DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 

Koncern Lockheed Martin dostarczy Polsce drony, które zwiększą operacyjność samolotów F-35

Koncern Lockheed Martin dostarczy Polsce drony, które zwiększą operacyjność samolotów F-35
By Jacek Halicki (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Podczas gdy Polskie Siły Powietrzne otrzymają swoje pierwsze myśliwce odrzutowe F-35A Lightning II dopiero w 2024 roku, w tym tygodniu ogłoszono, że te samoloty mogą mieć dość wyjątkowego „skrzydłowego”. Według wielu doniesień, Polska nie tylko kupi 32 myśliwce piątej generacji w ramach umowy podpisanej w styczniu z USA, ale producent samolotów, firma Lockheed Martin, ma również dostarczyć polskiemu wojsku drony dalekiego zasięgu, by zwiększyć możliwości operacyjne F-35.

 

– Zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska są zainteresowane zdolnością nowej generacji bezzałogowych statków powietrznych – mówił Jack O’Banion z firmy Lockheed Martin na konferencji prasowej przed targami MSPO przemysłu obronnego.

 

– Widzieliśmy plan modernizacji technicznej polskiego Ministerstwa Obrony, opublikowany w zeszłym roku, który nakreśla potrzeby bezzałogowych statków powietrznych - dodał O’Banion, który powiedział również, że firma dostrzegła „znaczne pokrywanie się” taktyki amerykańskiej i polskiej.

 

Amerykański producent wyraził zainteresowanie tworzeniem partnerstw z lokalnymi producentami sprzętu obronnego w celu wspólnego opracowywania, a nawet produkcji bezzałogowych systemów powietrznych - poinformował z kolei portal DefenseNews.

 

Polska zacznie otrzymywać swoje F-35 w 2024 roku w ramach kontraktu o wartości 4,6 miliarda dolarów, który pozwoli na wymianę przestarzałych, zaprojektowanych przez ZSRR samolotów Suchoj Sui-22 i Mikojan MiG-29. Polskie Siły Powietrzne zakupiły już 48 samolotów odrzutowych F-16 C / D blok 52+.

 

Podejmując decyzję o zakupie F-35, Polska będzie mogła wyprzedzić szereg swoich europejskich sojuszników, w szczególności Francję i Niemcy, wchodząc  do elitarnego grona krajów obsługujących samoloty piątej generacji. Ponieważ coraz więcej członków NATO  zakupuje tego typu samoloty, F-35 będą stanowić największą pojedynczą flotę myśliwską NATO, wyprzedzając francusko-niemiecko-brytyjski Eurofightery.

 

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych badają możliwości współpracy myśliwców F-35 i F-15EX z niedrogim dronem XQ-58 Valkyrie, bezzałogową platformą opracowaną przez Kratos Defense. Jest to część szerszych wysiłków Sił Powietrznych mających na celu pozyskanie szybkich, skradających się, uzbrojonych dronów, które mogą latać i walczyć u boku załogowych myśliwców, takich jak F-35. Siły Powietrzne prowadziły rozmowy odpowiednio z Boeingiem i Lockheedem w celu zmodyfikowania ich myśliwców F-15EX i F-35A Block 4, by dostosować łącza danych i procesorów z systemem Skyborg.

 

Za kilka milionów dolarów każdy, drony te byłyby stosunkowo niedrogie w porównaniu z ceną F-35A lub F-15EX. Drony służyłyby jako „lojalni skrzydłowi” dla zaawansowanych myśliwców i zapewniały „dodatkowe oczy” dla ludzkiego pilota.

 

Może to przyspieszyć celowanie i taktyczne podejmowanie działań podczas misji zwiadowczych w pobliżu miejsca, w którym pilot myśliwca mógłby chcieć zaatakować.

 

Dron ma także umożliwić lepszą łączność między najbardziej zaawansowanymi samolotami Sił Powietrznych USA. Jego dwa typy myśliwców, F-22 Raptor i F-35 Joint Strike Fighter nie mogą wymieniać między sobą danych. Oba myśliwce mają własne, unikalne łącze danych do bezpiecznej wymiany informacji, ale dron taki jak XQ-58 mógłby latać w mieszanej formacji F-22 i F-35, działając jako brama danych między tymi dwoma typami samolotów. Amerykańskie Siły Powietrzne nazwały tę koncepcję „GatewayOne” i ogłosiły plany jej przetestowania w zeszłym roku.

 

Źródło: nationalinterest.com, defensenews.com

AS


DATA: 2020-09-14 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Również zgadzam się z Dagmarą i Ewą. Inwigilacja całego społeczeństwa.
2 miesiące temu / Magda
 
Zgadzam się z Dagmara. Jak ludzie będą się buntować a taki scenariusz będzie możliwy jak wprowadza w życie to wszystko co inni mądrzejsi,starsi i inni będą chcieli w naszym kraju a ustawa o swirusie to umożliwia dziś,jutro głosowanie.
2 miesiące temu / Ewa
 
Będą mogli nas ścigać nawet na naszym prywatnym podwórku
2 miesiące temu / Teraz
 
Drony, za które rząd zapłaci z NASZYCH podatków, a będą wspomagać zakupione z NASZYCH podatków F-35, których możliwości bojowe pozostaną POZA NASZĄ kontrolą.
2 miesiące temu / Ruben
 
Te drony mają być bronią przeciwko nam, nad Łodzią latają od kilku miesięcy. Zastanawiam się się w jakim celu..... Mogliby darować sobie te ściemy. Rozejzyjcie się po swoim niebie.
2 miesiące temu / Dagmara
 
Cały ten zakup jest chybiony. Samoloty fizycznie dostaniemy niby w 2024 roku jeśli nie będzie "obsuwy", w co szczerze wątpię, ale pełną gotowość bojową osiągną po kilku latach gdzieś było, że około 2030. Przez ten czas idzie tylko kasa do producenta jak na razie za nic, bo jak wydarzy się coś nieprzewidzianego na skalę globalną, z kontraktu nici, a i złowrogi Putin musi się powstrzymać na jakiś 10 lat od agresji, wieszczonej przez miłościwie nam panujących. Ale czy tyle wytrzyma? Z Panem Bogiem
2 miesiące temu / Stefan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.