DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Konferencja prasowa w Watykanie: padały dociekliwe pytania o celibat

Konferencja prasowa w Watykanie: padały dociekliwe pytania o celibat
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni potwierdził, że adhortacja posynodalna Querida Amazonia stanowi element Magisterium Kościoła. Z kolei dokument opublikowany po tym synodzie do Magisterium nie należy. Przedstawiciele Watykanu odpowiadali na dociekliwe pytania dziennikarzy na środowej konferencji w Watykanie.

 

Jak przypomina portal Life Site News, dokument posynodalny uzyskał poparcie 2/3 ojców synodalnych i zaproponował święcenia kapłańskie dla żonatych mężczyzn. Deklarowany cel stanowiła poprawa dostępu do Eucharystii w regionie Amazonii.

 

Kardynał Michael Czerny sekretarz specjalny synodu amazońskiego stwierdził, że różne propozycje zawarte w dokumencie posynodalnym „pozostają na stole” oraz że papież „zachęca Kościół w Amazonii i Kościół wszędzie” „aby stosować je, uwzględniając rzeczywistość w jakiej się znajdują”.

 

Rzecznik Watykanu Matteo Bruni stwierdził natomiast, że adhortacja apostolska należy do Magisterium (co oznacza, że katolik powinien ją uznawać), a wspomniany wcześniej dokument posynodalny już nie. Z kolei sekretarz generalny synodu biskupów kardynał Lorenzo Baldisseri powiedział, że adhortacja Querida Amazonia nie zajmuje się przyjęciem lub odrzuceniem dokumentu posynodalnego.

 

Matteo Bruni stwierdził, że synod dotyczył ewangelizacji, oraz że nie wszystkie propozycje go dotyczące znalazły się w adhortacji apostolskiej. Dodał, że dokument posynodalny jest cenny, jednak nie staje się elementem Magisterium. Należy do odczytywać i stosować przez pryzmat adhortacji. Następnie dziennikarz z NBC zapytał, czy papież zamknął drzwi do sprawy małżeństw księży i kobiet-diakonów. Na to pytanie odpowiedział mu kardynał Czerny.

 

Sądzę, że najlepszym sposobem jest rozumienie tego jako elementu procesu i elementu podróży – powiedział. –Dlatego też nazywa się to synod. Znajdujemy się w bardzo istotnym punkcie etapu synodalnego i przed nami znajdują się dalekie drogi. Dalekie drogi już przebyliśmy. Zatem pytania, do których wracasz są pytaniami dotyczącymi drogi, a Ojciec Święty nie rozwiązał ich w większym stopniu niż w adhortacji. Więc jeśli są pytania, które czujesz, że są otwarte albo Kościół czuje, że są otwarte, to dzięki adhortacji wciąż będą debatowane, dyskutowane, rozeznawane, przemodlane i gdy dojrzeją, zostaną zaprezentowane właściwej władzy, by podjęła decyzję – dodał. Zauważył również, że istnieją decyzje, jakie można podjąć na poziomie diecezji, a także inne, jakie należy podjąć w Rzymie.

 

Konferencja prasowa w Watykanie poświęcona opublikowanej adhortacji apostolskiej Franciszka miała miejsce we środę 12 lutego. 

 

Źródło: lifesitenews.com

mjend

 


DATA: 2020-02-14 12:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czyli cytując tzw "klasyków" jestem za a nawet przeciw oraz róbta co chceta.
5 miesięcy temu / Babunia
 
@ron: Św. Wincenty z Lerynu radzi: "Więc cóż może uczynić chrześcijanin-katolik, jeśli jakaś cząsteczka Kościoła oderwie się od wspólności powszechnej wiary? Nic innego, jeno przełoży zdrowie całego ciała nad członek zakażony i zepsuty. A jak ma postąpić, jeśliby jakaś nowa zaraza już nie cząstkę tylko, lecz cały naraz Kościół usiłowała zakazić? Wtedy całym sercem przylgnąć winien do starożytności; tej już chyba żadna nowość nie zdoła podstępnie podejść".
5 miesięcy temu / M.
 
Prawdziwy katolik tego steku bzdur nie uzna
5 miesięcy temu / Bogj
 
Czy jeśli np. jakiś dokument przeczy wprost Syllabusowi Błędów bł. Piusa IX, to jak rozeznać co jest częścią Magisterium? Czy wcześniejszy dokument potwierdzony przez cały okres nauczania katolickiego, czy też nowy dokument który temu zaprzecza. O to jest dylemat. A może nie ma żadnego dylematu?
5 miesięcy temu / ron
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.