DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Koncerny naftowe nie przejmują się porozumieniem klimatycznym. Inwestują miliardy w paliwa kopalne

Koncerny naftowe nie przejmują się porozumieniem klimatycznym. Inwestują miliardy w paliwa kopalne
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (drpepperscott230)

Koncerny naftowe i gazowe, które teoretycznie są najbardziej zagrożone spadkiem wartości ich akcji z powodu „zielonej transformacji”, nic sobie nie robią z ostrzeżeń polityków i lobbystów chcących szybkiego wdrożenia w życie porozumienia klimatycznego podpisanego w grudniu 2015 roku w Paryżu. Co ciekawe, największe koncerny wciąż sporo inwestują w nowe projekty paliw kopalnych – wynika z doniesień portalu euractiv.com.

 

W 2018 roku koncerny naftowe i gazowe wydały 50 mld dol. na inwestycje sprzeczne z porozumieniem paryskim – alarmuje think tank Carbon Tracker. Grupa zauważa, że firmy mogą do roku 2030 stracić nawet 2,2 mld dol. w ramach tzw. aktywów osieroconych.

 

W raporcie zauważono, że duże projekty inwestycyjne w sektorze nie uwzględniają spadku emisji wymaganego w celu spełnienia wymogów porozumienia paryskiego – podaje portal euractiv.com. Ponadto raport Carbon Tracker przewiduje, że koncerny mogą do roku 2030 wydać nawet 6,5 mld dol. na nowe projekty, natomiast chęć niedopuszczenia do wzrostu globalnej temperatury o 1,6 stopni C (w stosunku do temperatury sprzed epoki przemysłowej) oznacza, że na projekty związane z paliwami kopalnymi nie można wydać więcej niż 4,3 mld dol. Potencjalna luka „osieroconych aktywów” wynosi więc 2,2 mld dol. Jest to kwota nie do odzyskania.

 

Cytowany przez euractiv.com starszy analityk Carbon Tracker Andrew Grant żali się, że wszystkie główne koncerny naftowe nie przejmują się wytycznymi porozumienia paryskiego i inwestują spore środki w projekty sprzeczne z celami tegoż. „Inwestorzy powinni zakwestionować wydatki firm na produkcję nowych paliw kopalnych. Najlepszym sposobem, zarówno zachowania wartości dla akcjonariuszy w okresie przejściowym, jak i dostosowania się do celów związanych ze zmianami klimatu, będzie skoncentrowanie się na niedrogich projektach, które przyniosą najwyższe zyski” – dodaje.

 

Lobby tzw. ekspertów finansowych od „zielonej transformacji” naciska na Brukselę, by przestała dotować projekty paliw kopalnych i przekierowała publiczne środki na Odnawialne Źródła Energii.

 

Tymczasem firmy takie jak ExxonMobil, Chevron, Shell, BP, Total, Eni i ConocoPhillips, Equinor wydały w 2018 roku w sumie 30 proc. swoich środków inwestycyjnych na projekty niezgodne z porozumieniem paryskim – szacuje raport Carbon Tracker. Ponadto, oprócz wydanych już 50 mld dol., w tym roku mogą zaistnieć decyzje inwestycyjne dotyczące kolejnych 21 mld dol. wydanych na 12 projektów wysokoemisyjnych.

 

ExxonMobil planuje w kanadyjskim Aspen zrealizować pierwszą od pięciu lat inwestycję w złoża piasków roponośnych. Projekt – aby zapewnić zwrot w wysokości 15 proc. – będzie wymagał ceny ropy wyższej niż 80 dol. za baryłke – czytamy na euractiv.com.

 

Raport twierdzi także, że aby firmy naftowe postępowały „zgodnie z porozumieniem paryskim”, winny stosować technologie wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).

 

Największe ryzyko wystąpienia „osieroconych aktywów” ma ExxonMobil. W tym przypadku ponad 90 proc. planowanych wydatków w ciągu następnych 11 lat nie jest zgodnych ze ścieżką niedopuszczenia do wzrostu temperatury o 1,6 stopnia C. Aktywa Shella obarczone są 70-proc. ryzykiem, Chevrona – 60-proc., BP – 57-proc., a Eni – 55-proc. Widać więc wyraźnie, że główne firmy naftowe są spóźnione w kwestii przygotowania się do przejścia na gospodarkę niskoemisyjną.

 

„Eksperci” szacują, że przemysł naftowy i gazowy odpowiada za ponad połowę globalnej emisji gazów cieplarnianych związanych ze zużyciem energii. Niektóre badania idą jednak dalej i podają, że sektor odpowiada aż za 71 proc. globalnej emisji CO2.

 

Podczas gdy lobbyści klimatyczni naciskają na odchodzenie od technologii, usług i produktów o wysokiej emisji dwutlenku węgla, 24 największe notowane na giełdzie firmy sektora naftowego i gazowego wydały zaledwie 1,3 proc. łącznych nakładów inwestycyjnych na technologie i projekty niskoemisyjne (w okresie od stycznia do października 2018 roku) – podaje euractiv.com.

 

 

Źródło: euractiv.com

AS

 

 


DATA: 2019-09-10 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Po prostu koncerny są racjonalne.
5 miesięcy temu / Ryś
 
Jaka zielona transformacja? Odkąd obłożono ekoklątwą oszczędne diesle, popyt na benzynę zaczął gwałtownie wzrastać. A więc koncerny reagują racjonalnie.
5 miesięcy temu / Republikanin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.