DZIŚ JEST:   18   SIERPNIA   2019 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Heleny, cesarzowej
Bł. Sancji Janiny Szymkowiak
 
 
 
 

Konflikt między Marokiem a Rosją - chodzi o unijne regulacje środowiskowe

Konflikt między Marokiem a Rosją - chodzi o unijne regulacje środowiskowe
zjęcie ilustracyjne. źródło: Pixabay.com

UE rozważa wprowadzenie regulacji ekologicznych na import wykorzystywanych w rolnictwie fosforytów. Na ich wdrożeniu skorzystałaby Rosja, a straciły kraje północnej i zachodniej Afryki. Według doniesień medialnych doszło do sporu, a obydwie jego strony prowadzą działania lobbingowe w Brukseli. 

 

Bruksela zamierza ograniczyć import kadmu (szkodliwej substancji występującej w fosforytach).  Doszło do konfliktu między Marokiem (dostarczającym większość fosforytów do Europy), a Rosją (posiadającą fosforany z małym udziałem kadmu). W pochodzących z Maroka fosforytach znajduje się duża ilość kadmu.

 

Rosja i Maroko mają więc sprzeczne interesy w sprawie europejskich uregulowań. Zdaniem portalu Politico obydwa kraje rozpoczęły konkurencyjne działania lobbyngowe w Brukseli.

 

Fosforyty wykorzystywane jako nawóz. Obecnie około 70 procent europejskiego importu tego materiału pochodzi z krajów takich jak Maroko, Tunezja, Algieria, Togo i Senegal. Unia Europejska jest więc uzależniona od importu zanieczyszczonych kadmem fosforytów z Północnej i Zachodniej Afryki. Jeśli w UE wdrożone zostaną ograniczenia dotyczące importu kadmu, to rolnicy z krajów UE zaczną prawdopodobnie sprowadzać (zawierający mniej kadmu) fosforan z Rosji.

 

Jak podaje portal Politico doszło do konfliktu nie tylko między Rosją a niektórymi krajami afrykańskimi, lecz również między poszczególnymi państwami UE.

 

Źródło: politico.eu

mjend


DATA: 2018-10-22 14:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Powinno być miejsce na rynku dla obydwu stron.
9 miesięcy temu / Sal
 
Od nie określonych ilości kadmu w glebach bardziej obawiałbym się ewidentnie szkodliwych herbicydów typu "roundap" używanych przy produkcji żywności GMO - zabijających zarówno pszczoły jak i człowieka.
9 miesięcy temu / Obserwator
 
Jakoś do tej pory gleby nie zostały zatrute kadmem - ciekawe, co? Mało tego, zawartość kadmu w glebach systematycznie spada, mimo, że stosuje się "kadmowe" nawozy. Więc może lepiej nie zabierać głosu nie wiedząc, o czym się pisze.
9 miesięcy temu / @republikanin
 
puenta? kadm jest toksyczny, a ruski jest też toksyczny. wystarczy? a banany z byłych kolonii francuskich mają właściwą krzywiznę, winniczek to ryba, a marchewka to owoc ziemny.
9 miesięcy temu / niunia jewropejsata
 
Tak to jest, jeśli importem i regulacjami środowiskowymi zajmują się państwa. Albo wciskają wszystkim produkty gorszej jakości albo uzależniają całe narody od jakiegoś państwowego dostawcy (tu Rosji). Tak to również jest, jak eksportem jakiegoś produktu zajmują się państwa, np. Rosja. Rodzi to groźny lobbing polityczny oraz manipulacje cenowe oraz dostawowe na kontynentalną skalę.
9 miesięcy temu / aaa
 
Jeśli to prawda z tym zanieczyszczeniem, to chyba dobrze? Czy też lepiej na złość Rosji zatruć sobie gleby?
9 miesięcy temu / Republikanin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.