DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Konflikt palestyńsko-izraelski wejdzie w nową fazę? Netanjahu prognozuje koniec świata jaki znamy

Konflikt palestyńsko-izraelski wejdzie w nową fazę? Netanjahu prognozuje koniec świata jaki znamy
Benjamin Netanjahu. FOT.Krystian Maj/FORUM

Dyplomaci z 70 państw wezwali w Paryżu do pilnego uregulowania relacji palestyńsko-izraelskich, obawiając się eskalacji napięcia i otwartej wojny. Po paryskiej konferencji poświęconej konfliktowi na Bliskim Wschodzie premier Izraela Benjamin Netanjahu stwierdził, że to „ostatnie tchnienie wczorajszego świata”.

 

W niedzielę przywódcy i dyplomaci siedemdziesięciu państw zgormadzeni w Paryżu w celu omówienia konfliktu palestyńsko-izraelskiego podpisali deklarację, stanowczo wzywając Izrael i administrację USA do ożywienia prac nad rozwiązaniem sporu. Podkreślili, że musi powstać niezależne państwo palestyńskie.

 

Deklaracja podpisana podczas zamknięcia bliskowschodniej konferencji pokojowej w Paryżu wzywa obie strony sporu do „oficjalnego potwierdzenia swojego zaangażowania na rzecz rozwiązania dwupaństwowego”. Uczestnicy konferencji przestrzegli przed podjęciem jednostronnych działań, które mogłyby zaszkodzić negocjacjom pokojowym. W deklaracji wyraźnie pobrzmiewa krytyka izraelskiego osadnictwa w Jerozolimie.

 

Palestyńczycy z zadowoleniem przyjęli deklarację. Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu nie krył swojego poirytowania paryską inicjatywą wskazując, że konferencja została zorganizowana za plecami Izraela, aby zmusić Tel Awiw do przyjęcia warunków godzących w narodowe interesy Żydów.

 

Organizatorzy bezprecedensowego spotkania podkreślili, że było ono konieczne, by utrzymać nadzieję na „rozwiązanie preferowane przez społeczność międzynarodową”, to jest, by na spornych terenach istniały dwa państwa: Izrael i Palestyna.

 

Wielu członków koalicji Netanjahu chce zrezygnować z rozwiązania dwupaństwowego. Niektórzy politycy wprost nawołują do aneksji Zachodniego Brzegu.

 

Sekretarz Stanu John Kerry, który jest coraz bardziej krytyczny wobec Netanjahu, reprezentował USA podczas rozmów i bronił rozwiązania dwupaństwowego. Odrzucił izraelską krytykę konferencji, mówiąc, że koncepcja dwupaństwowego rozwiązania obecnego konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami jest „zagrożona” i musi zostać wzmocniona. – Biorąc pod uwagę, jak wszędzie mają się rzeczy i w jakim kierunku to zmierza, jest to szczególnie ważne – podkreślił.

 

Kerry odniósł się do szeroko dyskutowanej w USA kwestii przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do spornej Jerozolimy. Z taką propozycją wyszedł m.in. Donald Trump. Sekretarz Stanu USA jest temu zdecydowanie przeciwny. – To nie jest właściwy czas. Uważamy, że jest to niewskazane – mówił. Kerry wielokrotnie krytykował budowę osiedli żydowskich na terytoriach okupowanych przez Izrael.

 

Rzecznik izraelskiego MSZ Emmanuel Nachszon pomniejszał znaczenie konferencji niedzielnej, wskazując, że „to wielkie show nie zastąpi bezpośrednich negocjacji między stronami”.

 

Prezydent Francji Francois Hollande uznał konieczność bezpośrednich rozmów między Izraelczykami i Palestyńczykami. Dodał jednak, że „świat nie może i nie powinien rezygnować ze status quo co do rozwiązania dwupaństwowego”.

 

Na konferencji w Paryżu pojawili się dyplomaci i przywódcy z całej Europy, Bliskiego Wschodu i innych regionów, jak również z ONZ, Ligi Arabskiej i innych organizacji międzynarodowych.

 

Hollande przestrzegał przed agresją ekstremistów i „pogrzebaniem” nadziei na pokój między Żydami a Palestyńczykami w związku z kontynuacją budowy żydowskich osiedli na terytorium palestyńskim. Wezwał dyplomatów do wspierania wysiłków pokojowych poprzez zachęty ekonomiczne dla Izraelczyków i Palestyńczyków.

 

Główny palestyński przedstawiciel we Francji ostrzegł administrację Trumpa, by nie „lekceważyła” orędzia pokojowego konferencji i uchwały ONZ z zeszłego miesiąca potępiającej budowę osiedli na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

 

Salman Elherfi w rozmowie z Associated Press podkreślił, że „opcja dwóch państw nie jest marzeniem jednego kraju, ale jest w interesie całego świata”. Palestyńscy urzędnicy mają  nadzieję, że konferencja pomoże im w wynegocjowaniu korzystnych warunków podziału Jerozolimy i doprowadzi do wstrzymania budowy izraelskich osiedli.

 

Francja, a także przedstawiciele innych krajów obawiają się, że administracja Trumpa może wywołać nowe napięcia w regionie poprzez zaakceptowanie osiedli na ziemi palestyńskiej i przeniesienie ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy.

 

W Paryżu nie pojawił się ani szef rządu Izraela, ani też palestyński prezydent Mahmud Abbas, który w ostatniej chwili zmienił plany.

 

Benjamin Netanjahu powiedział, że spotkanie ma niewiele wspólnego z promowaniem pokoju i jest „ostatnim tchnieniem wczorajszego świata”. W poniedziałek rozpoczynając posiedzenie rządu mówił: Jutrzejszy świat będzie inny. I to już za niedługo.

 


Źródło: timesofisrael.com, cnsnews.com

AS
  


DATA: 2017-01-17 10:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Lukasz-obyś był prorokiem(z tym Twoim 10 lat).
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
Ktos napisał, ze To już się dzieje, zgadzam się, faktycznie, za 10 lat może dojść do jakiejs koalicyjnej wojny z Izraelem, i wiemy co po tym. Kto ma oczy do patrzenia, niech zobaczy...Paruzja jest blisko.
ponad 3 lata temu / Lukasz
 
Kurczę, to naprawdę już się dzieje...
ponad 3 lata temu / AnnaN
 
Módlmy się i wspierajmy pokój w Ziemi Świętej.
ponad 3 lata temu / Katolik
 
Chruszczow
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 
Pamiętacie jak w podobnych okolicznościach,sowiecki wysoki urzędnik (co za pamięć że uciekło mi to nazwisko-może ktoś przypomni)kilkadziesiąt lat temu uderzył butem w stół?Wtedy też miała wybuchnąć wojna światowa która miała zmieść świat.Na szczęście prawie natychmiast na syberii wydarzyła się katastrofa poważnie osłabiająca arsenał sowiecki i z walenia butem o stół wyszły jaja.W Bogu nadzieja że i tym razem tak będzie ,bo jeśli nie,to "najwspanialsze wojsko na świecie"pani premier już przywitała.
ponad 3 lata temu / Hugon de Payns
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.