczne nauczanie Soboru Watykańskiego II, które, zgodnie z Tradycją Kościoła, wyklucza interkomunię. Wreszcie Kongregacja zauważa, że problematyka Eucharystii, zwłaszcza kwestii realnej obecności oraz jej ofiarnego charakteru, wymaga dalszego pogłębiania teologicznego, podobnie jak zagadnienia kapłaństwa.

 

Nie wiadomo, jaka będzie niemiecka reakcja na dokument z Watykanu. Prawdopodobnie sprawa będzie szczegółowo dyskutowana podczas spotkań między przedstawicielami Kongregacji Nauki Wiary oraz niemieckiego Episkopatu.

 

W 2018 roku po długich rozmowach między Watykanem a Niemcami w RFN wydano nieformalne wytyczne, które pozwalały na udzielanie Komunii świętej protestantom żyjącym w związku małżeńskim z katolikiem. Wytyczne miały osobistą aprobatę papieża Franciszka. Już wówczas jednak Kongregacja Nauki Wiary przestrzegała przed nadawaniem temu jakiejkolwiek formy prawnej, podnosząc te same argumenty, co dzisiaj: różnic w rozumieniu Eucharystii i kapłaństwa, relacji między Eucharystią a przynależnością do Kościoła, dialogu z prawosławiem.

 

Pach


DATA: 2020-09-21 16:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli> NIE MOŻNA
1 miesiąc temu / iskierka
 
"zgoda na przyjmowanie Ciała Chrystusa przez protestantów jest obecnie niemożliwa" I tu akcent na słowo OBECNIE. Druga kwestia czy niemiecki episkopat się tym przejmie. Od dawna żyje on jakby w jakimś innym wymiarze
1 miesiąc temu / Babcia
 
?Jeśli> NIE MOŻNA
1 miesiąc temu / iskierka
 
Co robić? - to samo co zawsze, gdyby tylko jednego Biskupa Papież obłożył klątwą i to uroczystą, było by tak jak z Cesarzem Henrykiem, w worku na śniegu klęczał dwa tygodnie. Papież też popełnił błąd, i uchylił kare zamiast uczynić to warunkowo, do czasu kiedy znowu podniesie rękę bluźnierczą na Kościół Święty, no i właśnie, jak Niemiec, to zrobił, umocnił władzę i ruszył na Rzym szukać zemsty za upokorzenie - oto Niemcy właśnie! Nigdy nie stanęli w obronie Papieża, zawsze był w szeregach najeźdźców, a nie po stronie obrońców i to nigdy wtedy, gdy byli w mniejszości. Bluźnierca musi być ogłoszony potępionym, bo będziemy winni jego potępienia, utwierdzając go w błędach!
1 miesiąc temu / AndrzejBR
 
... jest OBECNIE niemożliwa. Skoro tak, to dziękuję, wszystko jasne.
1 miesiąc temu / Ruben
 
Niemiecki biskup udzielając świętokradczej komunii osobom n iewierzącycm a takimi sa z punktu widzenia KPK protestanci bierze na siebie potworne brzemię grzechu cudzego. Juz mi go żal. Trochę.
1 miesiąc temu / Hanys
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.