DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Konferencja OBWE w Warszawie: Ordo Iuris i dziennikarze o cenzurze w internecie

Konferencja OBWE w Warszawie: Ordo Iuris i dziennikarze o cenzurze w internecie
Źródło: Twitter/OrdoIuris
#CENZURA    #INTERNET    #PRAWICA    #ORDO IURIS    #PCH24    #OBWE    #KONFERENCJA    #WOLNOŚĆ    #PRAWO

Wielu internautów spotyka się z problemem cenzury w mediach społecznościowych. Temu zagadnieniu poświęcona była debata zorganizowana przez Instytut Ordo Iuris w ramach odbywającej się w Warszawie konferencji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W wydarzeniu wzięli udział prawnicy i dziennikarze z Polski i zagranicy. Wśród nich Łukasz Karpiel, zastępca redaktora naczelnego PCh24.pl.

 

W trakcie spotkania swoją perspektywę w związku z cenzurą treści w internecie przedstawili dziennikarze – dr Jolanta Hajdasz (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Paweł Lisicki („Do Rzeczy”, wSensie.tv), Cezary Krysztopa („Tygodnik Solidarność”), Krzysztof Łuksza (wRealu24.pl), Łukasz Karpiel (PCh24.pl), oraz Varro Vooglaid – prawnik i publicysta z Estonii. W trakcie wydarzenia zwrócono uwagę na to, że współczesna cenzura na portalach społecznościowych coraz częściej przybiera również wymiar ekonomiczny. Oprócz prostego blokowania lub usuwania treści, administratorzy platform społecznościowych posuwają się również do ograniczania monetyzacji, czyli wyłączania możliwości zarabiania pieniędzy na materiach uznanych za „niespełniające standardów”.

 

Prelegenci podkreślali także, że cenzurowane są niemal wyłącznie treści konserwatywne. Administratorzy platform posługują się przy tym często nieprecyzyjnym terminem „mowy nienawiści”. W wielu przypadkach internauci nie są też informowani o przyczynach, dla których zamieszczone przez nich materiały zostały usunięte.

 

Debatę otworzył adw. Jerzy Kwaśniewski. - Wolność słowa i wolność zgromadzeń należą do podstawowych i fundamentalnych wolności demokratycznych społeczeństw. Gwarantują one właściwy proces legitymizujący ustrój, legitymizujący władzę publiczną i jej sprawowanie – podkreślił prezes Ordo Iuris.

 

Mechanizm cenzury stosowanej przez właścicieli portali Facebook oraz YouTube opisał dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Instytutu Ordo Iuris. Przedstawił on również postulaty wprowadzenia odpowiednich zmian prawnych celem zagwarantowania wolności słowa na portalach społecznościowych. - Dostęp do informacji jest determinowany przez media społecznościowe. Bez wątpienia ta sfera potrzebuje regulacji prawnych – zaznaczył dr Zych.

 

Na probolem cenzury treści konserwatywnych uwagę zwrócił także Łukasz Karpiel. Jak zauważył zastępca redaktora naczelnego PCh24.pl, praktyka pokazuje, że takie platformy jak Facebook ochoczo cenzurują środowiska konserwatywne. Zgoła odmiennie traktowane są treści lewicowe. W tym przypadku można dostrzec duży margines tolerancji i politykę przymykania oka, nawet wobec treści niesących w sobie spory ładunek - używając obowiązującej terminoloigii - mowy nienawiści.

 

Adwokat Tomasz Piotr Chudzinski omówił z kolei aktualne narzędzia reakcji prawnej na bezpodstawne usuwanie treści zamieszczanych na platformach społecznościowych. - W Polsce za dobro osobiste uważane jest prawo do nieskrępowanego wyrażania swoich poglądów. Jeżeli dochodzi do cenzury w mediach społecznościowych, mamy do czynienia z naruszeniem dobra osobistego użytkownika, który zamieszczał określone treści – oznajmił.

 

Debata była częścią Human Dimension Implementation Meeting - corocznej, największej w Europie konferencji na temat praw człowieka i demokracji. Każdego roku biorą w niej udział przedstawiciele Ordo Iuris.

 

Źródło: Ordo Iuris

MA


DATA: 2019-09-18 15:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

... 3. próba przebicia się przez cenzurę... "Prelegenci podkreślali także, że cenzurowane są niemal wyłącznie treści konserwatywne". Ach, teraz rozumiem czemu moje wpisy były cenzurowane gdy polemizowałem z lewactwem na tym forum.
10 miesięcy temu / hehehe
 
Ciekawa sprawa, skąd na katolickim portalu takie umiłowanie wolności słowa, która historycznie nie ma nic wspólnego z Kościołem i katolicyzmem, a wywodzi się raczej z doktryny tak pogardzanego liberalizmu. Przecież w czasach rozkwitu ziemskiej potęgi Kościoła, Kościół gorliwie zajmował się cenzurą i gnębieniem nieprawomyślnych. Czy naprawdę chodzi tu o wolność słowa, to jest zgodę na pluralizm, publiczną obecność różnych poglądów i idei, czy to tylko kamuflaż, a chodzi docelowo o analogiczny model, jak obecnie, tylko z zamianą miejsc cenzorów z cenzurowanymi? Coś jak muzułmanie, gdy są nieliczni i nie stanowią żadnej siły, to udają pokojowych i miłych, ale niech tylko urosną w siłę, to szariat i wzięcie pod but lokalnej ludności.
10 miesięcy temu / rndm1234
 
Słowo "sodomita" jest ocenzurowane na interii.
10 miesięcy temu / Kowalski
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.