DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

Koncerny farmaceutyczne i milionowe darowizny. Chory układ w służbie zdrowia

Koncerny farmaceutyczne i milionowe darowizny. Chory układ w służbie zdrowia
Źródło: pixabay.com

Resort zdrowia nie ma żadnej kontroli nad środkami jakie otrzymują podległe mu jednostki od koncernów farmaceutycznych. Prawnie sprawa jest „czysta”, etycznie takie darowizny wzbudzają wielki niepokój.

 

„Resort nie widzi problemu z tego powodu, że miliony złotych dotacji trafiają do placówek służby zdrowia, organizacji lekarzy i pacjentów, instytucji naukowych i poszczególnych lekarzy” – pisze „Nasz Dziennik”. Darowizny od koncernów farmaceutycznych są przekazywane zgodnie z prawem, więc nie zajmuje się nimi też wymiar sprawiedliwości. Spawa budzi jednak duże wątpliwości etyczne.

 

Według dziennika szczególnie bulwersującym przykładem jest Narodowy Instytut Leków, który ocenia pod względem merytorycznym wnioski o rejestrację leków. Potem zatwierdza je Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tylko w 2016 roku NIL otrzymał od koncernu Pfizer 270 tys. zł, a od firmy Roche – 50 tys. zł.

 

Tak zdobyte środki NIL wydaje na swoją szeroko pojętą działalność naukową. Zdaniem „Naszego Dziennika” w praktyce oznacza to finasowanie „udziału w konferencjach naukowych, często także wspieranych finansowo przez firmy farmaceutyczne”.

 

Jak podał dziennik, w 2016 roku koncerny Pfizer i Roche przekazały „pojedynczym przedstawicielom zawodów medycznych 124,5 mln zł, a różnym instytucjom i organizacjom 166,1 mln zł”. Na działalność badawczo – rozwojową formy wydały w Polsce 444,3 mln zł.

 

W ocenie komentatorów, taka sytuacja jest patologiczna, a podobne mechanizmy działają niemal na każdym szczeblu ochrony zdrowia. - W zespole doradczym ministra są osoby pracujące równocześnie dla koncernów farmaceutycznych, a minister nie widzi w tym nic niepokojącego, nawet nie zapytał członków tego zespołu o konflikt interesów – wskazuje poseł Paweł Skutecki (Kukiz’15). Co więcej, znani i uznani medycy „partycypują w budżetach koncernów w formie szkoleń, wykładów, badań”. Do tego dochodzą darowizny.

 

Dziennik podaje, że NIL to przypadek szczególny, a w 2105 roku wydał 39 ocen dotyczących produktów firmy Pfizer, zaś rocznie ocenia tę firmę około stu razy. Instytut sam się finansuje i może pozyskiwać darowizny, a praktyka ta „jest w świetle obecnie prowadzonej polityki naukowej państwa”.

 

Problem dotyka także lekarzy, którzy korzystają z dotacji na udział w konferencjach naukowych fundowanych firmy farmaceutyczne. Jak pisze „Nasz Dziennik”, „problemy etyczne z tym związane są dla Ministerstwa Zdrowia jakby niewidoczne”, a w resorcie „nikt nie pracuje nad uregulowaniem tej kwestii w postaci ustawy”.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

MA

 

 

 


DATA: 2017-10-18 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na której konferencji pani sie tego dowiedziała ;-)
ponad 2 lata temu / do ala wilk
 
I ktos tu bedzie mówił jakie to badania są obiektywne
ponad 2 lata temu / syriusz24
 
Dzięki Big Pharmie i lekarzom udało się ograniczyć kilkakrotnie śmiertelność kobiet przy porodzie.
ponad 2 lata temu / ala wilk
 
A co ma być widoczne dla ministerstwa zdrowia skoto sam minister kupuje szczepionki na potęge od mafii farmaceutycznej.Nawet te,ktore zostaly wycofane z innych krajów ze wzgledu na zbyt duze ryzyko powikłań. Co to premier?Czy ona tego nie widzi???
ponad 2 lata temu / ręce opadają
 
Ot, taki konflikcik interesków. W oczach pacjentów! !
ponad 2 lata temu / SM
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.