DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Komunizm, świeckość i homomałżeństwa. Biskupi krytykują nowy projekt kubańskiej konstytucji

Komunizm, świeckość i homomałżeństwa. Biskupi krytykują nowy projekt kubańskiej konstytucji
fot. EFE/ Yander Zamora

„Każdy obywatel, poprzez swój odpowiedzialny głos i zgodnie ze swym sumieniem wnosi wkład w budowanie społeczeństwa. Wszyscy w państwie powinni mieć poczucie uznania swoich praw. Należy umożliwić budowanie godnego i pomyślnego życia wszystkim, bez żadnego wykluczania” – to słowa przesłania biskupów kubańskich z okazji referendum konstytucyjnego, które odbywa się 24 lutego.

 

Pasterze wskazują, że celem ustawy zasadniczej jest ochrona oraz zagwarantowanie przestrzegania praw i obowiązków każdego obywatela bez jakiejkolwiek dyskryminacji, z zachowaniem jego godności, jak uznaje to prawo międzynarodowe. Biskupi skupiają się na czterech problemach. Po pierwsze wykluczenie innych form pełnej realizacji ludzkiego życia poza wskazaną przez socjalizm i komunizm. Następnie mówią o sprzecznościach w pojmowaniu świeckości państwa. Poruszają w dalszej kolejności problem integralnej wizji małżeństwa i rodziny oraz temat gospodarki w służbie dobra wspólnego.

 

Przyznanie prymatu komunizmowi i socjalizmowi jako drodze do zdobycia pełnej godności jest wykluczeniem realizacji prawa do pluralizmu w dziedzinie myśli o człowieku oraz porządku społecznym. Należy zapewnić w Konstytucji pluralizm wyrażania myśli i uwolnić ją od wpływów ideologicznych – czytamy w oświadczeniu kubańskiego episkopatu.

 

Z kolei temat postulowanej świeckości państwa kłóci się z uznaniem nadrzędnego prymatu ideologii marksistowsko-leninowskiej. Biskupi zwracają uwagę, że wolność praktykowania własnej religii nie polega na zwyczajnej wolności posiadania osobistych przekonań. Wolność religijna zasadza się na prawie każdej osoby do życia według swojej wiary i jej publicznego wyrażania, z zachowaniem szacunku dla takiego samego prawa u innych.

 

Biskupi już w liście z października ubiegłego roku postulowali prawne uznanie Kościoła, jego tożsamości i misji, a także prawa do wyrażania sprzeciwu sumienia. Wątpliwości budzą ponadto dwa z proponowanych artykułów, które otwierają drogę do możliwości uznania za małżeństwo związku osób tej samej płci. Sprzeciwia się to zdecydowanie woli wyrażonej przez większość Kubańczyków, broniących modelu małżeństwa opartego na relacji kobiety i mężczyzny. Episkopat podkreśla również niezbywalne prawo rodzin do wychowania dzieci w zakresie formacji moralnej, etycznej oraz obywatelskiej. Odnosząc się do ostatniego tematu dotyczącego ekonomii, przypomina o powszechnym przeznaczeniu dóbr oraz całościowym rozwoju osoby oraz rodziny.

 

 

KAI

luk

 

 


DATA: 2019-02-25 09:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.