DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Konfident UB jednak będzie patronem literatów

Konfident UB jednak będzie patronem literatów
FOT. FILIP KLIMASZEWSKI/FORUM

Fundacja Wisławy Szymborskiej będzie przyznawać Nagrodę im. Adama Włodka. Informacje o współpracy Włodka z Urzędem Bezpieczeństwa ujawnił Maciej Gawlikowski, który podkreślał, że „poeta, który wydał mniej tomików niż kolegów Urzędowi Bezpieczeństwa” nie może być wzorem dla kolejnych pokoleń. Jedynym organizatorem i fundatorem nagrody pozostaje Fundacja Wisławy Szymborskiej.


Nagroda im. Włodka przyznana zostanie za najlepszy projekt pracy literaturoznawczej lub literackiej. Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 października, rozstrzygnięcie nastąpi 15 stycznia 2015 roku. Fundacja tłumaczy decyzję chęcią wykonania testamentu Wisławy Szymborskiej – mimo ujawnienia informacji o współpracy Włodka z Urzędem Bezpieczeństwa.


Protest przeciwko honorowaniu konfidenta doprowadził do zawieszenia przyznawania nagrody. Z inicjatywy wycofał się wówczas Instytut Książki.


Adam Włodek (1922-1986) – poeta tłumacz i redaktor, pracował m. in. dla „Dziennika Polskiego”, był też redaktorem „Dziennika Literackiego”. W latach 1948-1954 mąż Wisławy Szymborskiej, od roku 1950 członek PZPR. Był nie tylko zaangażowanym komunistą, ale i współpracownikiem UB. Donosił m. in. na Macieja Słomczyńskiego, przekazując informacje pozyskane samodzielnie, przez żonę „Wisławę Szymborską - Włodkową, również członka Partii i literata” i „Sławomira Mrożka, kandydata Partii i literata” – jak można przeczytać w liście zaadresowanym do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie.


- Szymborska najprawdopodobniej nie wiedziała nic o konfidenckiej przeszłości byłego męża. Wszystko na to wskazuje. Po moim filmie, w którym pokazałem donosy, otoczenie Szymborskiej zdecydowało, że w myśl zasady „po co babcię denerwować”, nic jej nie powiedzą – mówił Maciej Gawlikowski w rozmowie z portalem wnas.pl.Źródło: wpolityce.pl, wnas.pl

mat


DATA: 2014-06-17 11:38
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To będzie nagroda literacka za ładnie i skutecznie napisany donos
ponad 6 lat temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.