DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Konferencja w Sejmie o potrzebie wolnej niedzieli

Konferencja w Sejmie o potrzebie wolnej niedzieli

Jako ludzie wierzący nie możemy być obojętni na to, że pracodawcy uniemożliwiają uczestnictwo w praktykach religijnych pracownikom, szczególnie w wielkich placówkach przemysłowych – uważa poseł Henryk Kowalczyk, sekretarz parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Dziś w Sejmie odbyła się konferencja pt. „Wolnej Niedzieli”. Przedstawiciele środowisk katolickich rozmawiali m.in. o tym, jak ważna dla zdrowego funkcjonowania rodzin jest wolna niedziela, przedstawili także racje na rzecz prawnej ochrony tego dnia.

 

Poseł przedstawił tekst wspólnego stanowiska uczestników konferencji. Propagatorzy „Wolnej niedzieli” odwołują się w nim do aspektów gospodarczych, ekonomicznych, mówią też o dobru polskiej rodziny. Ustosunkowują się do przeciwników zakazu handlu w niedzielę i argumentów ekonomicznych.

 

Poseł Kowalczyk przywołał badania handlu przeprowadzone podczas tegorocznego weekendu obejmującego Święto Trzech Króli. Według tych danych sprzedaż w piątek i sobotę, 4 i 5 stycznia bieżącego roku, łącznie była większa niż przed rokiem w dniach 4, 5 i 6 stycznia. – To pokazuje, że wzrost gospodarczy nie zależy od tego ile dni sprzedajemy, ale od poziomu konsumpcji, a ten rośnie wraz z dniami wolnymi od pracy. Dlatego zupełnie niezrozumiałe są te argumenty ekonomiczne, które mówią, że gdy wprowadzimy wolną niedzielę wzrośnie bezrobocie i spadnie rozwój gospodarczy – tłumaczył Kowalczyk.

 

Hanna Szydełko, prezes krajowego Instytutu Akcji Katolickiej podkreśliła, że wolna niedziela to ważny temat, do którego przeciwnicy handlu w niedzielę będą wracać dopóki nie osiągną celu. – Dla nas, osób wierzących, jest to bardzo ważne, bo trzecie przykazanie Dekalogu zobowiązuje nas do świętowania niedzieli – stwierdziła.

 

Większość osób zatrudnionych w handlu to osoby wierzące, które zmuszane do pracy nie mogą zgodnie z własnym sumieniem przestrzegać przykazań – mówiła Szydełko.– Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy są wierzący i nie dla każdego dekalog jest ważny. Dlatego zwracamy też uwagę na społeczny aspekt tego zagadnienia – dodała.

 

Prezes Akcji Katolickiej wskazywała, że ok. miliona osób w naszym kraju jest zatrudnionych w handlu, z czego większość to kobiety, które nie mogą przez to spędzić tego dnia z rodziną. – Oddanie innego dnia w zamian nie jest rozwiązaniem, które moglibyśmy zaakceptować. W innym dniu współmałżonek jest w pracy, dzieci w szkole i z całą pewnością nie służy to wzmacnianiu więzi w rodzinie – podkreślała na konferencji Szydełko.

 

Wolnej niedzieli chcą także członkowie Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji, podkreślił, że mają moralny obowiązek, aby o tym mówić, bo to "Solidarność" walczyła o demokrację i wolny rynek. – Nie chcemy takiego wolnego krwiopijczego rynku, kapitalizmu bez ludzkiej twarzy, a on tak teraz wygląda. Wolna niedziela to nic innego jak poprawa warunków pracy. Jestem przekonany, że to się uda, że będziemy mieli wolną niedzielę – mówił Bujara.

 

W propagowanie niedzieli jako dnia wolnego od pracy od wielu już lat aktywnie włącza się Ruch Światło-Życie, m.in. poprzez przeprowadzoną w 2006 roku ogólnopolską akcję „Świętować niedzielę”. Przypomniała o niej Mirosława Chmielewicz reprezentująca Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. – Pragniemy odzyskać niedzielę, bo to jest prawo każdego człowieka, niezależnie od światopoglądu. Myślimy o dzieciach, które muszą świętować bez jednego czy obojga rodziców – mówiła Chmielewicz.

 

O znaczeniu niedzieli od ponad dwóch lat przypomina Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli. – Staramy się pokazywać jak ważna jest niedziela. Będziemy czynić wszystko, żeby niedziela była pierwszym świętym dniem tygodnia, tak jak to jest w zamyśle Bożym – zapewnił ks. Bogusław Wolański.

 

Do sejmu trafił już projekt postulujący zakaz handlu w niedzielę. Podpisali go posłowie różnych ugrupowań politycznych.

 

W dzisiejszej konferencji uczestniczyli: Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka w Polsce, NSZZ Solidarność, Ruch Światło-Życie oraz legnicki Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli.

 

Źródło:KAI

pam


DATA: 2013-10-25 17:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie można obwiniać kiepskich kaznodziejów o to, że ich słaba katecheza dała pracujące niedziele. Nie usprawiedliwiam w tym momencie kiepskich kazań. Jeśli miałem dajmy na to kiepskiego instruktora nauki jazdy i będąc już kierowcą bazuję tylko na tych kiepskich lekcjach, to daleko nie zajadę i wykroczenia drogowe będą moją winą, a nie tamtego instruktora. Mówiąc o nauce Kościoła mam na myśli nie nauczanie ludzi przez księży, tylko całe bogactwo mądrości Kościoła. Jeśli mi zależy, to nie poprzestanę na katechezie z podstawówki i kazaniach, tylko będę szukał pogłębienia i wiary i wiedzy. Jeśli ktoś zakpił w podstawówce z Dekalogu i pozostał na takim poziomie, to nie jest to wina kazań o niczym. Ile razy odwiedzasz Chrystusa na Mszy świętej, czy adoracji? Tu jest mądrość. I nie trzeba mieć tytułów naukowych.
ponad 6 lat temu / Christophoros
 
@Christophoros.Przede wszystkim z nauką Kościoła.U większości nauka kończy się na niedzielnych kazaniach , które są przeintelektualizowane albo nieprzygotowane i "o niczym".
ponad 6 lat temu / cynik
 
Te zakupy w wolne dni, to m.in. efekt tego równouprawnienia, tj. pracy kobiet na 2 etaty i braku czasu. A sieci sklepów z tego korzystają i handlują.
ponad 6 lat temu / on
 
Raczej cieniutko z ludziskami, a nie z nauką Kościoła.
ponad 6 lat temu / Christophoros
 
Warto wiedziec, ze niektore z ugrupowan chrzescijanskich uwazaja obchodzenie dnia swietego w niedziele, a nie Sabat, za smiertelny grzech. Podkreslaja, ze Kosciol katolicki zmienil Dekalog, pozbywajac sie jednego przykazania, a inne dzielac na dwa - tym samym stajac sie wielkim bluznierca przeciwko Bogu. Rzadowe ustawy chroniace wolnej niedzieli grupy te uznaja za oznake bliskiego konca - zapowiedz kary Bozej. Dyskusja o wolnej niedzieli jest niepelna bez wyjasnienia tych kwestii. Katolik powinien byc ich swiadom i powinien wiedziec, jak odpowiadac na zarzuty.
ponad 6 lat temu / DM
 
A ludziska po komunii prosto z kościoła walą na zakupy do marketów.Coś cieniutko z tą nauką Kościoła.
ponad 6 lat temu / cynik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.